Актуальність теми. У структурі захворюваності гострі пневмонії займають одне з провідних місць, їх поширеність становить б-17 %. Серед усіх госпіталізованих з приводу ГРВІ дітей 1-го року життя на гостру пневмонію припадає 29-30 % випадків. Запалення легень може виникати як самостійно, так і як ускладнення інших захворювань. У зв'язку з анатомо-фізіологічними особливостями дихальної системи, особливістю реактивності дітей у перебігу пневмонії можливе виникнення токсичних і септичних ускладнень.
Мета заняття. Оволодіти методикою діагностики гострої пневмонії в дітей різного віку; вмінням проводити диференціальну діагностику з іншими гострими захворюваннями дихальної системи; призначати лікування з урахуванням особливостей перебігу гострої пневмонії в конкретної дитини; проводити профілактичні заходи для запобігання гострим пневмоніям.
Основна література
Дитячі хвороби / За ред. В.М. Сидельникова, В.В. Бережного. – К.: Здоров'я, 1999. – С. 143-173.
Медицина дитинства / За ред. П.С. Мощича: У 4 т. – К.: Здоров'я, 1994. – Т. 2. – С. 60-68.
Майданник В.Г. Педиатрия. – Харьков: Фолио, 2004. – 1126 с.
Додаткова література
Шабалов Н.П. Детские болезни. – СПб. и др.: Питер, 1999. – С. 236-287.
Майданник В.Г. Клинические рекомендации по диагностике и лечению острой пневмонии у детей. – К.: Знання, 2002. -106 с.
Допоміжні матеріали
1. Класифікація пневмоній.
2. Етіологія пневмоній і вибір антибактеріальної та противірусної терапії.
3. Клінічна діагностика вірусних пневмоній та спричинених інфекційними агентами, що рідко зустрічаються.
Класифікація пневмоній
Клінічна діагностика вірусних пневмоній та спричинених інфекційними агентами, що рідко зустрічаються
Діагноз вірусної пневмонії підтверджується такими даними: позитивні результати імунофлуоресцентного методу за відбитками зі слизової оболонки носа, виявлення на рентгенограмі легень негомогенної пневмонічної тіні без чітких контурів, відсутність лейкоцитарного зсуву у гемограмі, який притаманний бактеріальним пневмоніям.
Пневмонія як ускладнення грипу виникає з перших годин захворювання на фоні тяжкого стану з гіпертермією і має тип вогнищевої або сегментарної пневмонії. Фізикальні дані мінімальні або помірно виражені. Видужання відбувається через 2-3 тиж.
Парагрипозні, аденовірусні, респіраторно-синцитіальні пневмонії часто протікають з обструктивним синдромом, вогнищевою інфільтрацією легеневої тканини та мають тенденцію до затяжного перебігу. Але для пневмонії при парагрипі характерні ринофарингіт, ларингіт.
При аденовірусній інфекції пневмонія виникає у перші 1-3 дні захворювання або на 4-7-й день хвороби, супроводжується фаринго-кон'юнктивальною лихоманкою і може бути вогнищево-зливною. Морфологічною основою захворювання є облітеруючий бронхіоліт, який супроводжується круглоклітинною інфільтрацією легеневої тканини, іноді з некрозами, ураженням бронхіол і артеріол, що призводить до вираженої обструкції з наступною облітерацією. Перенесена у ранньому дитинстві аденовірусна пневмонія може бути причиною виникнення однобічної легеневої емфіземи (дуже прозорої легені, синдрому Маклеода).
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Педіатрія» автора Тяжкої О.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Гострі пневмонії“ на сторінці 1. Приємного читання.