РОЗДІЛ 12. ПЛАНУВАННЯ МТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНИХ ЗАПАСІВ (МТЗ)

Ви є тут

Логістика


12.1. Процеси планування


Планування – одна з найважливіших функцій логістики, агрегатне планування пов'язане з визначенням кількостей і часу виробництва, в середньострокові періоди, в основному, від трьох до вісімнадцяти місяців. Спеціалісти з логістики намагаються визначити якнайкращий шлях, щоб зустріти прогнозований попит, регулюючи швидкість виробництва, рівень трудових витрат, рівні запасів, наднормову роботу, швидкості субпідрядних робіт і ряд інших змінних, що піддаються контролю.

Головною метою всіх управляючих процесів є мінімізація витрат протягом всього середньострокового періоду.

Іншими цілями можуть бути мінімізація відхилень робочої сили, що використовується, рівнів запасів або отримання необхідних стандартів у пропонованому сервісі.

Мета цього розділу – описати сутність рішень при агрегатному плануванні, щоб показати, як агрегатний план відповідає всім планованим процесам на протязі планового періоду, а також розглянути декілька методів, які менеджери використовують, розробляючи плани. Розгляду підлягають як виробничий сектор, так і сектор обслуговування підприємств.

Прогнозування попиту передбачає розгляд короткострокових, середньострокових і довгострокових завдань.

Довгострокові прогнози, які допомагають логістам вирішувати питання виробничих потужностей і визначати стратегії випуску продукції, є прерогативою вищих рівнів менеджменту. При цьому розв'язуються такі питання, як розширення і розміщення виробництва, впровадження нових виробів і науковий пошук, а також визначаються періоди і обсяги необхідних інвестицій протягом кількох років.

Середньострокове планування починається з пошуку рішення розвитку виробничої потужності на тривалий термін (на термін понад рік). Це функція спеціаліста з логістики, який відповідає за вирішення тактичних задач. План тактичних рішень складається з місячного і квартального планування, в яких враховуються коливання попиту. Всі ці плани повинні відповідати довгостроковій стратегії менеджменту високого рівня і знаходити своє вирішення в рамках виділених раніше для цих цілей ресурсів при ухваленні стратегічних рішень

Короткострокове планування охоплює річний і дуже часто менш, ніж тримісячний періоди. За цей план також відповідає операційний персонал, який спільно з планувальниками і начальниками цехів "дезагрегують" середньостроковий план в тижневий, добовий і вартісний плани (плани- графіки). Тактичні задачі, які вирішуються в короткостроковом}' плануванні, розглядають питання завантаження, послідовності запуску, пропускної спроможності на рівні "вузьких місць", диспетчерування і ряд інших.

Нарис. 12.1 показані горизонти планування і перелік вирішуваних задач на короткостроковий, середньостроковий і довгостроковий періоди.


12.2. Сутність агрегатного планування


Термін "агрегація", який використано до агрегатного плану, означає об'єднання (укрупнення) відповідних ресурсів в загальний, об'єднуючий всі окремі назви. Дані прогнозованого попиту, виробничої потужності, загального стану запасів, чисельності робітників, відносної кількості одиниць матеріального потоку, використовуються розробником плану для визначення темпу випуску продукції підприємствами, протягом планового періоду від трьох до 18 місяців. Такий план, у принципі, може бути складений для виробничих підприємств, для госпіталів або компанії, що друкує і поширює цю книгу.

Переліки вирішуваних задач в процесі планування

Рис. 12.1. Переліки вирішуваних задач в процесі планування

Візьмемо, наприклад, компанію, яка виготовляє як основний бізнес різні моделі комп'ютерів такі як: переносні мікрокомп'ютери; настільні мікрокомп'ютери; багатоопераційні комп'ютери з високошвидкісними елементами; домашні ігрові ПЕОМ.

Агрегований план трьох кварталів для такої компанії може бути представлений наступним випуском всієї номенклатури мікрокомп'ютерів.

Квартал 1-й:Квартал 2-й:Квартал 3-й:
січень лютий березеньквітень травень червеньлипень серпень вересень
1500 1200 11001000 1300 15001800 1500 1400

Для компанії, орієнтованої на сервіс, яка забезпечує навчання менеджерів роботі на мікрокомп'ютерах, можна розглянути наступний приклад. Підприємство пропонує навчання роботі з кількома комп'ютерними мовами і наймає на роботу кількох викладачів, щоб задовольнити попит на навчання з боку бізнесменів і урядових чиновників, які потребують таких знань. Попит на навчання має тенденцію до зниження в святкові дні і влітку, коли починаються відпустки. Відреагувати на зміни попиту компанія може збільшенням найму або звільненням викладачів, рекламою, щоб збільшити попит в літні сезони, або укладанням підрядів на роботу з іншими навчальними закладами під час пікових періодів. Проте підряди можуть відкрити двері конкуренції і з'явиться ризик втратити клієнтів.

Помітимо, що в обох випадках спеціаліст з логістики плануючий процес, ухвалює рішення в термінах середньострокової потужності, не входивши в деталі конкретних комп'ютерних мов або до складу навчальних програм.

Агрегатне планування є частиною значно більшої системи планування, тому розуміння інтерфейсу (зв'язків) між планом і декількома внутрішніми і зовнішніми чинниками послужить більшому розумінню всієї проблеми.

Рис. 12.2 показує, що спеціаліст з логістики не тільки одержує інформацію про вихідні параметри з відділу прогнозування попиту, але він має справу також з інформацією про фінанси, персонал, потужність і доступність джерел вхідних матеріалів і сировини.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ 12. ПЛАНУВАННЯ МТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНИХ ЗАПАСІВ (МТЗ)“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи