План
1. Хто є людина? Різні трактування сутності і природи людини
2. Звідки людина прийшла? Проблема походження людини
3. Для чого людині жити? Філософський аналіз проблеми сенсу життя
Людина є таємниця, її треба розгадати, і коли будеш розгадувати все життя,
то не говори, що втратив час...
Ф.М.Достоєвський
Людина - головна проблема філософії. Споконвічні філософські питання: хто я і хто ми? Звідки ми узялися? До чого і куди йдемо в нескінченному розвитку? Смертна або безсмертна душа? "Тварина я тремтяча або право маю?" З безлічі питань виберемо три головних: Що? Звідки? Навіщо?
- Що є людина? - Звідки вона з'явилась? - Навіщо вона живе? - і розглянемо основні філософські підходи до їх рішення.
1. Хто є людина? Різні трактування сутності і природи людини
2. Звідки людина прийшла? Проблема походження людини
Де кола цього початок, де кінець,
звідки ми прийшли, куди підемо звідси?
Омар Хайям.
Одна із самих знаменитих дискусій про походження людини відбулася 30 червня 1860 року в Оксфорді. В ній взяли участь біолог і популяризатор науки, друг Ч. Дарвіна Томас Гекслі і єпископ оксфордський Уілберфорс. Позиція цього улюбленця оксфордської публіки була дуже близька до сподівань дружини єпископа Вустерського, що писала в одному з листів: "Будемо сподіватися, що це (походження людини від мавпи) неправда, і молитися, щоб це не стало широко відомо!" Засідання Британської асоціації сприяння розвитку науки відбулося в жаркий літній день в Музеї природничої історії. У залі зібралося більше 700 чоловік, в розкриті вікна виднілися десятки голів тих, хто не зміг проникнути усередину приміщення. Партер заповнили священики і студенти теологічного факультету Оксфорда, які, застосовуючи все своє ораторське мистецтво, розпалювали ненависть публіки до дарвінізму.
Що міг представити Гекслі в ті десять хвилин, які відпущені йому аудиторією, що задихалася від духоти і утоми? Адже неможливо ж розповісти всю велич дарвінської праці!
В фіналі свого виступу Уілберфорс, купаючись у хвилях успіху, повернувся до Гекслі і голосно запитав: "Хотів би я знати по лінії дідуся чи бабусі ви походите від мавпи?" Захвату юрби не було межі, зал ревів і тряс від оплесків. Але Гекслі прошептавши: "Господь Бог передав дурня мені в руки", вийшов на трибуну. Дарвінська теорія, сказав він, є набагато більшим, ніж простою науковою гіпотезою, оскільки щонайкраще пояснює походження видів. Єпископ же зовсім не розуміється в тих процесах, результати яких даремно хотів привести для спростування дарвінізму. Потім Гекслі урочисто і спокійно заявив, що йому зовсім не соромно мати мавпу своїм предком, "незмірно ганебніше було мати в родичах людину, яка використовує свій великий дарунок для приховання істини!"1
Дискусія про походження людини один із самих древніх філософських суперечок. Всі гіпотези походження людини можна розділити на дві групи (дивись схему 22).
1. Антропосоціогенез (антропос - людина, соціо-суспільство, генезис - поява) - процес походження людини як біосоціальної істоти.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Філософія» автора Губар О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема ПРОБЛЕМА ЛЮДИНИ У ФІЛОСОФІЇ“ на сторінці 1. Приємного читання.