Розділ «45. Робоче місце адвоката»

Адвокатура

До появи комп'ютера робоче місце кожного адвоката характеризувалося наявністю на столі набору кодексів з десятками вклеєних папірців, на яких фіксувалися численні зміни в законодавстві. Сьогодні нерідко можна спостерігати крайнощі щодо друкованих джерел законодавства. Особливо це стосується молодих адвокатів, які повністю задовольняють свої інформаційні потреби з допомогою комп'ютера.

Чи можна з упевненістю сказати, що наявність комп'ютера дає змогу повністю відмовитися від кодексу на адвокатському столі. На нашу думку, кодекс і комп'ютер - речі не взаємозамінні у сприйнятті законодавчих тонкощів. Спокійна й зосереджена робота над змістом конкретної норми закону можлива за відсутності побічних подразників та відволікаючих факторів, якими рясніє спілкування з комп'ютером. Це по-перше.

Коли перед вами сидить клієнт, який терпляче чекає відповіді на своє болюче для нього питання, зануреність адвоката в якийсь далекий відсторонений комп'ютерний світ створює фактор відчуженості чи неповної довіри, адже останній не бачить самого джерела інформації, а змушений вірити.

Зовсім інша справа, коли адвокат тримає в руках кодекс і читаючи закон, одразу ж пропонує впевнитися у сказаному самому клієнту. Це діє набагато ефективніше. Звичайно, якщо потрібна більш широка інформація з того чи іншого питання, адвокат, пояснивши цю обставину відвідувачу, звернеться до комп'ютера.

Безумовно, поява комп'ютера та насиченість новими інформаційними технологіями не могли не впливати на стиль і методи роботи адвоката. Нині одним із найважливіших факторів успішної роботи юриста є належне інформаційне забезпечення. Без повної своєчасної і точної законодавчої інформації його діяльність буде малоефективною чи абсолютно неможливою. Своєчасність отримання та використання чинних і прийнятих нових законів, указів Президента, постанов Кабінету Міністрів, актів Конституційного Суду України та керівних вказівок Верховного Суду України, врешті-решт, актів міжнародного законодавства - запорука уникнення серйозних помилок в роботі адвоката, а отже, успіху його роботи.

Нині в Україні активно формуються програмні й інструментальні середовища, створюється сучасна інформаційна інфраструктура, яка об'єднує комп'ютерні мережі передачі даних державних органів управління, підприємств, банківських та інших комерційних організацій і накопичені інформаційні ресурси у вигляді баз даних і знань. Це створює передумови для переходу на якісно новий рівень аналітичної роботи адвоката - практичне використання інтелектуальних технологій у сфері пошуку, формування та підтримки ухвалення супроводжувально-правових рішень в тих галузях, з якими стикається адвокат у практичній діяльності.

На жаль, сьогодні ще немало адвокатів, для яких з тих чи інших причин комп'ютер ще не став повсякденним інструментом у роботі, постійною необхідністю. Це не провина, а, швидше, біда цих юристів. На жаль, в окремих юридичних консультаціях можна спостерігати цікаву сцену: черговий адвокат за браком відвідувачів захоплено розкладає пасьянс на комп'ютері. Аж ось і довгоочікуваний відвідувач. Розпочинаючи складення заяви, адвокат сідає до столу і починає вистукувати документ на старенькій друкарській машинці.

Давно вже сформована розгалужена система накопичувачів інформації, засоби її доставки в потрібні пункти і в потрібний час, безсумнівно, сприяють збільшенню швидкості пошуку правильної та грамотної відповіді на будь-яке запитання та прийняття правового рішення.

Найважливішою умовою становлення інформаційного комфорту є створення технологічно забезпеченого робочого місця, на якому панівні позиції займають новітні комп'ютерні інформаційні технології, засоби космічного зв'язку, оптоволоконні канали, біотехнології.

Робота солідних юридичних фірм і окремих адвокатів сьогодні неможлива без використовування засобів комп'ютерної автоматизації. І якщо більшість вітчизняних фірм все ще працює "по-старому", юридична практика компаній у розвинених країнах вже давно немислима без відповідного програмного й апаратного забезпечення.

Правова інформація була і залишається в Україні найдефіцитнішою. Погреба в ній для управління і бізнесу сьогодні очевидна. Управлінські рішення мають бути гнучкими й ефективними, управлінські дії мають швидко перебудовуватися, адже ситуація в державі постійно змінюється. Але часу на те, щоб адекватно реагувати на зміни в суспільстві, з кожним днем стає все менше і менше. У зв'язку з цим юристу важко керуватися тільки міркуваннями здорового глузду і власною інтуїцією. Доводиться рахувати, порівнювати, вибирати й аналізувати. Для цього потрібно володіти оперативною, повною і достовірною інформацією.

Вирішити це завдання допомагають автоматизовані правові інформаційні системи. Перевагою таких систем є те, що під час роботи з ними зникають проблеми, пов'язані з пошуком і вибором законів та інших нормативних документів, відстежуванням змін у законодавстві, втратою сили тим або іншим законом тощо.

Інформаційні бази даних з національного законодавства з'явилися на ринку програмного забезпечення порівняно недавно, і їх популярність неухильно зростає. Ніні в нашій країні існує ряд інформаційно-довідкових правових систем. Найбільшого поширення набули: "Ліга: Закон", "Нормативні акти України" та довідково-пошукові системи "Юрист плюс", "Лоцман", "Рада".

Під комп'ютерними довідково-пошуковими системами мають на увазі бази даних, які містять нормативні документи, що регулюють найважливіші сфери суспільних відносин. Нині жодна серйозна юридична фірма не існує без довідково-пошукових систем. Вони є ефективним інструментом для роботи з великим обсягом документів. Особливою популярністю користується програма "Ліга: Закон". Загальний обсяг документів, що входять до бази даних із законодавства - близько 60 000 сторінок машинописного тексту, розрахований на широке коло споживачів. Це дає можливість здійснювати ефективний пошук необхідних документів у величезному масиві, аналізувати практичні ситуації. Такі бази даних містять не тільки нормативні документи, але і численні матеріали, які коментують локальні ситуації. Ці відомості незамінні у навчанні, прагненні користувача підвищити свою кваліфікацію, вирішенні конкретних проблем правового характеру.

Довідково-пошукові системи - це величезні, зручні довідники, де користувач може швидко знайти необхідну інформацію для аналізу ситуації. Такі системи є повним і надійним джерелом правової інформації, адже жодне видання не публікує всього спектру офіційних документів. Оперативне отримання інформації від органів влади й управління - непросте завдання. Тільки провідні видання і найбільші фірми, що постачають СПС, мають власні служби і кореспондентські структури із забезпечення нормативною інформацією. Зручність такого способу отримання інформації в тому, що користувачеві надається повна копія всієї центральної бази документів і регулярно пересилається її поповнення.

В умовах стрімкого розвитку вітчизняного законодавства використання довідково-пошукових систем в адвокатській практиці набуває великого значення, адже діяльність юристів має політичну спрямованість і полягає в служінні державі і суспільству із забезпечення функціонування його правової системи. Професійна підготовленість адвоката, його здатність вирішувати конкретні правові завдання залежать від базових знань у галузі юриспруденції, знання комп'ютера і основних програмних продуктів.

У роботі вітчизняних юристів уже накопичено достатній досвід для вирішення проблеми пошуку нормативних актів і довідкової інформації правового характеру. Сьогодні найперспективнішим виглядає вирішення проблеми пошуку і систематизації правової інформації, пов'язане із забезпеченням юристів автоматизованими робочими місцями (АРМ-юристів) на базі персональних комп'ютерів.

Багато юристів віддають перевагу не нормативним, а тематичним базам даних, де зберігаються документи, що стосуються судової практики, і де можна отримати консультації юристів з питань спадкоємства, дарування, захисту прав споживачів, придбання нерухомості тощо. Внаслідок цього інформаційне наповнення АРМ-юрист стає все більш різностороннім.

У правових системах окрім баз нормативних документів функціонують тематичні пакети. Вони містять матеріали з різних галузей права, словники, електронні версії різних друкарських видань, консультації. Більшість фірм, які поширюють такі інформаційно-довідкові системи, пропонують користувачам різні послуги, зокрема пошук і роздрукування документів за індивідуальними замовленнями.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адвокатура» автора Фіолевський Д.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „45. Робоче місце адвоката“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • Розділ І. Філософсько-історичні витоки судозахисництва

  • Розділ ІІ. Становлення української адвокатури: історичний нарис

  • Розділ III. Конституційно-правові засади адвокатури в Україні. Принципи діяльності

  • Розділ IV. Види адвокатської діяльності. Спрямування, спеціалізація

  • 12. Універсалізм чи вузька спеціалізація

  • Розділ V. Професійні права та обов'язки адвоката. Гарантії адвокатської діяльності

  • Розділ VI. Договір про надання правової допомоги

  • 17. Нестандартні ситуації при укладенні договору

  • Розділ VII. Дисциплінарна відповідальність адвоката

  • 19. Види дисциплінарних стягнень

  • 20. Дисциплінарне провадження

  • Розділ VIII. Організація адвокатури в Україні

  • 22. Організаційні форми адвокатського самоврядування

  • 23. Здійснення в Україні адвокатської діяльності адвокатом іноземної держави. Особливості статусу адвоката іноземної держави

  • Розділ ІХ. Набуття права на заняття адвокатською діяльністю

  • 25. Етапи набуття права на заняття адвокатською діяльністю

  • 26. Форми здійснення адвокатської діяльності

  • Розділ Х. Безоплатна правова допомога. Місце та роль адвокатури

  • Спеціальна частина

  • 30. Адвокат-захисник на досудовому слідстві

  • 31. Етичні аспекти на досудовому слідстві

  • 32. Адвокат-захисник у суді

  • Розділ ХІІ. Адвокат у цивільному та адміністративному судочинстві

  • Розділ ХІІІ. Оскарження адвокатом судових вироків та рішень

  • 38. Представництво на стадії виконання судових рішень

  • 39. Адвокату господарській сфері

  • Розділ IV. Допоміжні галузі знань у роботі адвоката

  • 41. Віктимологія в захисній практиці

  • 42. Етика - невід'ємна складова професіоналізму адвоката

  • 43. Призначення, роль та мистецтво судової риторики

  • 44. Адвокатський етикет

  • 45. Робоче місце адвоката
  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи