Транспортний комплекс — це поєднання різних видів транспорту, обслуговуючих та допоміжних підприємств і організацій на певній території.
Транспорт — одна з галузей матеріального виробництва України. Він є необхідною умовою виникнення і розвитку територіального поділу праці. Територіальний поділ праці можливий лише за умови інтенсивного обміну то
варами між окремими територіями. Розширення територіального поділу праці, його удосконалення і виникнення нових, ефективніших форм значною мірою залежать від рівня розвитку транспорту.
Транспорт є важливим чинником формування територіальної структури господарства. Він може прискорювати або ж затримувати процес територіальної концентрації промислових підприємств у певних господарських центрах, забезпечувати нормальне функціонування різних елементів їх територіальної організації в промислових комплексах.
Вплив транспортного чинника залежить від рівня розвитку транспортної системи. Чим розвинутіша, різноманітніша і розгалуженіша транспортна мережа, чим більше функціонує ефективних транспортних засобів, тим сприятливіше транспортне положення будь-якого об'єкта території (міста, промислового підприємства тощо). Недостатній розвиток транспортної системи обмежує можливості формування і розвитку господарств на окремих територіях.
Транспортний чинник певною мірою визначає галузеву і територіальну структури народногосподарського комплексу. Це пов'язано з тим, що на будь-яке перевезення сировини, матеріалів чи готової продукції витрачається якась кількість праці. Внаслідок цього зростає, й іноді досить істотно, вартість продукції, що перевозиться. Тому найдоцільніше розмішувати господарські об'єкти там, де найменші транспортні витрати. Звичайно, що такими місцями у більшості випадків є населені пункти, де перетинаються магістралі різних видів транспорту і здійснюються перевалки вантажів. Це — транспортні вузли.
В них виникають порівняно кращі умови і можливості для постачання промислових підприємств сировиною, матеріалами, комплектуючими деталями. Розміщення підприємств у транспортних вузлах сприятливе також і для збуту готової продукції. Все це досягається узгодженою роботою різних видів транспорту і доцільним розподілом вантажопотоків між ними.
Особливості географічного положення України зумовлюють велике міждержавне значення її транспорту. Є перспективи розширення зв'язків з допомогою нашої транспортної мережі в усіх можливих напрямках і перш за все "Схід — Захід" і "Північ — Південь".
Залізничний транспорт. Довжина залізничних колій загального користування 22,0 тис. кілометрів, їх щільність складає 38 кілометрів на 1 тис. квадратних кілометрів території. Загальна довжина залізничних колій підприємств і організацій (під'їзні шляхи) більша, ніж довжина залізничних колій загального користування (магістральні шляхи).
Найгустіша мережа залізничних магістралей характерна для Донбасу, Придніпров'я, правобережного лісостепу та західних територій України. Серед внутрішньодержавних залізниць найбільше значення мають лінії Донбас — Кривий Ріг, Київ — Харків, Київ — Львів, Київ – Одеса, Харків — Севастополь. Найважливішими міжнародними залізничними магістралями є: Донбас — Москва, Одеса — Київ — Москва, Бахмач — Гомель, Мінськ, Ковель — Хелм, Львів—Перемишль, Київ — Чоп — Прага, Донбас — Київ — Львів — Будапешт, Роздільне – Тирасполь — Кишинів, Чернівці — Сучава та ін.
Залізничний транспорт посідає перше місце серед інших видів транспорту за вантажооборотом. Основними вантажами залізничного транспорту є залізна руда, сира нафта, будівельні матеріали, мінеральні добрива, сільськогосподарська продукція, вироби металургії та машинобудування.
Залізничні магістралі різного напрямку, перетинаючись, утворюють залізничні вузли. Найбільші серед них — Харків, Київ, Дніпропетровськ, Львів, Ковель, Яси ну вата, Дебальцеве, Кривий Ріг, Апостолове, Жмеринка, Знам'янка, Конотоп, Коростень тощо.
У перевезеннях на невелику відстань головну роль відіграє автомобільний транспорт. Особливо ефективний він на відстанях до 50 кілометрів. Ним здійснюються зв'язки між містами і селами, перевозиться продукція сільського господарства до магазинів і сховищ, до залізничних станцій і пристаней. Значні перевезення цим видом транспорту становлять будівельні матеріали і продукція легкої промисловості.
Довжина автомобільних шляхів загального користування близько 170 тис. кілометрів, з них із твердим покриттям — 164 тис. км, щільність — понад 270 кілометр на ї тис. квадратних кілометрів території.
У цілому найкраще забезпечені автомобільними шляхами Донбас, Придніпров'я, Передкарпаття, Закарпаття, Поділля, Автономна Республіка Крим, Київська область. Найгірше — Полісся.
Основні автомагістралі всередині країни – Київ — Львів, Київ — Харків, Київ — Дніпропетровськ — Донецьк, Київ—Одеса, Сімферополь — Харків, Донецьк — Дніпропетровськ – Кіровоград та ін.
Важливими автомагістралями, що сполучають Україну з сусідніми державами, є Київ — Брест, Київ—Москва, Одеса — Київ — Санкт-Петербург, Харків — Москва, Одеса — Кишинів та ін. Україна добре інтегрована в європейську мережу автомобільних доріг з виходами в Ужгороді в Словаччину і Чехію, в Чопі — в Угорщину та Австрію, в Порубному — в Румунію, в Мостиській і Любомлі — в Польщу.
Морський транспорт відіграє важливу роль у міжнародних зв'язках нашої країни. На нього припадає чверть її вантажообороту. За середніми відстанями перевезень вантажів (близько 6000 км) морський транспорт посідає перше місце серед інших видів транспорту. Але за відстанню перевезення пасажирів значно поступається залізничному і особливо повітряному транспорту.
Серед вантажів, які перевозяться морськими суднами, домінують руди металів, кам'яне вугілля, нафта і нафтопродукти, будівельні матеріали. Морськими транспортними шляхами в Україну надходять нафта, різноманітне обладнання і машини, джут, чай, кава, цитрусові, банани тощо.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Географія» автора Я.Б.Олійник на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „29. ТРАНСПОРТНИЙ КОМПЛЕКС І МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ“ на сторінці 1. Приємного читання.