Законодавча база.
Державний устрій.
Згадаємо хронологію об'єднання земель України.
1922 p., 30 грудня. До складу УСРР увійшли території, що перебували під владою Російської імперії. Західноукраїнські землі анексували Польща, Румунія і Чехословаччина.
Найбільше українських земель відійшло до Польщі. У1923 р. рада послів Антанти у Версалі визнала суверенітет Польської держави над Східною Галичиною та Волинню. На цій території було створено чотири воєводства — Львівське, Станіславське, Тернопільське, Волинське. Полісся та частина білоруських земель утворили Поліське воєводство. До Румунії відійшла Північна Буковина з Хотинським повітом з адміністративним центром у Чернівцях. Закарпаття відійшло до Чехословаччини як єдина адміністративно-територіальна одиниця — Прикарпатська Русь з центром в Ужгороді. Площа цих західноукраїнських земель становила 150 тис. км2, а населення, яке проживало тут наприкінці 30-х років XX ст., перевищувало 11 млн осіб.
1924 p., 12 жовтня. У складі УРСР створена Молдавська Автономна Радянська Соціалістична республіка.
1939 p., вересень. Після вступу радянської армії на території Східної Польщі до Радянського Союзу в складі УРСР було приєднано Галичину.
1940 p., червень. До УРСР приєднано Бессарабію та Буковину. Законом Верховної Ради СРСР від 2 серпня 1940 р. Північна Буковина, Північна і Південна Бессарабія включені до складу Української РСР.
1944 p., 26 листопада. З'їзд народних комітетів Закарпаття в Мукачевому висловився за возз'єднання з Українською РСР.
1945 p., 29 червня. Підписання чехословацького договору в Москві, згідно з яким Закарпатська Україна об'єднана з Українською РСР.
1946 p., 22 січня. Створена Закарпатська область у складі Української РСР.
1954 p., лютий. На честь 300-річчя Переяславської угоди зі складу Російської федерації до УРСР було передано Крим.
Увійшовши до складу Радянського Союзу в 1922 p., Україна охоплювала територію в 450 тис. км2 з населенням понад 26 млн осіб. Столицею з 1922 р. по 21 січня 1934 р. (дата прийняття рішення) був Харків.
Спочатку республіку поділили на 12 губерній; у 1925 р. в результаті адміністративної реформи було створено 41 округ, а в 1933 р. їх знову реорганізували у 15 областей. Велика частина 5-мільйонного неукраїнського населення (національні меншини) проживала в наданих їм 12 адміністративних районах.
У 1939 р. після включення Західної України до складу СРСР число областей збільшилося ще на шість. На початку Великої Вітчизняної війни, точніше в серпні 1941 p., повністю нехтуючи національні прагнення українців, А. Гітлер наказав поділити територію України на окремі адміністративні одиниці. Найбільша з них, під назвою Рейхскомісаріат Україна, охоплювала Правобережжя і більшу частину Лівобережжя з центром у Рівному. Галичина була перетворена в Генеральну губернію (дистрикт Галиція) з підпорядкуванням Польщі. Буковина й частина Південно-Східної України, включаючи Одесу, були передані Румунії (союзникові Німеччини) й стали називатись Трансністріею. Наближені до фронту території в околицях Харкова залишались під юрисдикцією німецької армії. Після закінчення війни в результаті приєднання Буковини, Криму, реорганізації областей їх кількість збільшилась до 25.
Розглянемо схеми державного управління. Практично з перших років радянської влади Комуністична партія відігравала провідну роль в економічному і соціальному житті як Радянського Союзу в цілому, так і України зокрема. Обіймати керівну посаду на всіх щаблях законодавчої, виконавчої і судової влади міг тільки член партії. До речі, інших партій з середини 20-х років XX ст. і до розвалу Радянського Союзу не існувало. Навіть з березня 1925 р. Українська комуністична партія (УКП) була розпущена, а її члени перейшли в Комуністичну партію (більшовиків) України (КП(б)У).
Надзвичайний VIII з'їзд Рад 5 грудня 1936 р. затвердив нову Конституцію СРСР. У ній селяни одержали рівні права з робітниками та службовцями. Система функціонування влади теж ставала іншою: з'їзди рад різного рівня змінювались інститутом сесійних засідань місцевих і Верховних (республіки та Союзу) рад. Але принципові зміни конституційних положень аніскільки не позначились на системі влади, й ради, як і раніше, не відігравали головної ролі. До конституції 1936 р. вперше увійшло положення про Комуністичну партію як керівне ядро всіх громадських і державних організацій, що повною мірою відповідало дійсності.
Проект нової конституції України було опубліковано 1 січня 1937 p., а наприкінці цього місяця надзвичайний XIV з'їзд Рад України затвердив її. Трохи змінилась назва республіки — з Української Соціалістичної Радянської Республіки на Українську Радянську Соціалістичну Республіку. Останню за часів Радянського Союзу союзну конституцію приймала Верховна Рада СРСР у квітні 1977 p., і, відповідно, Конституцію України — Верховна Рада України 20 квітня 1978 р. У цих конституціях також наголошувалося на тому, що провідна роль в суспільстві належить Комуністичній партії.
Розглянемо схеми управління народним господарством. Спочатку господарськими справами займались народні комісаріати. Центральним органом виконавчої влади була Рада народних комісарів. У 1946 р. назви були замінені: відповідно на Раду Міністрів СРСР і Раду Міністрів УРСР, які такими залишились до кінця 80-х років із незначною реорганізацією в 60-х роках.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бюджетна система України» автора Пасічник Ю.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „8.2. Бюджетні відносини“ на сторінці 1. Приємного читання.