Принципово інша (деревоподібна) схема історичного процесу розглядається в культурологічних концепціях.
Загальні методологічні ідеї культурологічних концепцій.
Концепція локальних культур О. Шпенглера
Освальд Шпенглер (1880-1936) - німецький філософ, історик, культуролог. Його книга "Захід Європи", написана в 1914 році і опублікована в 1917 стала однієї із самих популярних у світі; вона видавалася 20 разів відразу після виходу, її називали "духовним наркотиком", "філософським шлягером". Очевидно, трапилося це тому, що Шпенглер не тільки правдиво розповів про сучасну епоху, але і проникливо пророчив багато протиріч майбутнього.
До вивчення історії, вважав філософ, не можна підходити з позицій строгого наукового аналізу; в історії головне - уловити унікальність, а в цьому інтелект неспроможний - потрібна інтуїція. Зрозуміти, оцінити культуру можна тільки зсередини, відчувши її.
У Шпенглера немає поняття "людство" - є окремі народи (культури). Він вважав, що кожна культура виростає на основі власного "прафеномена" - способу переживання життя і живе приблизно 1200-1500 років по певному "біологічному ритму" (народження, дитинство, молодість, зрілість, старість). У житті культури Шпенглер виділяв два основних етапи.
1. Етап підняття культури - органічна еволюція.
2. Етап занепаду культури - цивілізація - механічний тип еволюції; для нього, зокрема, характерно:
- окостеніння творчих початків;
- омасовлення життя (символ омасовлення - міста);
- глобалізація (принцип простору перемагає принцип часу, звідси неминучі світові війни)',
- бездуховність життя (перехід від творчості до спорту, від літератури - до вар'єте, від героїв - до інженерів, заміна поезії механікою).
Шпенглер ще в 1914 році пророчив другу світову війну і практично всі глобальні проблеми нашої епохи.
Концепція локальних цивілізацій А. Тойнбі
Тема СОЦІАЛЬНЕ ПРОГНОЗУВАННЯ І ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Філософія» автора Губар О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „5. Філософія культурно-цивілізаційного циклизма“ на сторінці 1. Приємного читання.