Розділ «44. Адвокатський етикет»

Адвокатура

Етикет - це правила зовнішнього прояву етичних настанов і традицій у конкретній ситуації та за певних обставин. Існують сфери діяльності, де етикет відіграє чи не вирішальну роль при здійсненні певних процедур і набуває офіційного оформлення на зразок протоколу - в дипломатичній діяльності, уставних відносинах -в армії.

В юриспруденції питання етикету можуть бути викладені у регламентах судів, у правилах адвокатської етики тощо. Чинні правила адвокатської етики в Україні не містять норм етикету, але надалі вони можуть там з'явитися.

Здебільшого розуміння суті етикету - це наслідок певного виховання в сім'ї, школі, вищому навчальному закладі. Розуміння й дотримання людиною таких моментів, як уміння одягнутися відповідно до певної ситуації чи обставин, кого зустріти стоячи, хто кому подає руку першим при зустрічі, де краще промовчати і т. ін. - це питання, які, часом, складають враження про людину з першої зустрічі і назавжди.

Кожному в житті доводилось вітатися за руку з людьми, які торкаються долоні кінчиками своїх пальців з таким виглядом, наче роблять велику послугу. Наступного разу при зустрічі з такими людьми просто не хочеться повторювати цю, здавалося б, звичайну процедуру. Це елемент повного нерозуміння людиною такого значного акту, як перший потиск руки незнайомого, чи прояв зневаги до людини, що подала руку. Дрібниця? Так, але дуже красномовна. Це невихованість, незнання етикету.

Хтось може запитати: про який етикет може йтися в роботі з обвинувачуваним чи підсудним? До чого адвокатові знання етикету? Яке значення мають атрибутика залу чи гарні манери до високого професіоналізму?

Насамперед адвокат не може ігнорувати правила судового етикету. Більш того, він є, мабуть, єдиним учасником судового засідання, кому слід демонструвати свою повагу до суду, інших учасників процесу та до аудиторії і кому не вибачать ігнорування правил поводження, незважаючи на будь-які таланти його особистості.

Входячи в судовий зал, людина опиняється в особливій сфері соціального буття. Вона переступає поріг, за яким царює закон і гуманізм, атмосфера осуду зла і торжества справедливості, безстороннього анатомування злочину і заслуженої розплати. Тут усі, навіть звичайні речі і події, постають в особливому світлі: учасники судового дійства не говорять, а допитують, дають показання; не слухають, а заслуховують, вислуховують, не читають, а оголошують (показання) і проголошують (вирок), не роблять, а виконують процесуальні дії. Усі дії і деталі поводження учасників судового засідання врегульовані процесуальним законом.

Однак повага до суду та судочинства значною мірою залежить від відповідної облаштованості місця здійснення правосуддя, культури ведення процесу, зовнішнього стану та взаємин його учасників.

Багато держав подбали про те, щоб храм правосуддя мав належний вигляд. Урочисті і строгі палаци юстиції Парижа і Лондона, США і Німеччини переконливо свідчать на користь поваги народу до судової влади. Подбали там і про внутрішнє оформлення храмів правосуддя в законодавчому порядку. Практично в усіх демократично орієнтованих державах атрибутика судових приміщень законодавчо урегульована. Законом Російської Федерації "Про статус суддів" передбачена символіка судової влади, що охоплює обов'язкову наявність державного прапора РФ у залі судового засідання, зображення державного герба. У США неможливо собі уявити кабінет чиновника будь-якого рангу, не кажучи вже про судовий зал, де за спиною хазяїна не висів би американський прапор.

Україна багато що запозичила у своєму ставленні до судової системи у влади попередньої, радянської. За рідкісним винятком, будинки судів тулилися а подекуди і зараз знаходяться в абияких непристосованих приміщеннях. Судові зали в такому стані, що часом соромно перед студентами-практикантами. Жоден закон чи норма права не передбачають вимоги про обов'язкову наявність у залі суду Державного прапора України. Закон вимагає що б всі присутні в залі судового засідання, у тому числі і склад суду, заслуховують вирок стоячи. Стаття 376 чинного КПК не містить такої вимоги. Однак, на наш погляд, необхідна норма, що визначає обов'язкову атрибутику судового залу, де вершиться суд ім'ям України.

Регламент Конституційного Суду України питанням етикету відводить спеціальний § 39 - "Правила етикету на пленарних засіданнях" Конституційного Суду України.

У ньому підкреслюється, що пленарні засідання Конституційного Суду України здійснюються в урочистій обстановці. Під час входження суддів Конституційного Суду України до залу засідань, а також під час їх виходу із залу всі присутні встають.

Учасники пленарного засідання КСУ дають пояснення, відповідають на запитання і ставлять запитання стоячи і тільки після надання їм слова головою пленарного засідання. З дозволу голови учаснику може бути надана можливість виступати, ставити запитання, відповідати на них сидячи.

Формами звертання до голови на засіданні Конституційного Суду України суддів є слова: "Високий Суде", "Ваша честь", "Шановний голово", "Шановний судде".

При звертанні до учасників пленарного засідання, а також при посиланні на цих людей у виступах використовуються слова: "Шановна стороно", "Шановний представник сторони", "Шановний свідку", "Шановний експерте", "Шановний...". У звертанні може називатися прізвище відповідного учасника чи його ім'я і по батькові.

Присутні в залі учасники конституційного засідання, представники засобів масової інформації, громадяни зобов'язані поводитися шанобливо щодо учасників пленарного засідання і один до одного, виконувати розпорядження голови і вказівки судового розпорядника щодо дотримання порядку в ході пленарного засідання; не допускати під час нього пересування залою, розмов, реплік у будь-якій формі; не створювати будь-яких інших перешкод для нормального ходу пленарного засідання.

Державна символіка - це атрибути офіційного етикету, покликаного підтримувати в кожного громадянина країни повагу до судової системи як самостійної гілки державної влади.

Зовнішнє оформлення судових приміщень - це лише один із елементів судового етикету. Головною же турботою цієї етичної галузі є культура ведення судового процесу і спілкування його учасників.

Якщо юридична етика покликана одухотворити правозастосувальний процес, завдання судової етики - наповнити діяльність суддів і посадових осіб судових закладів моральним змістом, то завдання судового етикету полягає в наданні цій діяльності відповідного їй зовнішнього оформлення: значущості, важливості, урочистості.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адвокатура» автора Фіолевський Д.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „44. Адвокатський етикет“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Передмова

  • Розділ І. Філософсько-історичні витоки судозахисництва

  • Розділ ІІ. Становлення української адвокатури: історичний нарис

  • Розділ III. Конституційно-правові засади адвокатури в Україні. Принципи діяльності

  • Розділ IV. Види адвокатської діяльності. Спрямування, спеціалізація

  • 12. Універсалізм чи вузька спеціалізація

  • Розділ V. Професійні права та обов'язки адвоката. Гарантії адвокатської діяльності

  • Розділ VI. Договір про надання правової допомоги

  • 17. Нестандартні ситуації при укладенні договору

  • Розділ VII. Дисциплінарна відповідальність адвоката

  • 19. Види дисциплінарних стягнень

  • 20. Дисциплінарне провадження

  • Розділ VIII. Організація адвокатури в Україні

  • 22. Організаційні форми адвокатського самоврядування

  • 23. Здійснення в Україні адвокатської діяльності адвокатом іноземної держави. Особливості статусу адвоката іноземної держави

  • Розділ ІХ. Набуття права на заняття адвокатською діяльністю

  • 25. Етапи набуття права на заняття адвокатською діяльністю

  • 26. Форми здійснення адвокатської діяльності

  • Розділ Х. Безоплатна правова допомога. Місце та роль адвокатури

  • Спеціальна частина

  • 30. Адвокат-захисник на досудовому слідстві

  • 31. Етичні аспекти на досудовому слідстві

  • 32. Адвокат-захисник у суді

  • Розділ ХІІ. Адвокат у цивільному та адміністративному судочинстві

  • Розділ ХІІІ. Оскарження адвокатом судових вироків та рішень

  • 38. Представництво на стадії виконання судових рішень

  • 39. Адвокату господарській сфері

  • Розділ IV. Допоміжні галузі знань у роботі адвоката

  • 41. Віктимологія в захисній практиці

  • 42. Етика - невід'ємна складова професіоналізму адвоката

  • 43. Призначення, роль та мистецтво судової риторики

  • 44. Адвокатський етикет
  • 45. Робоче місце адвоката

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи