Об'єктивна сфера буття, об'єктивна реальність відбита у філософії в категорії "матерія". В історії філософії і науки можна виділити три етапи уявлень про матерію або три принципово різних трактування матеріальної сутності світу.
Перший етап. Концепція природних стихій.
Другий етап. Атомістична концепція матерії.
Третій етап. Діалектико-матеріалістична концепція матерії.
Класифікація форм руху матерії.
Онтологічна структура тої частини буття, де ми зараз перебуваємо (Земля і навколоземний космос) у філософії відбита в класифікаціях форм руху матерії. Вичерпна класифікація навряд чи буде коли-небудь можлива, тому що в сучасній науці зізнається нескінченна розмаїтість видів матерії і форм руху. Класифікація форм руху є відносним знанням, тому що в науці відкриваються всі нові і нові форми руху матерії. Для приклада зрівняємо класифікації, створені в XIX і XX століттях.
(І.) Класифікація, запропонована Ф. Енгельсом у середині XIX ст.
Відокремлюється п'ять основних форм руху матерії:
- Механічний рух - переміщення макротіл у просторі;
- Фізичний рух - рух молекул;
- Хімічний рух - взаємодія атомів;
- Біологічний рух - життя - рух білкових тіл;
- Соціальний рух - розвиток суспільства і людини
Основні принципи енгельсовської класифікації:
ü принцип генетичної побудови: від простого до складного; більше складні форми виникають на основі більш простих;
ü принцип зв'язку всіх форм руху: у процесі розвитку можливий перехід від нижчих до вищих форм і навпаки; вищі містять у собі нижчі в знятому виді; Ф.Енгельс писав, що фізику можна назвати механікою молекул, хімію - фізикою атомів, біологію - хімією білків.
ü зв'язок кожної форми руху матерії з конкретним матеріальним носієм субстратом; (макротіло, молекула, атом, жива клітина, організм, людина);
ü класифікація форм руху відповідає ієрархічній класифікації наук: механіка - фізика- хімія - біологія - соціологія.
II. В XX столітті, у зв'язку з новими відкриттями в природознавстві, енгельсовська класифікація піддалася змінам і насамперед у верхній її частині.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Філософія» автора Губар О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2. Особливості і форми існування об'єктивної сфери буття“ на сторінці 1. Приємного читання.