Розділ «Частина тринадцята Копав чоловік колодязь у Мелітополі…»

Сини змієногої богині

Копав чоловік колодязь у Мелітополі…


Без меча і бруска…


Мабуть, чи не найбідніше – із досі знайдених – скіфське поховання, виявлене в кургані епохи бронзи (куди воно було впущене, підзахоронене), що знаходився біля с. Любимівка під Каховкою.

Правда, небіжчика все ж було поховано в кам’яному ящику, а не просто в земляній ямі з очеретяною цинковою (трапляються й такі поховання), але археологи знайшли в ньому всього лише брусок для гостріння – з добре відшліфованого каменю з дірочкою для підвішування бруска до пояса. А ще знайшли десять бронзових наконечників стріл – типових для скіфських пам’яток кінця VII – початку VI ст. до н. е. Не густо.

Жаль, але меча в похованні не виявилось (чи хтось раніше могилу пограбував?). А мусив бути меч, якщо небіжчик мав брусок для його гостріння. На кого він збирався його гострити? А збирався ж і на тім світі, коли, відправляючись туди, прихопив із собою брусок. Нині він вочевидь сумує, що археологи забрали в нього брусок – чим гостритиме вірного меча свого? А втім, меч у нього теж відібрали, мабуть, грабіжники.

Ми вже звикли, що скіфські поховання багаті-пребагаті, повні коштовних речей і золота. І це так. Але не всі і не у всі віки вони такими були. На відміну від пониззя Дніпровського лівобережжя району Нікополь – Запоріжжя, де згрупувалися найвідоміші кургани Скіфії ІV ст. до н. е., які нині мають світову славу, в тім числі Чортомлик та Солоха. Найраніші тамтешні кургани відносять до V ст. до н. е.: Баба (аналог по назві Солохи), Розкопана Могила. Останні два розкопував ще Д. І. Яворницький у 1897 році (висота їх відповідно 3,5 і 5 м), але вони до Яворницького виявилися вже двічі пограбованими. І все ж те, що лишилося (золоті пластини, бляшки, античний бронзовий посуд тощо), свідчили, що в них були поховані представники скіфської знаті.

У 36–50 рр. минулого вже століття археологами Граковим і Березцовим біля Нікополя на березі Дніпра було досліджено більше 160 рядових курганів скіфських поховань (160 розкопали лише два археологи! Скільки ж їх було!). Більшість із поховань зроблено в катакомбах глибиною до трьох метрів. Серед знахідок – простесенькі буси, дрібні бронзові прикраси, зрідка траплялася місцевого виготовлення невибаглива кераміка. Найбільш поширені знахідки – залізні ножі з кістяними ручками, в чоловічих могилах – залізні вістряки списів і бронзові наконечники стріл, в жіночих – бронзові дзеркальця та глиняні кільця для веретенів. Предмети кінської збруї в таких похованнях траплялися рідко.

Пізніше археологи розкопали біля ста курганів у тім районі. Крім великих і багатих (наприклад, Гайманова Могила, Товста Могила), всі вони з невисокими насипами і виявилися скромними могилами рядових скіфів. Біля 150 поховань розкопав на півдні Херсонщини (Скадовський район) археолог Є. Черненко в 1968–1976 роках, але матеріалів виявилося мало, то були переважно маленькі кургани, які належали рядовому населенню. Такі ж кургани виявилися в ста кілометрах на північ, під Каховкою. Там розкопано біля 50 поховань і всі вони були з невисокими (до 1 м заввишки) насипами, з дрібними катакомбами, з бідним поховальним інвентарем. Лише багаті та знатні скіфи могли з шиком і комфортом, в супроводі коштовних речей і золота відправлятися на той світ. Бідне населення обмежувалося дріб’язком і маленькими насипами зверху. А де над похованнями нагортали й зовсім маленькі горбики, як на пізніших християнських кладовищах, то з часом вони руйнувалися і зникали з лиця землі. А їх же тисячі тисяч, десятки тисяч, розкиданих по степах. Недарма ж один з найбільших воєнних істориків Давньої Греції Фукідід писав у V ст. до н. е., що із скіфами «не тільки не можуть зрівнятися європейські царства, але навіть в Азії немає такого народу, котрий міг би один на один протистояти скіфам, якщо вони будуть одностайні».


Але не завжди назва кургану відповідає його вмістові


У Золотому Кургані (попри його назву) золота виявилося небагато. Курган у центральній частині Степового Криму біля Сімферополя. Кістяк лежав на щиті. При ньому знайдено: золоту гривну, пояс, кінці якого закінчувалися бляшками у вигляді фігурок оленя, орла і грифона, меч із золотим наконечником піхов, сагайдак із 180 бронзовими наконечниками стріл, прикрашений бронзовою фігуркою левиці, глечик. І – все. І невідь-чому курган у місцевого населення прозивався Золотим.


В іншому, здавалося б, не золотому кургані виявили 700 золотих речей


Це біля хутора Олександрія Куп’янського району Харківської області. На боровій терасі лівого берега річки Оскол. Там ще знайдена кераміка епохи бронзи. Нижче, тобто глибше, сліди неоліту – сім поховань із залишками кострищ. А найвище, над усіма – скіфське поховання. Їх на терасі аж 44! Могильник був родовим кладовищем сколотів.

Але чи не всі кургани за багатством начиння переважив Олександропольский. Інша назва – Лугова Могила.

Це один із царських курганів скіфів. Датується поч. ІІІ ст. до н. е. Знаходився біля с. Олександрополь Солонянського району Дніпропетровської області. Досліджувати його почав ще у 1852 році один археолог, завершив другий у 1865 році. Висота – 21 м, основа насипу закріплена кам’яною крепідою і обведена широким ровом. У насипі – залишки тризни й візка. Під насипом – центральне поховання з двома входами.

Поруч – кінська могила – 14 коней у повному уборі. (Один кінь в уборі із золотими бляшками).

Друге поховання – жіноче. У його вхідній ямі – залишки колісниць.

Знайдено майже 700 золотих речей! І це при тому, що обидва поховання – чоловіче й жіноче – в давнину були пограбовані. Скільки ж там було золота, коли й після пограбування там знайдено 700 золотих речей!

Але найбагатшим – на сьогодні – став кочівницький курган на околиці Архангельської слободи під номером п’ять, розкопаний у 1962 році.

І це при тому, що центральне поховання його було повністю пограбоване, але бокове у східній частині вціліло. Зверху яма була перекрита прямокутними плахами, під ними було поховано знатного воїна у витягнутому положенні на спині. Перш ніж його опустили, в могилу було кинуто горит зі стрілами. Він зотлів, древки стріл теж, а бронзові наконечники чудово збереглися. Їх виявилося 166 штук! Другий горит із 165 наконечниками було покладено (войовничим виявився покійник – і на тім світі збирався воювати!) в південно-західнім кутку могили. Уздовж північної стіни ями лежали два списи. Древки зотліли, а залізні вістряки збереглися. Довжина списів була по два метри. Там знайдено й традиційний скіфський залізний ніж з кістяною колодочкою і два великих залізних гаки. У ніші, виритій за півметра до рівня дна, знайшли дерев’яну чашу, прикрашену чотирма золотими пластинами, які золотими цвяшками кріпилися до чашки. На кожній пластині карбуванням були зображені риби.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Сини змієногої богині» автора Чемерис В.Л. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Частина тринадцята Копав чоловік колодязь у Мелітополі…“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ без назви (1)

  • Розділ без назви (2)

  • Пролог Скіфська таїна

  • Частина перша Оповиті млою і хмарами

  • Частина друга Змій-дівиця, або Любов у Гілеї. Скіфія легендарна

  • Частина третя Під дзвін мечів і співи стріл

  • Частина четверта Скіфський рай і скіфське ельдорадо

  • Частина п’ята Золотий плуг і золоте ярмо. Скіфія хліборобська, або Звідки «родом» змій Горинич

  • Частина шоста Мідний казан Аріанта, або Подорож на Ексампей

  • Частина сьома Від Асклепія до Анахарсиса: змії і мудреці

  • Частина восьма Скажи, бабусенько, мені, що скіф співав у давні дні?

  • Частина дев’ята Чортомлик і Cолоха

  • Частина десята І почалася «дивна» війна

  • Частина одинадцята Заістрянські пригоди

  • Частина дванадцята Там степи, там могили, як гори…

  • Частина тринадцята Копав чоловік колодязь у Мелітополі…
  • Частина чотирнадцята Пектораль[97]

  • Частина п’ятнадцята Сказання про те, як одна велика Скіфія перетворилася на дві малі

  • Частина шістнадцята Друга загибель Скіфії

  • Епілог Скіфська рапсодія

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи