Розділ «ВСТУП»

Гроші і кредит

О, сколько нам открытий чудных готовит просвещенья дух.

А.С. Пушкин

Головною метою інтеграційного процесу освіти і науки залишається об'єднання зусиль наукової та освітянської громадськості, урядів країн Європи з метою напрацювання єдиних вимог, критеріїв і стандартів освіти, що дасть можливість істотно підвищити конкурентоспроможність європейської системи науки і вищої освіти у світовому вимірі.

Як свідчить практика, якість вищої освіти є основою розвитку загальноєвропейського простору. Реалізація цього завдання сьогодні можлива тільки за умов впровадження комплексної системи управління якістю підготовки фахівців у вищих навчальних закладах на засадах діяльнісного принципу та компетентнісно орієнтованого підходу до підготовки фахівців, удосконалення системи організації навчального процесу та контролю якості знань студентів на основі органічного поєднання національних традицій з надбанням світової теорії та практики освітянської діяльності, а також удосконалення системи взаємодії вищих навчальних закладів із роботодавцями – системи зворотного зв'язку – за рахунок запровадження нових форм співробітництва.

Економічний розвиток країни у сучасних трансформаційних умовах на етапі глобалізації фінансових відносин викликає об'єктивну необхідність підготовки фахівців нового типу, які зможуть поєднати глибокі теоретичні знання сутності і проблем використання грошей, механізмів та інструментів регулювання грошового обігу, кредитних відносин із практичними навичками аналізу й оцінки ефективності грошової і фінансово-кредитної політики.

Невизначеність політичної ситуації в Україні, усвідомлення нагальної потреби у проведенні реальних економічних реформ, накопичення власного досвіду та вивчення світової практики надають можливість кардинально змінити підходи до розв'язання проблем грошово-кредитного регулювання. Постала необхідність з урахуванням особливостей етапу економічного розвитку України систематизувати набутий досвід, виявити основні тенденції та закономірності грошово-кредитного регулювання, чітко визначитися у виборі методів та інструментів обґрунтування теоретичних і практичних засад формування перспектив розвитку монетарної політики в Україні. Навчальна дисципліна "Гроші та кредит" є однією з базових у структурі навчальних планів підготовки фахівців у галузі економіки та підприємництва, особливо фахівців напряму підготовки "Фінанси і кредит".

Дисципліна "Гроші та кредит" у навчальних планах усіх економічних спеціальностей є нормативною і належить до циклу природничо-наукових та загальноекономічних дисциплін. Вона має на меті надати майбутнім фахівцям теоретичну базу, необхідну для подальшого опанування ними дисциплін професійної підготовки.

Загальною метою цього підручника є формування у студентів системи базових знань з теорії і практики використання грошей та кредиту, засвоєння закономірностей функціонування грошового ринку як теоретичної основи державної монетарної політики і розвитку банківської справи, опанування ними методів аналізу й оцінки грошової та фінансово-кредитної політики в умовах розвитку світових інтеграційних процесів та глобалізації фінансових відносин.

На сьогодні є досить велика кількість публікацій, теоретичних і методичних розробок стосовно розкриття сутності, змісту та закономірностей грошового обігу та кредиту. Останнім часом з'явилися ґрунтовні дослідження і провідних вітчизняних учених, серед яких окремо можна назвати роботи Е.Ф. Жукова, A.M. Мороза, М.І. Савлука. Разом з тим значний накопичений досвід вимагає узагальнення та подальшого розвитку з урахуванням специфіки етапу інтеграційних зрушень, що сприятиме підвищенню загального інтелектуального рівня й інформованості працівників фінансової сфери, аспірантів і студентів економічних спеціальностей усіх форм навчання.

Основними джерелами під час написання цього підручника стали найбільш якісні та успішні вітчизняні та зарубіжні праці, які стосуються досліджень і пошуку шляхів розв'язання означених проблем, а також власні напрацювання авторів. Автори висловлюють щирі слова подяки провідним ученим і авторам публікацій, матеріали досліджень яких було використано під час роботи над підручником для формування власного підходу до викладення змісту курсу "Гроші та кредит" на основі сучасного бачення трансформації світової економіки та конкретизації основних орієнтирів розвитку національної економіки.

Особливістю подання матеріалу в підручнику є його лекційно-практичний характер. Однією з вимог на шляху досягнення зазначених завдань є наполеглива самостійна робота студентів, тобто вивчення навчальної, наукової, періодичної та нормативно-правової літератури згідно з програмою курсу та планами семінарських занять; засвоєння основної термінології у межах цього курсу; виконання практичних завдань і тестів; написання та захист науково-дослідних робіт за тематикою курсу.

До переваг підручника можна віднести наявність схематичного супроводження матеріалу щодо розкриття сутності й змісту основних категорій та модульний принцип його побудови. За структурою курс "Гроші та кредит" складається з чотирьох модулів.

У першому модулі розкрито теоретичні основи виникнення грошей, їх сутність і роль у функціонуванні економіки, економічний зміст, закономірності та складові грошового обігу, висвітлюються головні напрями та етапи розвитку світової економічної думки. Значну увагу приділено вивченню механізму формування грошових потоків і законів грошового ринку.

Другий модуль присвячено принципам організації та функціонування грошових і валютних систем. Саме рух грошей і його сучасна організація мають велике значення для організації суспільного виробництва і регулювання впливу держави на ефективність його функціонування. Детально розкрито сутність грошових систем в умовах сучасної ринкової економіки. Висвітлено наявні теоретичні концепції інфляції з демонстрацією параметрів інфляційних процесів у різних країнах на основі реального статистичного матеріалу.

У третьому модулі описано роль і місце кредиту в соціально-економічному просторі, наведено особливості певних форм і видів кредиту в умовах ринкової організації виробництва. Проаналізовано основні загальні форми кредитних відносин, які застосовуються в господарському обігу суб'єктів господарювання. Значну увагу приділено викладенню питань, пов'язаних зі структуруванням елементів і принципами організації функціонування фінансово-кредитної системи України.

У четвертому модулі детально досліджено систему фінансового посередництва на грошовому ринку, висвітлено історію її становлення та розвиток відносин сучасних міжнародних валютно-кредитних установ.

Відповідно до структури формування матеріалу кожен з розділів підручника доповнено списком запитань і завдань для самоконтролю та тестами, пошук правильних відповідей на які дає змогу забезпечувати ефективний контроль та самоконтроль рівня засвоєних студентами знань, а також сприяє формуванню у них критичного і творчого підходів до сприйняття теоретичної інформації та висвітлених основних практичних аспектів.

Наприкінці кожного розділу також подано практичні завдання для самостійного розв'язання, згідно з якими (галузевий стандарт освіти) відповідно до класу завдань діяльності має здійснюватися підготовка фахівця певного рівня кваліфікації. За ознакою рівня складності завдань діяльності, що вирішуються фахівцем, усі завдання поділено на три види: стереотипні ("С"), діагностичні ("Д") та евристичні ("Е"). Практичні завдання різного рівня складності та спрямованості дають можливість студенту опрацювати у процесі їх виконання певні функції та завдання діяльності, що має забезпечити підготовку висококваліфікованих фахівців.

Протягом періоду підготовки підручника до видання автори також критично опрацювали значний обсяг періодичних видань, статистичного матеріалу. У зв'язку з цим хочеться висловити особливу подяку за допомогу в підготовці підручника до видання викладачу кафедри банківської справи Харківського національного економічного університету Оксані Ігорівні Омельченко за змістовні пропозиції та особистий творчий внесок щодо схематичного супроводження поданого матеріалу, а також аспірантам кафедри банківської справи ХНЕУ.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Гроші і кредит» автора Колодізєв О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ВСТУП“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ВСТУП
  • Модуль 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ВИНИКНЕННЯ ГРОШЕЙ, ГРОШОВИЙ ОБІГ ТА МОДЕЛЬ ГРОШОВОГО РИНКУ

  • 1.2. Сутність грошей. Гроші як гроші і гроші як капітал

  • 1.3. Форми грошей та їх еволюція

  • 1.4. Функції грошей та їх еволюція

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 2. ГРОШОВИЙ ОБІГ І ГРОШОВІ ПОТОКИ

  • 2.3. Маса грошей в обігу. Грошові агрегати та грошова база

  • 2.4. Швидкість обігу грошей та закон грошового обігу

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 3. ГРОШОВИЙ РИНОК

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 4. ГРОШОВІ СИСТЕМИ

  • 4.2. Види грошових систем та їх еволюція

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Модуль 2. ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА МОДЕЛІ ПОБУДОВИ ВАЛЮТНИХ СИСТЕМ, ГРОШОВО-КРЕДИТНА ПОЛІТИКА НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

  • 5.2. Головні причини та наслідки інфляції

  • 5.3. Сутність та види грошових реформ, особливості їх проведення в Україні

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 6. ВАЛЮТНИЙ РИНОК І ВАЛЮТНІ СИСТЕМИ

  • 6.2. Валютний ринок. Види операцій на валютному ринку

  • 6.3. Валютні системи та валютна політика. Особливості формування валютної системи України

  • 6.4. Платіжний баланс та золотовалютні резерви в механізмі валютного регулювання

  • 6.5. Світова та міжнародні валютні системи

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 7. МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ ПРОПОЗИЦІЇ ГРОШЕЙ ТА ГРОШОВО-КРЕДИТНА ПОЛІТИКА

  • 7.2. Графічна модель грошового ринку. Рівновага на грошовому ринку

  • 7.3. Грошово-кредитна політика, її цілі та інструменти

  • Запитання та завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 8. РОЛЬ ГРОШЕЙ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ

  • Модуль 3. РОЛЬ І МІСЦЕ КРЕДИТУ В СОЦІАЛЬНО- ЕКОНОМІЧНОМУ ПРОСТОРІ

  • 9.2. Сучасний монетаризм як напрям розвитку кількісної теорії

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 10. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ КРЕДИТУ

  • Тема 11. ФОРМИ, ВИДИ І РОЛЬ КРЕДИТУ

  • Запитання та завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 12. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ПРОЦЕНТА

  • Модуль 4. СИСТЕМА ФІНАНСОВОГО ПОСЕРЕДНИЦТВА НА ЕТАПІ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ ФІНАНСОВИХ ВІДНОСИН

  • Запитання та завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 14. ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ

  • Тема 15. ЦЕНТРАЛЬНІ БАНКИ В СИСТЕМІ МОНЕТАРНОГО ТА БАНКІВСЬКОГО УПРАВЛІННЯ

  • 15.2. Контроль та аудит у центральному банку

  • Запитання і завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • Тема 16. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВО-КРЕДИТНІ УСТАНОВИ ТА ЇХ СПІВРОБІТНИЦТВО З УКРАЇНОЮ

  • 16.2. Регіональні валютно-кредитні установи

  • Запитання та завдання для самоперевірки

  • Завдання для самостійного розв'язання

  • ЛІТЕРАТУРА

  • ДОДАТКИ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи