17.1. Створення фірми
17.1.1. Реєстрація
Реєстрація фірми є першим кроком на шляху до власного бізнесу. Він може бути законним способом заняття улюбленою справою без відмітки у трудовій книжці. Одночасно можна працювати за наймом і займатися власною підприємницькою діяльністю. Зрозуміло, що необов'язково повідомляти про це своєму роботодавцеві.
Майбутньому підприємцеві, передусім, слід визначитися з формою власності. Найпоширенішими нині вважаються такі:
o приватні підприємства (ПП);
o акціонерні товариства (АТ);
o товариства з обмеженою відповідальністю
(ТОВ).
Перша форма (ПП) приваблює бізнесменів тим, що не вимагає статутного капіталу. Процедура реєстрації - коротка. Реєєстрація проводиться за місцем проживання підприємця без юридичної особи. Не обов'язкого мати печатку та рахунок в банку. Не потрібен бухгалтер. Застосовується спрощена система оподаткування. Держава не занадто ретельно пильнує за діяльністю фізичних осіб - підприємців. Ця форма власності вважається особливо зручною для торговельних фірм та сфери послуг.
Якщо створюється фірма - юридична особа і її створювач хоче бути 100-відсотковим власником, то таку фірму найкраще зареєструвати як приватне підприємство. Для спільного бізнесу з партнерами зручнішим буде ТОВ.
Для створення АТ і ТОВ статутний комітет є потрібним. Для АТ - це 100 мінімальних зарплат, а для ТОВ - 1250 мінімальних зарплат.
Той, хто не планує річний оборот, що перевищує 500 тис. грн., може зареєструватися як суб'єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи.
Створення підприємств - юридичних осіб розпочинається складанням і підписанням установчих документів. Необхідно підготувати два оригінали та одну копію статуту. Якщо є можливість, то хай це зробить для вас грамотний правник.
Статут складається державною мовою (тобто українською). У тексті обов'язково зазначається власник (засновник), назва, організаційно-правова форма підприємства, предмет і цілі діяльності, органи управління, юридична адреса, розмір і порядок формування статного фонду, розподіл прибутків і збитків, спосіб ухвалення рішень, вирішення спорів, ліквідації та реорганізації, розмір частки кожного учасника (для ТОВ) і відомості про акції (для АТ).
Якщо необхідний статутний фонд, то відкривається рахунок для його формування. Якщо фірма успішно пройде реєстрацію, цей рахунок перетворюється у поточний. У випадку відмови у реєстрації, банк повертає учасникам внесені ними частки. Для підтвердження формування статутного фонду державному реєстратору подається документ банка, що підтверджує внесення необхідної суми.
Підприємців реєструють у місцевому виконкомі або держадміністрації. Там поцікавляться як би ви хотіли назвати свою фірму. Головне, щоб назва, яка вам сподобалася, не була у реєстрі діючих підприємств і не нагадувала собою назву державного закладу. Не завадить знати табу, що накладаються Законом України "Про охорону прав на знаки для товарів та послуг".
За реєстрацію стягується державне мито - 170 грн. (для юридичних осіб), 34 грн. (для фізичних осіб - підприємців).
У процесі реєстрації застосовується принцип "одного віконця", тобто заявник подає документ в одне віконечко і з нього ж отримує згоду чи інколи - відмову. Впродовж трьох робочих днів з дати подачі повного комплекту документів представники районних відділень податкової адміністрації, Пенсійного фонду, Центру зайнятості мають розглянути подані документи. Вони видадуть довідки про взяття на облік у цих органах та проконсультують щодо майбутньої звітності.
До "Єдиного реєстру підприємців і організацій України" новостворена фірма заноситься після звернення до районного управління статистики. Термін отримання довідки у райуправлінні статистики - від одного до п'яти днів.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Ділова кар'єра» автора Дахно І.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 17. Бізнес“ на сторінці 1. Приємного читання.