Коло питань: характеристика розвитку світової електронної комерції, електронна комерція в Україні
Характеристика розвитку світової електронної комерції
Електронна комерція в Україні
Останні роки показують, що з кожним роком Інтернет усе більше проникає у життя людей. Незабаром Інтернет знайде своє місце в усіх сферах сучасного бізнесу. Вже зараз відчувається, що Інтернет стає атрибутом ділового життя кожного, хто прагне процвітати і поліпшити економічну ситуацію в країні.
Взагалі інтернет як нова територія для ведення бізнесу надає широкі можливості відображення реальної економіки держави у віртуальному всесвіті. Бурхливий розвиток електронної комерції відкриває нові перспективи для ведення бізнесу. Не виключено, що саме Інтернет-комерція стане тим каталізатором, що призведе до створення абсолютно нових моделей ринкових відносин, абсолютно нових об'єднань партнерів і в підсумку – абсолютно нової економіки.
Інтернет у наші часи – це ціла індустрія, яка швидко проникає у всі галузі людської діяльності. Саме зараз ця індустрія перебуває у стадії стрімкого зростання. Величезна кількість компаній у всьому світі бачать в Інтернеті великий комерційний потенціал та можливість переводу свого бізнесу на якісно новий рівень. Тому Інтернет є об'єктом дослідження багатьох консалтингових компаній, які вивчають динаміку його розвитку, склад користувачів Мережі, ринок електронних послуг і чимало інших параметрів.
Перша можливість Інтернету, якою скористувалися багато компаній, – Інтернет-маркетинг: розповсюдження інформації про свою продукцію і запрошення до співпраці. Цей спосіб роботи з клієнтами не просто розширив такі традиційні способи, як друкована та телевізійна реклама, але й забезпечив двостороннє спілкування – Інтернет-комерцію.
Значна частина компаній не зупинилася на досягнутому, перемістившись на наступний рівень – електронну комерцію. Електронна комерція дозволяє замовляти продукцію та послуги прямо на сайті, а потім отримувати їх традиційним шляхом: за допомогою транспортної організації або для інформаційних продуктів – пересилкою каналами Інтернету.
Міжнародна економіка переживає революційні зміни: дехто запевняє, що починається доба "мережевої економіки", яка зробить неможливим існування замкнутих ринків та інформаційного простору в межах однієї держави. Всі ці зміни стались буквально протягом останніх років, і тому мережа Інтернет уже перестала бути лише екзотичним та невичерпним джерелом інформації, а стала доступним засобом зв'язку.
Становлення і розвиток ринку електронної комерції в Україні відбувається в період розвитку ринкової економіки та елементів її інфраструктури. Цей етап співпадає з кардинальними змінами у світовій економіці, які визначаються процесами глобалізації фінансових ринків і міжнародною інтеграцією фінансових інститутів.
Протягом останніх років Інтернет-торгівля України набуває розвитку. Згідно зданими рейтингу Bigmir.net, тільки на початку 2011 року в Україні налічувалося 3168 он-лайн-магазинів, що приблизно в 3-4 рази більше, ніж 2 роки тому. Проте за неофіційною інформацією, в нашій країні зареєстровано близько десяти тисяч віртуальних торгових точок, з яких реально працює близько половини. І можна впевнено стверджувати, що Інтернет-продажі стали конкурентоспроможним суперником традиційному бізнесу.
Крім безперечної зручності таких покупок, яку можуть оцінити всі користувачі мережі Інтернет, є й інший чинник: навіть у нашій країні, в якій розмах Інтернет-торгівлі поки що не набув глобальних масштабів. Уже є ціла група людей, для яких віртуальне життя значно цікавіше, комфортніше та зрозуміліше від реального. Для таких споживачів стає природним замовляти через Інтернет не тільки комп'ютерну та побутову техніку, засоби зв'язку, косметику або книги, але й купувати одяг, взуття і навіть продукти харчування [40].
Географія "українського" Інтернету так само, як і користувачів послуг Інтернет-торгівлі, є досить одноманітною. Найбільш активними є столичні користувачі мережі Інтернет, що можна прослідкувати за даними мал. 8.11.
При розгляді географії користувачів сфери Інтернет-торгівлі України за областями, можна відмітити, що географія користувачів мережі Інтернет та покупців Інтернет-магазинів практично збігаються. Так, у Київській області зосереджено 70% цього ринку і лише 30% припадає на інші регіони України.
Мал. 8.11. Аудиторія мережі Інтернет по містах України
Кияни, за даними маркетингових досліджень, здійснюють близько 60% від усіх Інтернет-покупок по Україні. Активно розвивається Інтернет-торгівля в східному та південному регіонах України. А ось західні, північні та центральні області забезпечують не більше 15% виручки.
Мал. 8.12. Розподіл покупців інтернет-магазинів за областями України
Українські покупці Інтернет-магазинів здебільшого купують товари вторинного попиту: комп'ютерну та побутову техніку, засоби зв'язку, косметику, книжки, диски, товари для дітей та дому.
Продукти харчування та дорогі предмети (машини, коштовності тощо) найменш розповсюджені серед покупців Мережі, оскільки, купуючи в он-лайн-магазинах продукти харчування, споживач не має можливості перевірити термін придатності та якість, а у випадку з одягом – його у більшості випадків потрібно міряти [40].
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інформаційний бізнес» автора Палеха Ю.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „8.3. Міжнародна електронна комерція на сучасному етапі“ на сторінці 1. Приємного читання.