Машини і механізми повинні задовольняти вимогам прогресивної технології переробки сировини, обробки продуктів і їхнього продажу.
Для цього необхідно щоб конструктивні і кінематичні параметри забезпечували оптимальні режими логістичних процесів і високі техніко-економічні показники.
Такими параметрами є, наприклад, питома витрата електроенергії, питома металоємність, витрата води на І кг обробленого продукту або на І предмет, займана площа й ін., тобто окремі параметри машини або механізму, віднесені до їх продуктивності.
Робочі органи й інструменти повинні володіти високою стійкістю до зношеності, у процесі роботи частки металу або матеріалу не повинні попадати в продукт, тому що це може привести до його псування.
Швидкозношуючі вузли і деталі повинні бути статично урівноважені, щоб виключити швидкий знос підшипників, валів і ін. частин машини і механізму, що спричиняє збільшенню витрати енергії, зниження продуктивності, збільшенню витрат на ремонт через простої і т.п.
Машини і механізми повинні складатися з окремих легко-зйомних вузлів і деталей, що полегшує їхнє розбирання і зборку. Розміри вузлів приєднання до механізмів, що працюють від універсальних приводів, повинні бути уніфіковані.
Конструкція машин повинна забезпечувати можливість швидкої заміни зношених і несправних робочих органів або інструментів.
Конструкція деталей і вузлів машин і механізмів повинна бути технологічною, тобто їхнє виготовлення повинно виробляється з мінімальними витратами. Одним з показників технологічності машин є загальна трудомісткість, матеріалоємність і маса машини, у неї включається трудомісткість заготівельного, механічного, термічного й іншого видів обробки, зборки й випробування машини.
При створенні машин і їхньої експлуатації повинні враховуватися вимоги стандартизації й уніфікації як машин і механізмів у цілому, так і окремих вузлів, деталей і комплектуючих виробів. Це дозволяє скоротити номенклатуру запасних виробів і полегшити ремонтні роботи. Машини і механізми повинні відповідати вимогам техніки безпеки і виробничої санітарії. Форма їх повинна бути обтічною і гладкою, усі робітничі органи й інструменти повинні бути закритими, елементи передачі захищені кожухами й облицюваннями.
Усі машини, що випускаються в даний час, в більшому ступені повинні відповідати вимогам виробничої естетики. Правильні пропорції машини, простота її форми і приємне фарбування, зручне розташування механізмів керування, завантажувальних і розвантажувальних пристроїв сприяє підвищенню продуктивності праці, безпеки роботи на машині, значно полегшує працю. Показником надійності і довговічності визначають ступінь і характер змін основних технічних характеристик машин і механізмів, що відбуваються в результаті їхньої експлуатації. Номенклатура показників надійності машин і механізмів, використовуваних у туристських комплексах, вибирається з числа показників, передбачених ДСТ 13377-67 "Надійність техніки. Терміни".
Під надійністю розуміється властивість машини виконувати визначені функції, зберігаючи свої експлуатаційні показники в заданих межах протягом необхідного проміжку часу або необхідного наробітку. Надійність виробу обумовлюється його безвідмовністю, ремонтопригодністю, зберігаємістю, а також довговічністю його частин.
Працездатність — це стан машини, при якому вона здатна виконувати задані функції з параметрами, установленими вимогами технологічної документації (стандартів, ТУ, і ін. нормативно-технічної документації). Параметри, що характеризують виконання функцій, обумовлюють експлуатаційні показники машини, її продуктивність, економічність, рентабельність і ін..
Відмовлення — це подія, що полягає в порушенні працездатності. Ознаки (критерії) відмовлень необхідно обмовляти в технічній документації на дану машину або механізм. Порушення працездатності може бути частковим або повним. Наприклад: поломка підшипника або ножів м'ясорубки.
Основним показником надійності машин є імовірність безвідмовної роботи машини Р (t)у межах заданого часу Т. Імовірність безвідмовної роботи Р (t)<1, яку можна назвати коефіцієнтом надійності за період часу Т при заданих режимах роботи в умовах експлуатації машини відмовлення не виникає. Наприклад, якщо імовірність безвідмовної роботи машини протягом 1000 годин роботи дорівнює 0.95, то це значить, що з великої кількості машин даної моделі в середньому близько 5 % машин утратить свою працездатність раніш, ніж через 1000 годин. Час Т, протягом якого гарантується встановлене значення безвідмовної роботи Р (t), називається гарантованим терміном служби.
Безвідмовність робіт машини можуть також характеризувати наступні показники:
Наробіток на відмовлення Тер — середнє значення часу роботи між відмовленнями. Інтенсивність відмовлень від відношення середнього числа виробів, що відмовили в одиницю часу, що безвідмовно працюють у даний момент часу обчислюється по формулі:
Надійність машини характеризує лише одну сторону збереження її працездатності з часом без обліку всіх тих відмовлень, що виникають при експлуатації і впливають на її працездатність.
Термін служби — це календарна тривалість експлуатації машини до моменту виникнення граничного стану, обговореного в технічній документації, або до списання машин.
Розрізняють термін служби до першого капітального ремонту, між капітальним і середнім ремонтами, термін служби до списання й ін.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „12.4. Основні вимоги, пропоновані до машин і механізмів туристських комплексів“ на сторінці 1. Приємного читання.