Акції та їх дохідність
Здійснення фінансових інвестицій може бути обумовлене необхідністю ефективного використання інвестиційних ресурсів у таких випадках:
— коли кон'юнктура фінансового (насамперед, фондового) ринку дозволяє отримати значно більший рівень прибутку на вкладений капітал, ніж операційна діяльність на товарних ринках;
- коли у підприємства є тимчасово вільні грошові активи (наприклад, пов'язані з сезонною діяльністю підприємства);
— якщо підприємство планує галузеву, регіональну або товарну диверсифікацію своєї діяльності шляхом придбання діючих підприємств (вкладення коштів у статутні фонди, придбання пакетів акцій).
У результаті відсутності гарантованого доходу з акцій, операції зі звичайними акціями прогнозують лише умовно. Ціна акції повинна дорівнювати дисконтованій сумі очікуваних дивідендів.
Існує кілька підходів до прогнозування ціни акції:
— фундаментальний, який ґрунтується на галузевих та фінансових дослідженнях з оцінки емітента, його бізнесу та економічних умов його діяльності;
— статистичний, який враховує накопичену інформацію про ціни на цінні папери та використовує методи статистичного прогнозування, регресії (бета-аналізу);
— технічний, який передбачає побудову графіків динаміки курсу цінних паперів та інших показників.
Для отримання доходу з акцій не нижче допустимого рівня ризику необхідно, щоб разовий платіж у вигляді ціни за акцію компенсувався дисконтованою сумою дивідендів з цієї акції. Дивіденди утворюють фінансову ренту, тому ціна акцій дорівнює:
Дохідність простих та привілейованих акцій
Методи розрахунку вартості акцій
Визначення курсу акцій
Кожен власник акції усвідомлює, що вона є його капіталом, який приносить прибуток. Йому не байдуже, яка вартість цього капіталу сьогодні, адже вартість грошей з часом змінюється, водночас змінюється і вартість акції. Ціна на акції на даний момент часу називається курсом, або ринковою ціною акції. Як визначити теперішню вартість (курс) акцій привілейованих і звичайних? Акції — цінні папери без терміну погашення. Власники привілейованих акцій систематично одержують фінансові дивіденди від компанії, яка їх випустила. Тому виплата дивідендів — нескінченний потік рівномірних платежів, які утворюють вічну фінансову ренту.
Теперішня вартість довічної ренти складається із суми вартості кожного надходження на даний момент часу (дисконтованих платежів):
Отже, ринкова ціна привілейованої акції змінюється прямо пропорційно до дивідендів і обернено пропорційно до дисконтної ставки.
Дивіденди на звичайні акції не гарантуються власникам. Вони можуть бути вищими або нижчими від дивідендів, що сплачувалися за попередній рік, а за окремі роки дивіденди взагалі можуть бути не виплачені. З огляду на це, визначення ціни звичайних акцій потребує обережного прогнозу майбутніх дивідендів.
Ціну звичайних акцій визначають три фактори: річні дивіденди; темпи зростання дивідендів; дисконтна ставка.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інвестування» автора І.П.Мойсієнко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „8.2. Вартість та дохідність акцій“ на сторінці 1. Приємного читання.