По годинному марші сотня затрималася, бо передня стежа повідомила, що недалеко є потік і вода. Сотенний вирішив тут затаборувати, якщо дозволить ситуація. Кухарі скоро разпалили вогні і поклали пекти бараболю, а що її не було багато то вояки перекусили, чим було і стали веселіші. Санітари поралися з пораненими.
Ми турбувалися долею нашого лікаря Шувара, бо рана йому дуже дошкуляла. Ми його потішали, що скоро будемо в Бескиді, а там зв'яжемося зі сотнею к-ра Хріна, і той примістить лікаря в санітарній криївці. Та Шувар казав, що до криївки не хоче йти. Я, користаючись з відпочинку, скинув чоботи, бо були повні води, і почав сушити їх біля вогню. Я не задавав собі справи, що опісля сушіння мені буде тяжко їх вбрати, бо добре не розігрілись. А тут прибігає зв'язковий від нашої стежі і повідомляє, що в нашу сторону машерує невелика частина польського війська. В сотні тривога. Кухарі скоро погасили вогні, замаскували місце постою, і ми машеруємо в глибину лісу.
Якось силою я натягнув один чобіт, а другого взути ніяк не можу. Хоч наші зв'язкові мені допомагали, алє ніяк не пішло. Я в одному чоботі, а другий маючи в руках машерую босою ногою. Хоч недалеко ми машерували, але я собі ногу покалічив так, що санітар Зірка на місці постою мені вичищував рани і бандажував, але все одно я мусив натягнути чобіт на ногу. Зв'язкові мені допомогли, і я з тяжкою бідою і з болем таки натягнув його. На щастя, цей польський відділ нас обминув і спрямував у другий бік.
Ми вислали зірців на високі ялиці, щоб оглянули терен. Вони бачили, що цей ліс тягнеться дуже далеко. Тут могли перебувати дуже багато повстанців. Позиції не були добрі до оборони в разі наскоку ворожого відділу, і думали ми змінити місце відпочинку. Аж тут раптом почули кулеметні стріли. Це наша застава відкрила вогонь по наступаючому ворогові. Ми всі зірвалися на ноги.
Була приблизно година четверта після полудня. Поляки наступали на нас з двох боків, хотіли нас оточити, але кулеметник Крук зайняв догідне становище і почав довгими серіями стримувати ворога. Знищив вороже кулеметне гніздо, а опісля скерував вогонь по наступаючому ворогові. Тут поляки почали атакувати з протилежної сторони. Сотня зайняла становища і відкрила сильний вогонь.
В час бою наш поранений лікар Шувар сидів під ялицею і бачив критичну ситуацію. Він витягнув пістолю і вистрілив собі в голову. Як я почув постріл, де сидів Шувар, і побачив, що він скривив голову, прибіг до нього. Він схилив голову і похилився на бік. Підсуваюся до сотенного і кажу, що Шувар покінчив із своїм життям. Сотенний не міг того перенести, але тут не було часу зупинятися, бо в небезпеці ще було понад дві сотні повстанців. Смерть лікаря нас всіх дуже вразила і пригнобила, бо був він улюблений вояками і дуже відданий революціонер.
Ворог наближався до наших становищ, їхні командири силою гнали своїх вояків вперед, хоч їх вже багато впало. 3 надлюдським зусиллям і хоробрістю сотня з могутнім "Слава!" кинулася в рукопашний бій. Наші хоробрі вояки наскочили на поляків, мов леви. Ворог панікував, бо не був приготований на таку атаку, і наші вояки спритно справлялися з ним. Бій тривав довго.
Тут подаю про бій в кількох рядках, бо фактично немає слів, щоб належно описати цей завзятий момент. Бій був не на життя, а на смерть. Ми понесли велнкі втрати — дев'ять убитих разом з нашим лікарем Шуваром.
На стороні ворога було добре місце до оборони.
Висилаємо до села рій Чумака, може дещо знайде з харчів. Тим часом вояки заснули твердим сном. Рій Чумака відійшов до села з надією, що принесе щось з харчів. Наші увійшли до села, в долішню його частину, а в горішній кватирували поляки. Рій роздобув трохи харчів: як звичайно, бараболі. При відході, їх ворог завважив і відкрив вогонь, але вони вже вийшли зі села. Ми почули стріли, і думали, що наші натрапили на ворожі застави і повернуть з порожніми руками. Найважніше, щоби хтось із вояків не впав. По часі рій повертає і, на нашу радість, приносить деякі харчі. Вояки розповідають про свої пригоди з ворогом:
— Коли наші повертали зі села, то натрапили на ворожу стежу. Ворожі вояки не сподівалися, що то можуть бути "бандеровци" (так, як вони нас називали). Наш рій відкрив вогонь — вони розбіглися і також почали стріляти, але не знали куди, бо наші як їх обстріляли, то одразу скочили в потік і зникли.
В селі ворог почав вистрілювати ракети, що освітлювали ціле село. Сотенний дав наказ розпалити вогні і спекти бараболі. Тут затримуємося на ніч. По перекусці сотня поклалася на відпочинок, бо не знати, що принесе завтрашній день. Ніч була досить холодна, довкола впали густі тумани.
Рано к-р Байда сказав, що сотенний дав йому кілька вояків, і він піде шукати збірного пункту, бо в тій околиці мав би бути к-р Рен.
Сонце освітило наші становища — настав новий день. Скільки то днів вже перейшло в невідомості та очікуванні! Що принесе сьогоднішній день?
Сонце щойно викотилося з-за гір, і ворожі частини вже чути довкіл. Скільки прийдеться звести боїв, і скільком друзям сьогодні останній раз світить це тепле сонце!? Різні думки снуються в голові. Який буде кінець? Невже наша боротьба має піти даремно? Ні, такого не може статися! Щось говорить мені, що ми переможемо!
Між тим, повертає Байда і приносить сумну вістку, що санітарна криївка впала, цілком зруйнована, і не знати, чи там були поранені.
По повороті Байди сотня рушила далі в дорогу. Вільним темпом, але обережно вона посувалась вперед. Кожен з нас машерував повний надії. Зі всіх боків доходили голоси ворожих частин.
— Шукають нас, — сказав Громенко, — таке виходить, що ми їм ще замало дали бобу.
Сотня зайшла в частину лісу, де були дуже грубі дерева, але і дуже рідкі, так що нас можна було завважити досить далеко. Піт заливає очі. Бачимо, що кожний вояк рукавом обтирає обличчя. Хоч к-р Байда знав добре ті терени, але тутщось разгубився, сказав, щоб машерували наліво. Сотня скерувала вліво. Аж тут нараз посипалися на нас ворожі кулі зліва і з заду.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Нескорена армія (Із щоденника хорунжого УПА)» автора Йовик (Соколенко) Іван на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЗОЛОТИЙ НАШ БЕСКИД!“ на сторінці 1. Приємного читання.