Розділ «19. Облік утримань із заробітної плати працівників бюджетних установ»

Бухгалтерський облік у бюджетних установах і організаціях

(облік утримання із заробітної плати податку на доходи фізичних осіб, облік утримання із заробітної плати єдиного соціального внеску, облік інших утримань, узагальнення утримань із заробітної плати працівників в регістрах бухгалтерського обліку)

Із сум нарахованої заробітної плати членів трудового колективу, осіб, що працюють в бюджетній установі за трудовими договорами, договорами підряду, за сумісництвом, виконують разові роботи, здійснюють обов'язкові та добровільні утримання.

Класифікацію видів утримань із заробітної плати працівників бюджетних установ відображено в табл. 19.1.

Таблиця 19.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ УТРИМАНЬ ІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

Види утримань із заробітної плати
Обов'язковіДобровільні
За рішенням адміністраціїУзгоджені з працівником
Податок на доходи фізичних осібПланові та позапланові авансиПрофспілкові внески
Єдиний соціальний внесокНеповернуті вчасно підзвітні сумиСплата відсотків за позики
Єдиний соціальний внесокСуми нанесених матеріальних збитківСплата відсотків за товари, продані в кредит
За виконавчими листамиШтрафи, накладені в адміністративному порядкуІндивідуальне страхування

Утримання із заробітної плати працівників через бухгалтерію бюджетних установ за переліком та економічним змістом не мають якихось особливостей і здійснюються згідно із чинним законодавством на загальних підставах (табл. 19.2).

Таблиця 19.2. НОРМАТИВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ УТРИМАНЬ ІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

Вид утриманьРегулюючі нормативні акти
Податок на доходи фізичних осібПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхуванняЗакон України від 08.07.2010 р. № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"
Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Закон України від 18.01.2001 р. № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"
Закон України від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"
За виконавчими листамиСімейний Кодекс від 10.01.2002 р. № 2947-ІП

Заробітна плата, як і інші доходи, що отримують фізичні особи, підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (далі - податок на доходи) згідно п. 167.1 Розділу IV Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

Формула утримання податку на доходи фізичних осіб із доходів, (1.1) нарахованих у вигляді заробітної плати

Згідно із п. 169.4.1 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.

Податкова соціальна пільга (ПСП) - сума, на яку платник податку на доходи має право зменшити суму свого загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати.

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Розміри податкової соціальної пільги відображено в табл. 19.3.

У разі якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкової соціальної пільги з підстави, що передбачає її найбільший розмір. Але якщо особа утримує двох і більше дітей до 18-ти років, у тому числі дитину-інваліда (дітей-інвалідів), то на дітей-інвалідів надається пільга в розмірі 150 % від основної пільги і одночасно на інших дітей - 100 % від основної пільги.

Обоє батьків мають право на пільгу на двох і більше дітей віком до 18-ти років, але граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків, визначається як добуток суми такого граничного доходу та відповідної кількості дітей. Пільгу застосовуватимуть за одним місцем роботи на підставі поданої платником податку заяви разом з підтверджуючими документами (крім державних службовців, які можуть не подавати заяви, але зобов'язані надати підтверджуючі документи).

Один з батьків, який має право на підвищений розмір межі доходу для пільги, вказує про це в заяві.

Ставки обов'язкових утримань із заробітної плати працівників бюджетних установ відображено в табл. 19.4.

Таблиця 19.3. ПОДАТКОВА СОЦІАЛЬНА ПІЛЬГА З ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ (ПСП З ПДФО)

Категорії осіб, що можуть скористатись правом зменшення суми місячного оподатковуваного доходу у вигляді зарплати на суму ПСП з ПДФО (п. 169 ПКУ)Розмір ПСП з ПДФО (у відсотках до загального розміру ПСП у 2011 році*)Сума ПСП з ПДФОГраничний розмір доходу для застосування податкової соціальної пільги, грн.
Для будь-якого платника податку(пп. 169.1.1 ПКУ)100 % (50 %*)470,50*1320,00*
Для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, - у розрахунку на кожну таку дитину (пп. 169.1.2 ПКУ)100 %470,50* кількість дітей1320,00* кількість дітей
Для платника податку, який (пп. "а", "б" пп. 169.1.3 ПКУ): а) є одинокою матір'ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником - у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років; б) утримує дитину-інваліда - у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;150 %705,75* кількість дітей1320,00* кількість дітей
Для платника податку, який (пп. "в"-"е" пп. 169.1.3 ПКУ):150%705,751320
в) є особою, віднесеною законом до першої або другої категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв'язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; г) є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад'юнктом; г) є інвалідом І або II групи, у т.ч. з дитинства, крім інвалідів, пільга яким визначена пп. "б" пп. 169.1.4 ПКУ; д) є особою, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;
е) є учасником бойових дій на території інших країн у період після ДСВ, на якого поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", крім осіб, визначених у пп. "б" пп. 169.1.4 ПКУ;
Для платника податку, який (пп. "а"-"г" пп. 169.1.34 ПКУ): а) Героєм України, Героєм Радянського Союзу, Героєм Соціалістичної Праці або повним кавалером ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особою, нагородженою чотирма і більше медалями "За відвагу"; б) учасником бойових дій під час ДСВ або особою, яка у той час працювала в тилу, та інвалідом І і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після ДСВ, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; в) колишнім в'язнем концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час ДСВ або особою, визнаною репресованою чи реабілітованою; г) особою, яка була насильно вивезена з території колишнього СРСР під час ДСВ на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками; г) особою, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року.200 %9411320

* Податкова соціальна пільга з ПДФО (ПСП з ПДФО) до 2015 року

Таблиця 19.4. СТАВКИ ОБОВ'ЯЗКОВИХ УТРИМАНЬ ІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бухгалтерський облік у бюджетних установах і організаціях» автора Шара С.Ю. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „19. Облік утримань із заробітної плати працівників бюджетних установ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА

  • ПЕРЕЛІК ТА ЗМІСТ ТЕМ З КУРСУ

  • ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ З КУРСУ

  • ВІДПОВІДІ НА ПИТАННЯ З КУРСУ

  • 2. Роль бухгалтерського обліку в управлінні бюджетними установами

  • 3. Методичні основи бухгалтерського обліку бюджетних установ

  • 4. Облік доходів загального фонду бюджетних установ

  • 5. Облік доходів спеціального фонду бюджетних установ

  • 6. Облік доходів від реалізації товарів, робіт, послуг

  • 7. Облік видатків бюджетних установ

  • 8. Порядок складання, розгляду й затвердження кошторису доходів і видатків

  • 9. Облік грошових коштів у касі бюджетної установи

  • 10. Облік грошових коштів загального фонду бюджетних установ

  • 11. Облік грошових коштів спеціального фонду бюджетних установ

  • 12. Облік розрахунків з дебіторами бюджетних установ

  • 13. Облік розрахунків з підзвітними особами

  • 14. Облік розрахунків з кредиторами бюджетних установ

  • 15. Облік розрахунків за податками і платежами бюджетних установ

  • 16. Облік на позабалансових рахунках

  • 17. Види та форми оплати праці працівників бюджетних установ

  • 18. Облік нарахування заробітної плати праці працівників бюджетних установ

  • 19. Облік утримань із заробітної плати працівників бюджетних установ
  • 20. Облік виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ

  • 21. Облік розрахунків зі стипендіатами

  • 22. Облік розрахунків зі страхування

  • 23. Визнання та класифікація необоротних активів бюджетних установ

  • 24. Облік основних засобів бюджетних установ

  • 25. Облік нематеріальних активів бюджетних установ

  • 26. Визнання та класифікація запасів бюджетних установ

  • 27. Облік запасів бюджетних установ

  • 28. Облік надходження та використання медикаментів та інших виробів медичного призначення

  • 29. Облік продуктів харчування

  • 30. Облік виробничих витрат бюджетних установ

  • 31. Облік витрат на науково-дослідні роботи

  • 32. Облік власного капіталу

  • 33. Облік результатів виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ

  • 34. Інвентаризація активів і зобов'язань бюджетних установ

  • 35. Відображення результатів інвентаризації в обліку бюджетних установ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи