Підходи до прийняття управлінських рішень
У теорії прийняття рішень виділяють два основних напрямки досліджень: нормативний та описовий.
Представники нормативного підходу концентрують увагу на розробці організаційних, інформаційних та методологічних засад прийняття раціонального рішення. Нормативний підхід опрацьовує "правила руху" в управлінській роботі, дотримання яких має забезпечити прийняття раціонального рішення.
Описовий підхід спрямований на емпіричне дослідження поведінки окремих осіб та груп людей у процесі прийняття рішень. Його мета — визначити закономірності формування у процесі взаємодії вихідних параметрів проблем, що вирішується, та характеристик суб'єкта, який приймає рішення.
У рамках нормативного підходу, перш за все, досліджується процедура (загальна технологія) прийняття управлінських рішень.
Найпростішою технологією прийняття рішень є інтуїтивна, яка у спрощеному схематичному вигляді представлена на рис. 11.1:
Рис. 11.1. Модель інтуїтивної технології прийняття рішення
Зміна стану висуває проблему, необхідність позбутися якої і вимагає прийняття рішення. За інтуїтивної технології, досвід прийняття рішень в аналогічних (подібних) ситуаціях, що накопичив суб'єкт управління, й визначає саме рішення. Отже, якщо у минулому накопиченому досвіді суб'єкта управління не було прийнято аналогічних рішень, імовірність прийняття помилкового рішення зростає. Перевага інтуїтивної технології полягає у швидкості прийняття рішень, а основний недолік — у значній ймовірності помилки.
Спрощена модель раціональної технології прийняття рішень наведена на рис. 11.2.
У наведеній моделі представлена логіка реалізації раціональної технології прийняття рішень, але не відображено конкретний
Рис. 11.2. Технологія прийняття та реалізації управлінських рішень
порядок проходження окремих етапів. У процесі підготовки рішення часто виникає необхідність уточнення або коригування результатів попередніх етапів.
Етапи прийняття управлінських рішень
Методи творчого пошуку альтернативних варіантів
Одним з найскладніших етапів раціональної технології прийняття рішень є пошук альтернативних варіантів. В управлінській практиці використовуються різноманітні методи творчого пошуку альтернативних варіантів, які умовно поділяють на три групи:
Таблиця 11.1. Вплив типу проблеми на вибір стилю прийняття рішення
Тип проблеми | Стиль вирішення проблеми |
1. Якість вирішення більш важлива, ніж наявність згоди його виконувати | 1. НаказРішення приймається керівником незалежно від інших з використанням інформації, яка у нього е |
2. Згода виконувати рішення більш важлива, ніж його якість | 2. КонсенсусГрупове прийняття рішення з використанням інформації та ідей усіх членів групи |
3. Якість та згода однаково важливі | 3. Консультації Рішення приймається керівником, який використовує думки підлеглих |
4. Ні якість, ні згода не є критично важливими | 4. "Штампування рішень"Рішення приймається найбільш легким та швидким способом — за суттю "штампується" |
1. Методи індивідуального творчого пошуку (аналогії, інверсії, ідеалізації).
2. Методи колективного творчого пошуку ("мозковий штурм", "конференція ідей", метод "колективного блокнота").
3. Методи активізації творчого пошуку (метод контрольних запитань, метод фокальних об'єктів, метод морфологічного аналізу).
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інвестування» автора І.П.Мойсієнко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „11.2. Процес прийняття управлінських рішень“ на сторінці 1. Приємного читання.