Там степи, там могили, як гори…
Від мастабів до пірамід.
Десять музейних залів коштовностей від Тутанхамона.
Скарби царя Пріама
Серед ста великих географічних відкриттів, здійснених на планеті Земля, поряд із відкриттям цивілізації перших землеробів, шумерських міст, царських гробниць в Урі, Вавилона, хеттів чи, скажімо, етрусків, вражаючих за своєю грандіозністю єгипетських пірамід на чолі, звичайно ж, із пірамідою Хеопса, відкриття Генріхом Шліманом Трої та інших таємниць Середземномор’я, відкриттів, зроблених в Ірані, Середній Азії, Індії, Китаї, Південно-Східній Азії, в Африці й Аравії і особливо в Америці; у безмежній вервечці відкриттів, зроблених від пам’яток неоліту до Середньовіччя; так ось, у шерензі цих названих тут і не названих, відкриття скіфських «степових пірамід» належать до найбільших відкриттів людства, адже скіфська культура запанувала не тільки в Північному Причорномор’ї (хоча в Північному Причорномор’ї вся її повнота), це загалом була культура величезного огрому кочових і напівкочових племен, які в І тисячолітті до нашої ери мешкали і на Кубані, і на Алтаї, в Південному Сибіру й Передкавказзі та Передкарпатті, загалом на території, що простягалася від Дунаю на Сході і до Великої Китайської стіни на Заході; на Півдні й на Південному Заході ця культура стикувалася з античною, на Заході з культурою кельтів, на Сході з культурою Передньої та Середньої Азії й Китаю, а тому відкриття грандіозних курганів, таких як Солоха, Чортомлик, Куль-Оба чи Товста Могила – лише вершина відкриттів, зроблених на величезних євразійських просторах у смузі степів довжиною в 7 тисяч кілометрів, і ці вражаючі відкриття в основному зроблені на теренах нашої України.
Але скіфи залишили великий слід не лише в українській (ширше – слов’янській) культурі та історії, вони полишили не менш самобутній слід у всій світовій культурі, адже жоден з народів не зникає з історичної арени безслідно, його культурні надбання стають надбанням всього світу, всього людства незалежно від рас і національностей – на цьому людство стояло, стоїть і стоятиме в майбутньому!
ПІРАМІДА – многогранник, основа якого являє собою многокутник, а бічні грані – трикутники, що мають спільну вершину.
Предмет, що має широку основу і конусоподібно звужується догори.
Група предметів, укладених або складених у вигляді купки, що має широку основу і звужується догори.
Велика кам’яна споруда з чотирикутною основою і трикутними боковими поверхнями, які утворюють на вершині будівлі гострий кут, що служила гробницею фараонів у Стародавньому Єгипті (Словник української мови).
ПІРАМІДИ – 1) Гробниці фараонів у Старод. Єгипті. В період Стародавнього царства (ІІІ тис. до н. е.) споруджувалися з гладко обтесаних вапнякових брил, у період Середнього царства (XXI–XVIII ст. до н. е.) – з цегли. Спочатку були ступінчасті, згодом – геометрично правильної форми. Найбільша із стародавньоєгипетських пірамід – піраміда Хеопса з Гізи (висота 146,6 м, XXVIII ст. до н. е.).[83]
2) Гробниці та храми давнього індіанського населення Мексики і Центр. Америки. Споруджувалися з невипаленої цегли та облицьовувалися кам’яними брилами, оздобленими орнаментом, рельєфами і скульптурами (УРЕ. Т. 8. С. 377).
Один з героїв Лесі Українки, Єгиптянин, вигукує:
– Я б ховав у пірамідах не царів, а всіх, що добрії діла робили.
Як кажуть, справедливе бажання (хоча як набудувати пірамід для всіх добрих людей, а їх – переважна більшість, та й місця для всіх на землі не вистачить), але ховали саме царів. Чи як у Єгипті – фараонів.
Прообразами перших пірамід були так звані мастаби.
За двадцять п’ять кілометрах від Каїра тисячоліття тому знаходилось місто Мемфіс, засноване в кінці ІV тис. до н. е., столиця царства Єгипту і перша столиця об’єднаного Єгипту.
Сьогодні від нього – колись великого процвітаючого міста, – збереглися лише руїни, сміття та одинокий сфінкс серед моря піску. Від колись мільйонного міста! Але без Мемфіса не було б того, що нині складає славу Єгипту – знаменитих гробниць і пірамід, які стали усипальницями мемфіських фараонів. Некрополь Мемфіса майже рівний самому Мемфісу, його сторожував бог з тілом людини і головою сокола, звали його Сокар.
Сьогодні там пустинне плато, гори щебеню, піску, битих черепків, траншеї, сліди розкопок, що ведуться більше ста років.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Сини змієногої богині» автора Чемерис В.Л. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Частина дванадцята Там степи, там могили, як гори…“ на сторінці 1. Приємного читання.