1. Маркетингова інформаційна система та її роль на підприємстві
На сьогоднішній день вектор напряму розвитку світового суспільства напрямлений у бік, де інформація набуває ролі найціннішого активу будь-якої компанії. Причому, в даному випадку мова йде не про звичайні відомості, які допомагають керівництву приймати рішення, а про налагоджену систему, яка безперервно діє на підприємстві. Сьогодні інформація є найважливішим ресурсом і об'єктом управління. Отримання інформації підпорядковано завданням управління та має на меті забезпечити оцінювання та аналіз ринкових процесів для прийняття вірних маркетингових рішень. Інформація - це засіб зменшення невизначеності, що є притаманною стохастичним процесам ринку; вона є знаряддям конкурентної боротьби. Збирання, обробка та зведення інформації представляє собою складову частину загального інформаційно-аналітичного процесу маркетингу. Багатостороння, що відрізняється складною ієрархічною структурою та взаємозв'язками, інформація в маркетингу утворює єдину систему, яка є частиною інформаційної системи управління організацією.
Маркетингова інформаційна система (МІС) - це безперервно діюча система, до якої належать персонал, устаткування, набір процедур і методів, призначених для регулярного збирання, обробки, аналізу й інтерпретації Інформації з різних джерел; яка забезпечує Інтегрування, підтримання й передачу менеджерам інформації у встановлений час та у формі, придатній для прийняття рішень.
Роль інформаційної системи полягає у наданні доступу до інформації, у своєчасному "продукуванні" інформації і в розподілі інформації з прийнятними витратами. Типова структура МІС зображена на рис. 3.1.
Блоки МІС взаємопов'язані завдяки прийнятим рішенням та комунікаціям. Потоки інформації, які надходять до маркетингового менеджера, допомагають йому у плануванні та здійсненні запланованих маркетингових заходів. Зворотні потоки в напряму ринку складаються з маркетингових заходів та інших комунікацій. Єдиного типового зразка МІС не існує. Побудову МІС пристосовано до обов'язків, стилю роботи та інформаційних потреб осіб, які приймають рішення (топ-менеджерів).
Рис. 3.1. Структура маркетингової інформаційної системи
1.1. Основні елементи маркетингової Інформаційної системи
1.2. Види та характеристики маркетингової інформації
Маркетингова інформація - це цифри, факти, відомості, чутки, оцінки та інші дані, необхідні для аналізу та прогнозування маркетингової діяльності.
Факт представляє собою найпростіший вид інформації, подію або умову, яка безпосередньо спостерігається; відомості - різновид фактів, представлених в систематизованій, узагальненій формі; чутки - непідтверджені, неперевірені факти; оцінки - інформація, що базується на підрахунках та статистичних розрахунках (форма оцінки - прогноз, тобто наукове передбачення); цифри - форма відображення кількісної інформації.
До маркетингової інформації висувається ряд вимог.
Єдність принципів маркетингової інформації не суперечить можливості її диференціації відповідно до об'єктивних умов маркетингу. Розрізняють такі типи маркетингової інформації (табл. 3.1).
Таблиця 3.1. Основні принципи маркетингової інформації
Принципи | Забезпечення їх виконання |
Актуальність | Надання реальних відомостей в потрібний момент часу |
Достовірність | Адекватність відомостей, що забезпечується дотриманням наукових принципів збору та обробки інформації, боротьба з будь-якою тенденційністю |
Релевантність | Забезпечується отриманням інформації у відповідності з визначеними завданнями |
Повнота відображення | Забезпечується складанням плану дослідження, виявлення сутності явища, його ієрархічної структури зв'язків |
Цілеспрямованість | Відповідність інформації генеральній цілі дослідження |
Інформаційна єдність | Підпорядкування методології обробки даних вимогам теорії інформатики та статистичної теорії спостережень |
За формою планування маркетингу:
- оперативна - термінова інформація, що використовується в оперативному (операційному) плануванні для невідкладного використання; її різновидом є попереджувальна, або сигнальна, інформація, вид короткострокового прогнозу;
- стратегічна - використовується в стратегічному плануванні (відрізняється від оперативної глибиною та охопленим періодом; її різновидом є середньостроковий та довгостроковий прогнози).
За місцем збирання інформації розрізняють:
- внутрішню - будь-яка інформація, що збирається самою фірмою або на її замовлення;
- зовнішню - інформація, що збирається за межами фірми, але яка використовується нею в маркетингових цілях.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Маркетинг» автора Бутенко Н.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 3. Інформаційне забезпечення маркетингової діяльності підприємства“ на сторінці 1. Приємного читання.