РОЗДІЛ 4. ЗАКУПІВЕЛЬНА ЛОГІСТИКА

Ви є тут

Логістика


4.1. Сутність закупівельної логістики


Підтримка на заданому рівні і систематичне зростання обсягів суспільного виробництва можлива лише за умови безперервного надходження необхідних засобів виробництва для відшкодування вже спожитих знарядь і предметів праці, а також для збільшення їх споживання.

Забезпечення процесу виготовлення матеріальних благ засобами виробництва для підтримки його .безперервності – здійснюється на основі закупівельної логістики і є необхідним моментом як простого, так і розширеного відтворення в будь-якій суспільній формації. Він має дві сторони – технічну, що полягає в переміщенні матеріальних ресурсів, їх зберіганні і підготовці до виробничого використання, і економічну. Остання обумовлюється тим, що в процесі виконання постачальницько-збутових функцій люди неминуче вступають між собою у певні відносини економічні, соціальні, правові тощо.

Таким чином, закупівельна логістика є одночасно технічним і соціально-економічним процесом. Технічна його сторона визначається рівнем розвитку продуктивних сил суспільства, соціально-економічна – обумовленими ними виробничими відносинами.

Закупівельна логістика багатогранно впливає на суспільне виробництво. Тому важливою задачею закупівельної логістики є організація чіткої і злагодженої роботи всіх ланок, що забезпечують рух матеріальних потоків на підприємстві, здійснення цього процесу з якнайменшими витратами.

Закупівельна логістика здійснюється на основі товарно-грошових відносин і з урахуванням вимог закону вартості. Матеріальні ресурси доводяться до споживачів не безкоштовно, а за платню. При цьому засоби виробництва реалізуються як товар, що має відповідно як споживчу вартість, так і собівартість.

Уміле використання товарно-грошових відносин сприяє оволодінню ринком, управлінню ним відповідно до властивих йому законів.

Підприємства на зароблені ними кошти купують все, що потрібно для випуску продукції і реалізації та післяпродажного обслуговування.

Поняття "закупівельна логістика" характеризує лише одну сторону процесу обігу продукції виробничого призначення (матеріалів, технічних і засобів технологічного використання) – покупку, придбання, заготовку засобів виробництва підприємствами, яким вони необхідні. Іншу сторону цього процесу – збут (реалізація) виробничої продукції – охоплює логістика розподілу. Тому більш правильно говорити про закупівельну логістику і логістику розподілу як про єдиний взаємопов'язаний процес.

Проте в умовах діяльності виробничих підприємств – це два різні процеси. Задачі збуту не співпадають із задачами постачання. Кожне підприємство здійснює і функції збуту (при реалізації виготовленої продукції), і функції постачання (при заготівці матеріально-речовинних компонентів для продовження виробничого процесу), але, з погляду окремого підприємства, – це дві відмінні операції. Одна знаходиться на початку технологічного ланцюга, з неї починається виробничий процес, інша ж завершує процес виробництва.

Постачання має справу з предметами і знаряддями праці, необхідними для здійснення виробничого процесу, а збут – з вже виготовленою готовою продукцією. Отже, в технологічному відношенні ці операції виконуються по- різному.

Поняття "збут" і "постачання" споріднені поняттям "продаж" і "покупка", але включає крім самого акту реалізації вартості ті виробничі процеси (просторове переміщення продукції, її зберігання, підготовка до виробничого використання тощо), які в реальній дійсності йому супроводять.

Закупівельна логістика і логістика розподілу (яку ми розглянемо в розділі 9) в організаційних і економічних відносинах обслуговують весь процес суспільного відтворювання, всі його основні стадії.

Закупівельна логістика і логістика розподілу здійснюють свою діяльність, в основному, у сфері розподілу частини суспільного продукту, призначеного для виробничого споживання, і в той же час істотно впливають на його раціоналізацію, забезпечуючи не тільки нормальне протікання виробничого процесу, але і досягнення високих кінцевих результатів.

Функціонування сфери закупівельної логістики і логістики розподілу повинно бути направлене на вдосконалення обслуговування виробництва, підвищення його економічної ефективності.

Основні напрями посилення дії закупівельної логістики і логістики розподілу полягають в забезпеченні наступних його характеристик:

1. Безперервності виробничого процесу, ритмічного випуску продукції в запланованому обсязі і асортименті.

2. Технічне вдосконалення виробництва на основі використання новітніх досягнень науки і техніки.

3. Ефективної організації використання матеріально-технічних ресурсів.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ 4. ЗАКУПІВЕЛЬНА ЛОГІСТИКА“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи