6.1. Загальна характеристика транспортної логістики
Для побудови схеми руху потоку і побудови логістичної системи перш за все необхідно знати характеристики транспортних систем.
Органічними частинами такої системи є залізниці, морські і судноплавні річкові шляхи, автомобільні дороги, трубопроводи, мережа повітряних авіаліній.
Залежно від стратегії і задач підприємства, проводиться вибір транспорту для доставки товару, сировини тощо. При цьому враховуються техніко-економічні особливості різних видів транспорту, їх переваги і недоліки, що визначають сфери їх раціонального використання з урахуванням витрат і інших показників. На практиці виявляється, що часто доцільно використовувати не один, а декілька видів транспорту.
Основними напрямами транспортної логістики є маршрутизація, вартість транспортного обслуговування, оптимізація взаємозв'язків із задачею управління запасами. Рішення цих задач визначається матеріально- технічною базою різних видів транспорту.
6.2. Роль транспорту в логістиці
6.3. Матеріально-технічна база залізничного транспорту
Господарство залізниці включає вантажні двори й товарні контори, діяльність яких здійснюється за єдиним технологічним процесом залізничної станції. Вантажні двори є особливою частиною станційної території, на якій розміщені комплекс будівель і дороги. Завданнями вантажних дворів є приймання, навантажування, розвантажування, видача, сортування і тимчасове зберігання вантажів. Будують вантажні двори на станціях, які обслуговують великі населені пункти, де обсяги надходження та відправлення вантажів досить великі, а промисловим, будівельним і торгівельним підприємствам економічно невигідно мати власні залізничні під'їзні шляхи. На вантажному дворі зосереджують усі основні об'єкти і пристрої комерційного характеру, що слугують для переробки вантажів (криті й відкриті склади, контейнерні майданчики, сортувальні платформи, майданчики для переробки вагових вантажів, будівлі та пристрої для спеціалізованого навантажування і розвантажування вантажів, терези, вантажно-розвантажувальні механізми, службові й технічні приміщення). Останнім часом на залізницях почали будувати механізовані вантажні двори, де повністю механізовані процеси переробки вантажів та багато допоміжних операцій (відкриття і закриття люків напіввагонів тощо).
Вантажні двори будують глухими з паралельним або послідовним розміщенням доріг чи наскрізними з двобічними в'їздом і виїздом. Роботи по навантаженню і розвантаженню різних вантажів на них виконують, забезпечуючи:
1) добрий зв'язок з прилеглими промисловими підприємствами та населеними пунктами;
2) найбільш економічну технологію маневрених робіт – подачі й прибирання вагонів;
3) потокову схему обслуговування вантажних робіт автотранспортом, можливість постановки автопричепів на ніч; тимчасову стоянку (у разі потреби) для тягачів і автомобілів, вільну постановку їх для навантажування і розвантажування;
4) можливість безпосереднього перевантаження з вагонів в автомобілі й навпаки, приділяючи особливу увагу додержанню санітарно-гігієнічних вимог та охорони праці.
Вантажний двір – це складова частина станції, тому його розташування і стан мають відповідати її загальним вимогам. Остаточну схему розташування складів і доріг на вантажному дворі вибирають за допомогою техніко-економічного порівняння кількох її варіантів.
Товарні контори призначені для оформлення вантажних перевезень та розрахунків з вантажовідправниками та вантажоодержувачами. Територіально їх розміщують біля в'їзду на вантажні двори, що пояснюється характером їх роботи. Щоб прискорити оформлення навантажень і розвантажень на під'їзних шляхах організують спеціальні відділення (філії) товарної контори. У товарній конторі: оформляють документи на вантажі, що призначені для перевезення; проводять грошові розрахунки за перевезення; стягують штрафи та збори; передають інформацію одержувачам про надходження вантажу; здійснюють облік виконання плану перевезень; приймають замовлення на подачу вагонів, що мають дозвіл на навантаження; відшукують вантаж і складають комерційні акти та проводять інші операції. Нині у відділеннях залізниць створені вузлові розрахункові контори, що виконують основні функції товарних контор усіх станцій. Це дає змогу механізувати й централізувати багато комерційних операцій, широко використовувати ЕОМ.
Тривалість роботи і штат вантажного двору і товарної контори встановлюють так, щоб можна було якомога краще обслуговувати відправників та одержувачів вантажів, а також якнайраціональніше використовувати засоби для перевезення. На великих станціях товарні контори працюють цілодобово, на дрібних – в одну або дві зміни. Вантажний двір повинен працювати в тому самому режимі, що й товарна станція. У нічний час на вантажному дворі можуть, наприклад, лише видавати або тільки приймати вантажі для перевезення. На станціях, де організовано централізоване завезення і вивезення вантажів автомобільним транспортом загального користування, вантажний двір, як правило, працює цілодобово.
Для логістика важливо мати інформацію з вагонного парку і його характеристику.
Вантажні вагони підрозділяють на універсальні (криті напіввагони, платформи, цистерни) і спеціалізовані, пристосовані для перевезень певного виду вантажу (ізотермічні, цементовози, кислотні тощо).
Криті вагони використовуються для перевезення цінних вантажів, що бояться атмосферних опадів; напіввагони – для масових повалочних і лісових вантажів; платформи – для довгомірних і громіздких вантажів; цистерни – для наливних вантажів. Крупногабаритні вантажі перевозяться в транспортерах вантажопідйомністю понад 400 тон.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ 6. ЛОГІСТИКА ТРАНСПОРТНИХ ПОТОКІВ“ на сторінці 1. Приємного читання.