Виклик до суду здійснюється судовими повістками.
Повідомлення про справу здійснюються судовими повістками-повідомленнями.
Судові повістки-повідомлення надсилаються особам, які беруть участь у справі, з приводу вчинення процесуальних дій, в яких участь цих осіб не є обов'язковою.
Судова повістка про виклик до суду має бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, яких викликають, мали достатньо часу для прибуття в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за три дні до судового засідання.
Судова повістка-повідомлення має бути надіслана завчасно, тобто заздалегідь до наперед визначеного строку. Оскільки у цьому випадку не передбачено певну кількість днів до визначеного строку, то не буде пізнім, якщо повістку-повідомлення надіслати з таким розрахунком, щоб її вручили щонайпізніше напередодні визначеної строком дати. Однак якщо особа проживає в іншому місті й за умовами сполучення не може своєчасно приїхати, у випадку одержання напередодні дати, визначеної судовою повісткою-повідомленням, то "завчасно" означатиме строк, який би надав їй можливість своєчасно дістатися суду.
Слід зауважити, що питання про вручення повісток у встановлені строки є слабким місцем судів. Нерідко секретарі чи інші працівники суду, на яких покладено обов'язок надіслання судових повісток, роблять це несвоєчасне, що призводить до запізнілого їх вручення, а відтак і до зриву судових засідань.
Якщо особа надала інформацію про своє місце проживання або знаходження, то судова повістка надсилається за вказаною адресою. У разі ненадання відповідної адреси судова повістка надсилається: юридичним особам і фізичним особам-підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців; фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їхнього місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У коментованій статті встановлено, що у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Отже, позиція законодавця стала жорсткішою у питаннях надсилання судових викликів і повідомлень.
У ст. 76 ЦПК визначено порядок вручення повісток: разом із розпискою, а також (у відповідних випадках) із копіями документів їх надсилають поштою, рекомендованим листом з повідомленням або через кур'єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншою особою, яка бере участь у справі. Судові повістки можуть бути вручені стороні або її представникові (за їх згодою).
Ст. 76 ЦПК враховує практику, що склалася в судах, і передбачає можливість вручення судової повістки безпосередньо в суді, а в разі відкладення розгляду справи про час і місце наступного засідання може бути повідомлено під розписку.
Особи можуть бути викликані до суду телеграмою, факсом або за допомогою інших засобів зв'язку. Однак при цьому належить забезпечити фіксацію повідомлення або виклику.
Ч. 7 ст. 74 передбачає можливість повідомлення особи шляхом надсилання за місцем роботи (якщо особа насправді не мешкає за адресою, повідомленою суду). Якщо суд направить повістку не за місцем проживання, а за місцем роботи, то немає достатньо підстав для визнання особи неналежно повідомленою. Реальна ситуація може примушувати до цього.
Приклад. За позовом Ш. до народного депутата України С. судові повістки за місцем реєстрації адвоката повертались без вручення. Пізніше з'ясувалося, що С. переважно мешкав не у квартирі, а на власній дачі. У зв'язку з цим судову повістку було надіслано за місцем роботи і вручено народному депутату.
Юридичним особам судові повістки надсилають за їх місцезнаходженням. Однак якщо правовідносини виникли з діяльності філії юридичної особи, то судову повістку можна направити і за місцем філії.
Відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається до суду через оголошення у пресі. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про час і місце розгляду справи.
Належним повідомленням вважатиметься таке, яке здійснено через друкований орган, визначений Кабінетом Міністрів України. У разі неявки в судове засідання особи, яка бере участь у справі, належним чином і в установленому порядку повідомленої про дату судового засідання, питання про можливість судового розгляду вирішується з урахуванням вимог статей 169, 224 ЦПК.
Учасник процесу, який перебуває під вартою, інформується про цивільну справу, йому вручають судову повістку через адміністрацію місця утримання. Законодавством не передбачено можливість етапування особи, яка перебуває під вартою або відбуває покарання, до суду для розгляду цивільної справи. Суди у стадії підготовки справи до судового розгляду мають ураховувати специфіку такої ситуації. Такій особі направляють листа з роз'ясненням її прав, зокрема права на ведення справи через представника, забезпечується вручення копії позовної заяви та інших документів, включаючи і судових рішень (якщо така особа є стороною у справі). Суд може також доручити суду за місцем відбування покарання провести певні процесуальні дії (вручити документи, отримати пояснення)[1].
Для судового процесу важливо, щоб особа, яка викликається до суду, мала повну інформацію, куди й у якості кого її викликають, та інші дані, потрібні для виконання тих процесуальних обов'язків, які покладено на неї.
Така повістка є ґрунтовним документом, який містить важливу інформацію для осіб, які викликаються до суду. Великий обсяг інформації, який вимагається законом, потребує особливо відповідального ставлення до оформлення судових повісток, в яких має бути заповнено кожну графу розроблених бланків.
Що стосується судових повісток-повідомлень, то в них міститься менший обсяг інформації. Обов'язковими реквізитами мають бути: адреса та найменування суду, назва справи, вказівка на дію, яка виконуватиметься, місце, день і час її вчинення, а також повідомлення про те, що участь особи у відповідній дії не є обов'язковою. Якщо надсилаються копії документів, то має бути зазначено, які документи надсилаються, та вказівка про право подати заперечення та докази на їх підтвердження.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адвокат: цивільні справи» автора Зейкан Л.Т. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Глава 28. Судові виклики та повідомлення“ на сторінці 1. Приємного читання.