Сучасний глобалізований світ формує надскладну систему геоекономічної конкуренції для національної економіки України, що спонукає державу до виборювання для себе стратегічно вигідної перспективної позиції. З огляду на це, виникає потреба в оптимізації функціонування господарського комплексу України в умовах глобальних перетворень економіки. Один з шляхів реалізації даного процесу – це проведення економічних досліджень, зокрема й у галузі регіональної економіки. Вкрай актуальними, сьогодні, стали: всебічний аналіз позиції України в сучасному геоекономічному просторі; визначення суспільних тенденцій та процесів, що змінюють, перетворюють національне господарство та починаються з локального рівня; глибокі наукові висновки, що сприяють розробці обгрунтованих рекомендацій, спрямованих на вдосконалення територіальної організації виробництва та оптимізацію процесів спеціалізації і комплексного розміщення галузей; переформатування господарських зв'язків на основі геополітичних змін. Все це разом – є величезною цариною регіональних економічних досліджень та знань. Вивчення законів розміщення економіки регіонів та комплексоутворення, під впливом простору та часу, дає змогу виявити й розкрити додаткові джерела підвищення ефективності господарювання, що має неабияке значення для передбачення та прогнозування розвитку економіки України та її регіонів.
Сучасна регіональна економіка все активніше зосереджується на визначенні специфіки взаємодії регіону та держави, країни та світу, вона є засобом розкриття істини щодо подальшого розвитку, а саме головне, зростання національного господарства. Важливу роль відіграє вивчення наукових і прикладних проблем суспільних та геоекономічних сценаріїв розвитку і місця в них України та кожного, окремо взятого регіону. Водночас важливого значення набуває оцінка природних умов і ресурсів, обгрунтування напрямків спеціалізації господарських комплексів адміністративних областей та макрорегіонів, прогнозування розвитку окремих галузей та міжгалузевих комплексів на основі глибокого вивчення умов та факторів виробництва, екологічних аспектів формування економіки регіонів. Базові дисципліни, такі як "Регіональна економіка", потребують якісного теоретичного та практичного забезпечення, що дозволить студенту гарно орієнтуватись у динамічних регіонально-економічних тенденціях, структурних та функціональних змінах міжгалузевих комплексів та економічних районів, вміти обчислити ці зміни та, навіть, передбачити їх.
Основна мета курсу – формування цілісних уявлень про закономірності, принципи і чинники формування економіки регіонів. Завдання курсу "Регіональна економіка" полягають у наданні студентам та всім небайдужим необхідних знань, щодо новітніх тенденцій розвитку цієї науки, формування у них умінь і практичних навичок при вирішенні прикладних, конструктивних проблем, що стосуються розвитку економіки регіонів України з урахуванням демографічних, соціальних, екологічних та економічних факторів. Саме грунтовннй теоретичний матеріал, а також практичні завдання та вправи запропоновані авторами підручника допоможуть, зокрема, студентам:
– проводити соціально-економічні розрахунки обгрунтування розміщення підприємств і територіальної організації виробництв та галузей;
– характеризувати галузь (міжгалузевий комплекс) за типовим планом;
– складати порівняльні характеристики оптимальності розміщення регіональних господарських комплексів;
– характеризувати особливості розміщення господарства економічного району (регіону, адміністративної області);
– давати економічну оцінку природно-економічного потенціалу України і її регіонів;
– розуміти базові елементи екологічного моніторингу, види та рівні моніторингу, основні важелі господарського механізму управління природокористуванням;
– вільно користуватися географічними картами різного масштабу та змісту, швидко знаходити на них необхідні об'єкти;
– розраховувати економічні збитки від забруднення та володіти методами їх визначення тощо.
Значимість вивчення дисципліни "Регіональна економіка" полягає у можливості підготовки такого фахівця, який би міг на практиці, концептуально обґрунтувати оптимальне розміщення продуктивних сил регіону на основі збалансованого використання природно-ресурсного, трудового та виробничого потенціалу території з метою досягнення високої продуктивності економіки та зміцнення незалежності держави. Структура підручника дозволяє читачам сформувати досить цілісне уявлення про регіональну економіку через призму сучасного теоретичного матеріалу та навчально-практичних завдань. Запропоновані вправи є тим підгрунтям, на якому базується якісна підготовка фахівців економічного профілю. Актуальність даного підручника підвищується у зв'язку з тим, що він, насамперед, орієнтований на ту категорію читачів, які навчаються в даний час у вищих навчальних закладах та розмірковують про власне бачення проблем регіональної економіки та можливості їх практичного вирішення.
У підручнику розглядається теоретичний та практично-прикладний апарат регіональної економіки. Запропоновано значний інформаційний матеріал, фактаж, підкріплений статистичними даними, приклади практичних завдань, вправ, задач, тестів, економічних диктантів, які студент повинен виконувати самостійно, використовуючи теоретичне наповнення даного видання. Запропонований у підручнику матеріал створює необхідну базу для вивчення теорії, методики і практики регіональної економіки, розміщення продуктивних сил, територіальної організації виробничих комплексів та регіональних особливостей розвитку господарства, а також науково- практичних основ раціонального природокористування.
Підручник підготовлено з врахуванням досвіду викладання лекційного курсу та практичних занять у Вінницькому навчально-науковому інституті економіки Тернопільського національного економічного університету. У розділах підручника висвітлено теоретичні основи та методику дослідження регіональної економіки, сучасні особливості розвитку та тенденції змін територіальної організації міжгалузевих комплексів та економічних районів України. Значна увага приділяється проблемам та перспективам функціонування усіх складових елементів національного господарського комплексу України з врахуванням основних засад раціонального природокористування та сталого (комплексно-пропорційного, збалансованого) розвитку. Пропонуються ідеї щодо вдосконалення територіальної та галузевої структури виробництва, підвищення їх ефективності за рахунок використання інновацій, інвестицій та інтеграції.
Автори висловлюють сподівання, що запропонований у підручнику матеріал має зробити певний внесок у подальший розвиток регіональної економіки, її теоретичних та прикладних досліджень, що дасть змогу широкому колу фахівців ознайомитись з тенденціями формування та перетворення національного господарства та його регіональних підсистем; вагомістю факторів просторової локалізації, інтеграції та глобалізації в прогнозуванні регіонально-економічних змін, зокрема, та країни, загалом. Рекомендовано студентам усіх форм навчання, економічних та географічних спеціальностей, аспірантам, викладачам, фахівцям, чиї наукові інтереси зосереджені на регіональних особливостях розвитку національного господарського комплексу, а також усім зацікавленим проблематикою регіональної економіки, представникам політики та ділового світу.
РОЗДІЛ I. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РЕГІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Мартусенко І.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ПЕРЕДМОВА“ на сторінці 1. Приємного читання.