Облігації та їх дохідність
Інвестувавши гроші в облігацію, її власник отримує дохід у вигляді фіксованих відсотків та різниці між ціною придбання і номіналом, за яким облігація погашається. Ефективність (дохідність) довготермінових облігацій може бути виміряна у вигляді: купонної дохідності (норма відсотка облігації); поточної дохідності (відношення річного купонного доходу до ціни облігації); ставки розміщення (річної ставки складних відсотків).
Ставка розміщення найбільш точно характеризує реальну фінансову ефективність облігації, враховуючи всі види доходів від неї. Отже, завдання вимірювання фінансової ефективності облігації зводиться до обчислення ставки розміщення у вигляді річної ставки складних відсотків. Нарахування відсотків за цією ставкою на ціну придбання облігації, яка може відрізнятися від номіналу, дає дохід за весь період "життя" облігації, враховуючи момент її погашення.
У фінансовому аналізі операцій з облігаціями одним з важливих питань є оцінка максимальної ціни. Для інвестора ціна облігації повинна бути такою , щоб забезпечити хоча б мінімальний рівень дохідності. Тому ціна облігації розраховується та використовується в операціях на рівні дисконтованої суми всіх майбутніх надходжень. Ставка дисконтування приймається на рівні мінімально допустимої дохідності.
При цьому враховуються такі фактори:
— кількість нарахувань відсотків купонного доходу з облігації в рік (один, два, чотири);
— ставка оподаткування доходу з облігації і з альтернативних безризикових вкладень;
— термін до одержання чергового купонного доходу.
Курс та ціна облігації
Купонна, поточна та повна дохідність облігацій
Купонна дохідність — це норма відсотка, що вказана на цінному папері й яку емітент зобов'язаний виплатити з кожного купона. Платежі з купонів можуть здійснюватись раз у квартал, за півріччями або раз у рік.
Поточна дохідність відображає відсоток доходу, який щорічно одержує власник облігації на інвестований капітал, тобто це відсоткове відношення ставки купонної дохідності до курсу облігації. Поточна дохідність характеризує облігацію як об'єкт довгострокового вкладення.
Поточна дохідність визначається за формулою:
Тобто встановлюється прямий дохід від облігацій у відсотковому виразі залежності між величиною доходу з неї та її ціни.
Поточна дохідність не враховує зміни ціни облігації за час її збереження, тобто іншого джерела доходу.
Повна дохідність враховує всі джерела доходу з облігацій і вимірюється відсотковою ставкою, яка називається ставкою місткості. Нарахування відсотків за цією ставкою на ціну придбання облігації дає дохід, еквівалентний фактичному доходу від облігації за весь період її існування. Ставка місткості — це розрахункова величина і в явному вигляді на ринку цінних паперів вона не фігурує.
Для наближеної оцінки ставки місткості порівнюють річний дохід від облігації з її середньою ціною. Середня ціна визначається на основі номіналу і ціни купівлі.
Для облігацій, куплених з дисконтом, ставка місткості (5т) дорівнює:
де п — кількість років до погашення облігації; # — річний купонний дохід.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інвестування» автора І.П.Мойсієнко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „8.3. Визначення дохідності облігацій“ на сторінці 1. Приємного читання.