РОЗДІЛ X. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ

Адвокат: цивільні справи

Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах винятково з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом (ст. 353 ЦПК).

Після перегляду справи в касаційному порядку судова справа може залишатись такою, що не відповідає вимогам законності, обґрунтованості та справедливості. Такий екстраординарний спосіб перевірки визначено як особливу стадію розгляду справи.

Предметом такого перегляду можуть бути лише ті судові рішення, які переглядалися у касаційному порядку. Не можуть бути предметом розгляду судові рішення, які не можуть переглядатися в апеляційному або касаційному порядку.

Право на звернення про перегляд судових рішень (ст. 354 ЦПК). Звернутися із заявою до суду про перегляд судових рішень мають право сторони й інші особи, які брали участь у справі. Заява про перегляд судового рішення може бути подана особою, на користь якої постановлено рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною. У коментованій статті зауважено, що таке звернення можливе після того, як рішення набуло статусу остаточного.

До перегляду не може бути подано заяву щодо ухвал суду, які не перешкоджають провадженню у справі.

Підстави для подання заяви про перегляд судових рішень (ст. 355 ЦПК). Головна особливість зазначеної стадії перегляду судового рішення полягає в тому, що її завданням є не стільки перевірка законності судового рішення, скільки встановлення наявності чи відсутності обставин неоднакового застосування судами касаційних інстанцій одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, а також встановлення міжнародною судовою установою порушення Україною міжнародних зобов'язань.

Таке істотне обмеження повноважень Верховного Суду України залишає потенційну можливість ухвалення незаконних рішень судами касаційної інстанції, якщо тільки вони не призводитимуть до неоднакового застосування норм матеріального права.

Заява про перегляд судових рішень (ст. 356 ЦПК) подається протягом трьох місяців з дня ухвалення рішення касаційної інстанції, але не пізніше одного року з дня ухвалення судового рішення, щодо якого подається заява про перегляд, або з дня ухвалення судового рішення, на яке здійснюється посилання на підтвердження обставин, установлених п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК. Це означає, що заява може бути подана в межах року і тоді, коли неоднакове застосування виникло під час ухвалення іншого судового рішення у подібних правовідносинах.

Заяву про перегляд судових рішень, щодо яких встановлено міжнародною судовою установою порушення Україною міжнародних зобов'язань у вирішенні справ судом, може бути подано не пізніше одного місяця з дня, коли стало відомо про набуття цим рішенням статусу остаточного. У разі пропущення строку суд за клопотанням особи може поновити цей строк. Питання про поновлення строку вирішується судом без виклику сторін.

У ст. 357 ЦПК викладено вимоги до заяви про перегляд рішення. Переважно це стандартні вимоги до найменування суду, імені та поштової адреси, номерів засобу зв'язку й адреси електронної пошти, якщо така є. У США нині передбачено можливість надсилання змагальних документів електронною поштою. У майбутньому доцільно передбачити таку можливість і в Україні. Важливим є п. З ч. 2 ст. 357 КПК щодо обґрунтованості потреби у перегляді, для чого зазначаються судові рішення, в яких має неоднакове застосування судом одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах. При цьому факт неоднакового застосування стверджується відповідним рішенням касаційної інстанції, яка по-іншому застосовує одну й ту саму норму матеріального права. Верховний Суд України аналізує підставу і предмет позову, з'ясовує, чи є дані правовідносини подібними, чи регулюються вони одними й тими самими нормами матеріального права.

Становить інтерес позиція Верховного Суду України, висловлена в одному з рішень про те, що виділення судом із колективного майна належної позивачам частки майна іншими, ніж зазначено позивачами матеріальними об'єктами спору (у межах загального складу матеріального об'єкта - майна колективного підприємства), не є порушенням меж судового розгляду і принципу диспозитивності.

У заяві слід подати обґрунтування потреби перегляду судових рішень у зв'язку з ухваленням рішення міжнародної судової установи, якщо заява подана на підставі, встановленій п. 2 ч. 1 статті 356 цього Кодексу.

При цьому доцільно вказати і те, коли заявнику стало відомо про набуття таким рішенням статусу остаточного. У заяві зазначають клопотання, які заявлено, та перелік матеріалів, які додаються. Обґрунтовуючи заяву слід вказати: вимоги особи, яка подає заяву; у разі потреби - клопотання; перелік матеріалів, які додаються.

Заяву підписує особа, яка її подає, або представник, який додає документ про свої повноваження. Адвокат, зокрема, може подати ордер з випискою з договору про надання правової допомоги, підписаною самим адвокатом і довірителем.

Ст. 358 ЦПК передбачає, що заява про перегляд судових рішень подається винятково через Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ. До заяви потрібно додати копії судових рішень, про перегляд яких подано заяву, копії заяви відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, копії різних за змістом судових рішень, в яких має місце неоднакове застосування одних і тих самих норм матеріального права, або копія рішення міжнародної судової установи.

До заяви додається документ про сплату судового збору. У справах, які подають на підставі, встановленій п. 2 ч. 1 ст. 355 цього Кодексу, судовий збір і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи не сплачуються.

Відповідно до судової практики копії рішень судів мають посвідчуватися судами, які ухвалили відповідне рішення. Між тим у ст. 357 цього Кодексу таку вимогу не встановлено. Іноді адвокати, користуючись правом, наданим їм Законом "Про адвокатуру", самі посвідчують і скріплюють печатками копії рішень. Таке право слід відстоювати у судових інстанціях, оскільки Закон "Про адвокатуру" встановлює обмеження для посвідченням копій тих документів, що містяться у справі, яку веде адвокат.

Заява про перегляд судового рішення, подана в порядку ст. 359 ЦПК, реєструється у Вищому спеціалізованому суді у день її надходження та не пізніше наступного дня передається судді-доповідачу, визначеному автоматизованою системою документообігу суду. У разі встановлення, що заяву подано без додержання вимог ст. 357 та 358 цього Кодексу, заявник письмово повідомляється про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути. Якщо заявник не усунув недоліки протягом встановленого строку, заява повертається заявнику. Суддя-доповідач здійснює таку перевірку протягом трьох днів. Слід мати на увазі, що у цьому випадку коментована стаття не містить відсилки до ст. 121 ЦПК.

Заява також повертається, якщо її підписано від імені особи, яка не має повноважень на подання такої заяви, заява подана особою, яка немає повноважень на ведення справи або якщо заяву подано особою, яка не має права на подання такої заяви.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адвокат: цивільні справи» автора Зейкан Л.Т. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ X. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА

  • РОЗДІЛ І. КОНСУЛЬТАЦІЙНА РОБОТА АДВОКАТА

  • РОЗДІЛ ІІ. МЕТОДИКА РОЗРОБЛЕННЯ ПРАВОВОЇ ПОЗИЦІЇ У СПРАВІ

  • РОЗДІЛ III. ПІДГОТОВКА АДВОКАТОМ ДОКАЗОВОЇ БАЗИ

  • РОЗДІЛ IV. ОСОБИ, ЯКІ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У СПРАВІ

  • РОЗДІЛ V. ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ПРЕДСТАВНИЦТВА В СУДІ

  • Глава 21. Законні представники

  • Глава 22. Особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб

  • РОЗДІЛ VI. СКЛАДАННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ

  • Глава 26. Дії сторони щодо пред'явлення зустрічного позову

  • Глава 27. Забезпечення позову

  • Глава 28. Судові виклики та повідомлення

  • РОЗДІЛ VII. АДВОКАТ У СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

  • РОЗДІЛ VIII. УЧАСТЬ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

  • Стаття 296. Порядок подання апеляційної скарги.

  • Стаття 297. Порядок прийняття апеляційної скарги до розгляду.

  • Стаття 298. Надіслання копій апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів особам, які беруть участь у справі.

  • Стаття 299. Приєднання до апеляційної скарги

  • Стаття 300. Доповнення, зміна апеляційної скарги або відкликання її чи відмова від неї.

  • Стаття 301. Підготовка розгляду справи апеляційним судом.

  • Стаття 302. Призначення справи до розгляду в апеляційному суді.

  • Стаття 303. Межі розгляду справи апеляційним судом.

  • Стаття 303—1. Строк розгляду апеляційної скарги.

  • Стаття 304. Порядок розгляду справи апеляційним судом.

  • Стаття 304—1. Особливості розгляду в апеляційному порядку окремих категорій справ.

  • Стаття 305. Наслідки неявки в судове засідання осіб, які беруть участь у справі.

  • Стаття 306. Відмова позивача від позову та мирова угода сторін.

  • Стаття 307 ЦПК визначає повноваження апеляційного суду

  • Стаття 308 передбачає підстави для відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін.

  • Стаття 309. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення.

  • Стаття 309-1. Підстави для скасування судового наказу.

  • Стаття 310. Підстави для скасування рішення із закриттям провадження у справі або залишенням заяви без розгляду.

  • Стаття 311. Підстави для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

  • Стаття 312. Підстави для відхилення скарги на ухвалу суду першої інстанції або зміни чи скасування ухвали.

  • Стаття 313. Порядок ухвалення рішень та постановлений ухвал апеляційним судом.

  • Стаття 315. Зміст ухвали апеляційного суду.

  • Стаття 316. Зміст рішення апеляційного суду.

  • Стаття 318. Порядок розгляду апеляційної скарги, що надійшла до апеляційного суду після закінчення апеляційного розгляду справи.

  • Стаття 320. Окрема ухвала апеляційного суду.

  • Глава 52. Пояснення адвоката і дебати в апеляційній інстанції

  • Глава 53. Прийняття рішення апеляційним судом

  • Глава 54. Особливості розгляду апеляційної скарги, яка надійшла після закінчення апеляційного розгляду справи

  • РОЗДІЛ IX. АДВОКАТ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

  • РОЗДІЛ X. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ
  • РОЗДІЛ XI. АДВОКАТ У ПРОВАДЖЕННІ У ЗВ'ЯЗКУ З НОВОВИЯВЛЕНИМИ ОБСТАВИНАМИ

  • РОЗДІЛ XII. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПИТАННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ У ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ ТА РІШЕНЬ ІНШИХ ОРГАНІВ (ПОСАДОВИХ ОСІБ)

  • РОЗДІЛ XIII. СУДОВИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ

  • РОЗДІЛ XIV. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО ОСКАРЖЕННЯ РІШЕНЬ ТРЕТЕЙСЬКИХ СУДІВ

  • РОЗДІЛ XV. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ПРО ВИДАЧУ ВИКОНАВЧИХ ЛИСТІВ НА ПРИМУСОВЕ ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ТРЕТЕЙСЬКИХ СУДІВ

  • РОЗДІЛ XVI. ПРО ВИЗНАННЯ ТА ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ ІНОЗЕМНИХ СУДІВ В УКРАЇНІ

  • РОЗДІЛ XVII. ВІДНОВЛЕННЯ ВТРАЧЕНОГО СУДОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ

  • РОЗДІЛ XVIII. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ЗА УЧАСТЮ ІНОЗЕМНИХ ОСІБ

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи