За визначення чинників інфляції розрізняють монетарні та неліонетарні пояснення інфляції, що можуть перетинатися в економічній реальності (рис. 5.5).
Незважаючи на те, що інфляцію в різних країнах вчені розуміють по-різному, її слід розглядати як наслідок внутрішніх і зовнішніх причин.
Зовнішні причини такі:
– зростання цін на світових ринках;
– скорочення надходжень від зовнішньої торгівлі;
– від'ємне значення зовнішньоторговельного балансу;
– посилення інтернаціоналізації господарських зв'язків між державами, що супроводжується загостренням конкуренції на світових ринках капіталів.
Внутрішні причини такі:
– деформація економіки;
Рис. 5.5. Причини інфляції
– монополія держави на грошову емісію;
– монопольне становище великих виробників та їх диктат цін на ринках;
– монополія профспілок на ринку праці та можливість їх впливу на рівень оплати праці;
– непомірно високі податки або процентні ставки за кредит;
– порушення пропорцій відтворення між виробництвом і споживанням, попитом і пропозицією.
Таким чином, до найважливіших інфляційних причин зростання цін можна віднести такі (рис. 5.6).
Рис. 5.6. Інфляційні причини зростання цін
Диспропорційність – незбалансованість державних видатків і прибутку, дефіцит державного бюджету. Часто цей дефіцит покривається за рахунок використання "друкарського верстату", що призводить до збільшення грошової маси, тобто до інфляції.
Інфляційно небезпечні інвестиції – здебільшого мілітаризація економіки. Військові асигнування ведуть до утворення додаткового платоспроможного попиту, а як наслідок – до збільшення грошової маси. Надмірні військові асигнування звичайно є головною причиною хронічного дефіциту державного бюджету, а також збільшення державного боргу, для покриття якого випускаються додаткові паперові гроші.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Гроші і кредит» автора Колодізєв О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „5.2. Головні причини та наслідки інфляції“ на сторінці 1. Приємного читання.