Розділ «Передмова»

Економічна теорія. Політекономія

Сучасна економіка — це особлива сфера життєдіяльності людини й суспільства, яка має свої об'єктивні закони і невирішені проблеми; це світ, сповнений загадок і суперечностей, а нерідко й парадоксів. Відтак і наука, яка вивчає поведінку господарюючих суб'єктів на різних рівнях економічної системи (сім'ї, фірми, держави, а тепер уже і світу в цілому), мотиви та фактори прийняття ними рішень, одним людям видається надто складною й недоступною, іншим, яких, певна річ, меншість, навпаки — доволі цікавою та захоплюючою. А є ще й особлива, сповнена мудрості, думка, згідно з якою глибокій економічній науці властива така простота, зрозуміти яку під силу лише небагатьом. З цього випливає той висновок, що людина, котра вирішила зайнятися професійною діяльністю у царині економіки, наприклад, фінансами чи обліком, банківською справою чи економікою підприємства, менеджментом чи опанувати будь-яку іншу сучасну спеціальність (й не лише економічну), повинна спрямувати максимум зусиль на серйозне та систематичне засвоєння тих економічних знань, які пройшли випробування часом, або господарською практикою. Адже, що вищий рівень економічної ерудиції, та ще і підкріплений навичками і вміннями застосування набутих знань, то вищий рейтинг фахівця, то вище цінуються його послуги на ринку праці, себто більшою стає його винагорода. Це загальновідома істина.

Самою логікою життя, вирішальною роллю економіки у суспільних процесах економічна теорія, передовсім політична економія, висунута у центр усієї системи економічних та суспільних наук, вона у вищій школі має статус обов'язкової дисципліни, незалежно від профілю навчального закладу чи спеціальності. І це також є важливою ознакою цінності економічних знань. У цьому зв'язку варто таки прислухатися до думки хоча б деяких видатних людей.

Наш славетний філософ Г.С. Сковорода ще у XVIII ст. говорив, що "економічна наука — божественна наука", тієї ж думки був письменник М.В. Гоголь: "Наука господарювання — як розмова з Богом". Англійський поет Дж. Байрон якось відверто зізнався: "Якби я міг повернути й прожити заново нерозумно згублені роки, то всі періоди повної свідомості присвятив би не римуванню, а есе на теми політичної економії". А відомий майстер детективного жанру в літературі Ж. Сіменон зауважив: "Я давно передбачав, що настане день, коли політична економія стане на чолі усіх наук". Ну і, нарешті, прислухаємося до слів лауреата Нобелівської премії з економіки, автора, мабуть, найпопулярнішого на Заході підручника з економічної теорії, американця П. Самюельсона: "Люди, котрі ніколи систематично не вивчали економічну теорію, схожі на глухих, які намагаються оцінити звучання оркестру". Звісно, ідеться про тих, хто, не знаючи як слід економіки, намагається повчати інших, підмінюючи істинний стан речей своїм умоглядом.

Прикметно, до речі, що саме економічна наука, єдина з-поміж усіх суспільних наук, світовою науковою спільнотою удостоєна честі представляти своїх кращих представників серед почесних лауреатів Нобелівської премії. А ця відзнака вважається найпрестижнішою для науковців.

Особливого значення набуває вивчення фундаментальних економічних знань для людей, світогляд котрих сформувався за умов колишньої тоталітарної системи чи тільки визріває за теперішніх реалій перехідного суспільства з його численними негараздами та сумнівними цінностями. Усвідомлення масштабності й глибини трансформаційних проблем, відповідне до цього переосмислення кожним свого місця та ролі у суспільній структурі, вироблення мотивацій особистісного розвитку стають визначальними факторами особистого успіху в досягненні життєвих цілей. Без фундаментальної (базової) науки люди приречені вирішувати різноманітні економічні проблеми наосліп, занадто дорогим методом "спроб і помилок".

Пропонований читачеві посібник є послідовним і логічно завершеним викладенням теоретичних основ сучасної економіки, які традиційно прийнято називати політичною економією. Концептуально він базується на нормативній програмі навчальної дисципліни з політичної економії з урахуванням особливостей бачення автором мети і логіки курсу. Окрім вибраного стилю подачі матеріалу, помітною перевагою його є стислий і виважений виклад різних підходів до пізнання явищ і процесів економічного життя, які вписані у скарбницю світової економічної думки представниками різних наукових шкіл, напрямів і течій. Автор також прагнув звільнити навчальний матеріал від надмірної ідеологізації, від застарілих догм, які, на жаль, ще зустрічаються у вітчизняній навчальній літературі.

Основна мета, яку переслідував автор при підготовці цього посібника, — зацікавити читача усвідомити цінність економічного образу мислення і переконати його в тому, що набуття знань і навичок економічного аналізу буде для нього корисним упродовж усього його життя.

Автор свідомий того, що структура посібника не є і в принципі не може бути ідеальною — окремі частини у ньому, на чийсь погляд, можна було б вилучити, а натомість ввести додатковий матеріал стосовно, приміром, специфіки проблем економіки слаборозвинених країн тощо. Це — вічна проблема вибору і кожен її вирішує на свій розсуд.

Цю багаторічну працю автор присвячує своїй дружині — Найдич Наталії Миколаївні за неоціненну допомогу при її написанні.

Автор сподівається, що підготовлений ним посібник стане корисним і надійним помічником для широкого кола читачів: студентів, аспірантів, учителів і викладачів економічних дисциплін, усіх, кого цікавлять питання економічного життя суспільства.


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Економічна теорія. Політекономія» автора Сірка А.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Передмова“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова
  • Розділ 1. Економічна теорія як наука

  • Частина перша. Загальні основи економічного розвитку суспільства

  • Розділ 3. Суспільні відносини власності та економічні системи

  • Розділ 4. Суспільний поділ праці та обмін

  • Розділ 5. Гроші та грошовий обіг

  • Частина друга. Ринкова економіка та її суб'єкти

  • Розділ 7. Ринковий механізм функціонування економіки

  • Розділ. 8. Підприємництво та види підприємств

  • Розділ. 9. Капітал, витрати та прибуток підприємства

  • Розділ 10. Ринок праці та заробітна плата

  • Розділ. 11. Ринок капіталу

  • Розділ. 12. Ринок землі та специфіка аграрного виробництва

  • Частина третя. Національна економіка та роль держави

  • Розділ 14. Економічне зростання та цикли ділової активності

  • Розділ. 15. Безробіття та інфляція

  • Розділ. 16. Роль держави в ринковій економіці

  • Розділ 17. Фінансова система, податки та державний борг

  • Розділ. 18. Кредитно-банківська система

  • Розділ. 19. Розподіл доходів серед населення

  • Частина четверта. Світове господарство

  • Розділ. 21. Міжнародні валютні розрахунки

  • Розділ 22. Економічні аспекти глобальних проблем людства

  • Післямова

  • Словник економічних термінів

  • Рекомендована література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи