Товарорух, або маркетинг-логістика - діяльність щодо планування, виконання та контролю фізичного переміщення всіх видів потоків (матеріалів, готових виробів, інформації), які супроводжують переміщення товару за обраним каналом від виробника до споживача з метою задоволення потреб споживачів та отримання прибутку.
Основне завдання маркетинг-логістики полягає в тому, щоб товар опинився в потрібному місці, в потрібній кількості, в потрібний час. Таким чином, мета маркетинг-логістики - одночасно максимізувати рівень обслуговування і мінімізувати витрати на розподіл товарів.
Цього можна досягти завдяки:
> оптимізації рівня товарних запасів;
> використанню менш дорогих засобів транспортування;
> відвантаженню товарів великими партіями;
> швидким та надійним поставкам, у тому числі своєчасному відвантаженню товару відповідних обсягу та якості;
> швидким виконанням замовлень.
Відповідно до зазначених шляхів оптимізації товароруху мають бути прийняті рішення щодо терміну постачання з урахуванням витрат і доходів, кількості пунктів постачання, їх розміру та місць розміщення, доцільності застосування сторонніх організацій, виду транспортного засобу.
Розглянемо етапи процесу товароруху, які і становлять основні функції маркетинг-логістики.
1. Визначення цілей товароруху
Серед основних цілей процесу товароруху можна назвати:
> мінімізацію поставки ушкоджених вантажів шляхом застосування сучасних методів оброблення вантажів;
> мінімізацію випадків відсутності товарів шляхом ефективнішого контролю запасів;
> своєчасне виконання замовлень споживачів шляхом ефективнішого контролю запасів;
> мінімізацію витрат тощо.
Перші три групи цілей спрямовані на підвищення рівня задоволеності споживачів завдяки дотримуванню певних стандартів обслуговування, а остання - на зниження витрат товароруху. Відповідно до них здійснюється оцінювання ефективності системи товароруху.
2. Розробка системи оброблення замовлень
Цей етап, пов'язаний з підготовкою до відправки споживачеві необхідної продукції, передбачає перевірку платоспроможності замовника; прийняття рішення щодо продажу товару; отримання інформації про наявний запас товару; видачі замовлення для складу; оформлення рахунків замовникові та транспортування документів; обліку змін запасів товару.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Маркетинг» автора Бутенко Н.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „3. Управління рухом товарів“ на сторінці 1. Приємного читання.