Розділ «XXII. Важке змагання»

Там, де козам роги правлять

Буткевичів зустрічали в Сумах дуже сердечно. Пан Гасинець оддав на заріз чимале вже теля, пані Гелена добряче спустошила пташник. Едек не пригадував, щоб він коли-небудь у житті так неймовірно обжерся.

Потім усі зайнялися переселенням Павла в лісництво. Збирали де могли меблі, бо на свої дуже скромні доходи Павел міг купити тільки найнеобхідніші речі. Але в Сумах знайшлася шафа, кілька стільців, та й лісничий, у якого Павел проходив практику, позичив те-се, отож якось влаштувалося. Завдяки пані Гелені в хліві появилися навіть два підсвинки, а на подвір’ї — трохи курей і гусей.

Коли Вежбикова виселилась, Марцінська притихла, старалася нікому не заважати. Тепер у неї був інший клопіт — незабаром над чоловіком мав відбутися суд.

Міхал теж полегшено зітхнув, бо з часу тієї пам’ятної пригоди він терпіти не міг лісництва в Пісках і був задоволений, що тепер у нього нема там ніяких обов’язків. Хлопець ходив дуже смутний; якось лісничий застав його на старому порубі,— сидів на пеньку, затуливши обличчя руками. Почувши кроки, він підвів голову — і не здолав приховати глибокої туги та внутрішнього болю, що відбилися в його очах. Проте нічого не сказав.

Повернення старих Буткевичів хлопець пережив особливо сильно. Він поділяв загальну радість, щиро зичив добра Павлові й Марисі, одначе від того ще глибше відчував своє сирітство. Батько — що ж, мертві з могил не встають. Але мати... вона була, і її не було. Це якось страшно. Знати, що вона жива, думає про нього — адже найкраще про це свідчать писані її рукою листи, посилки, теплі слова... І в той же час болісно — бо який же син не страждатиме від цієї думки — відчувати, що його, власне, нічого з матір’ю не вв’язує. Такому сироті, мабуть, найтяжче...

Едек теж був сиротою. Його батько й мати загинули. Хто знає, може, це навіть легше, аніж те становище, в якому волею долі опинився Міхал. Він тягнувся до Едека, як до близької душі, але це мало що давало йому.

Взагалі він ніде, окрім дому лісничого, не знаходив розради. Проводячи рукою по волоссі, хлопець натрапляв на довгий рубець від удару орчиком. «Ти, шваб, німецький холуй...» Ох, як запам’яталися йому ці слова, дужче, ніж біль у руці й голові. Це було найстрашніше, а найгірше те„ що воно й досі ще не минуло. Міхал уникав людей, але ж зовсім од світу не втечеш. І часто в чиємусь погляді, в якомусь зауваженні йому вчувалося відлуння тих болючих слів. Навіть якщо це не стосувалося безпосередньо його самого.

Прийшов ще один лист. Писала сестра. З таким теплом і сердечністю, яких раніше між ними ніколи не було. Вони були зовсім різні і завжди сторонились одне одного. І не тільки тому, що сестра належала до спілки гітлерівської молоді. У неї були інші уподобання, інше ставлення до життя. От хоча б з батьком. Сестра неохоче згадувала його. Він завжди вважав себе за поляка і не приховував цього. Тому й у дівчини частенько траплялися труднощі — не всі її щирі старання німці сприймали за чисту монету.

А тепер ось така переміна з нею. Раптова, несподівана. Сестра писала, що все передумала, що вони даремно сварилися між собою, вона хоче мати брата, а різниця в поглядах — питання другорядне. Вона й сама дуже змінилася. Згадувала навіть, що й там, у Німеччині, є багато поляків, живуть собі і залишаються поляками. Це ж не часи фюрера... І що мати журиться без нього, вона вже стара, слаба, хотіла б відпочити біля своїх дітей...

Міхал не знав, що й думати. Такі листи надовго виводили його з рівноваги, троюдили серце, викликали якусь внутрішню роздвоєність. А ще ця самотність. Ні з ким ні поділитися своїми клопотами, ні порадитись. Якщо й пробував, То не знаходив у співрозмовника таких переконань, які б розвіяли його важкий настрій. Та, власне, він і сам не знав, що могло б його заспокоїти.

Вишукував собі додаткову роботу в лісі. Метек помітив, що хлопець сторониться їх, потім повертається ще сумніший і знову замикається в своїй самотності. І нічим було йому зарадити. Лісничий вважав, що не можна лізти чобітьми в чиюсь душу. Нехай Міхал сам переборе в собі ту гіркоту, їхнє діло — допомогти йому лагідною сердечністю.

Це була не вдавана прихильність чи дешева сентиментальність, а щира прив’язаність і добра воля простих трудових людей, закинутих серед широких просторів Пішської пущі.

Міхал розумів їхнє ставлення. Суми стали тепер єдиним притулком для нього. Без цього лісництва він зовсім пропав би, мабуть, утік би, куди очі дивляться, може, навіть виїхав би десь у білий світ — лісники і маляри всюди потрібні.

Хлопець доходив до відчаю. Не бачив виходу. Звісно, можна було б! перебратися десь на другий кінець Польщі, там знайти спокій. Але тут була земля його батька, земля якоїсь великої, єдиної його любові. Міхал завжди пам’ятав батьків наказ... То як же він може втікати? А тут як далі жити? І ще оті спокусницькі листи з того боку, і принадні посилки, й дивна зміна в поглядах сестри.

Будинок лісничого був просторий. Міхалові дали невеличку кімнату, він перевіз туди старий мотлох — ошмаття проданого матір’ю господарства. Але розкладушка так і зосталася в кімнаті Едека, і хлопець часто переносив туди свою постіль. Вони довго розмовляли. Проте це було тільки в ті рідкі вечори, коли Едек зоставався дома, не мчав кудись на велосипеді. Власне, чому «кудись» — Міхал добре знав, ким так захопився його товариш. Але не говорив з ним на цю тему, навіщо? Тут кожен має свій розум. Міхал теж мав, а що обпікся добряче, то що ж... Одначе були й інші справи, і, лежачи в ліжках, окутані димом, хлопці до пізньої ночі говорили про них. Часом про лісову звірину, про рибу, а бувало, і про щось багато складніше.

Останнім часом Едек часто бував злий. Сопів, бурчав сам до себе, лаявся собі під ніс так, що Міхал аж дивувався, хоч він і чував усякі лайки.

Одного разу Едек схопився раптом з постелі і сів на ліжку.

— Слухай-но, а як з отим браконьєрством? Якщо я потверджу, що бачив когось із зброєю, бачив, як хтось стріляв, то це буде достатній доказ?

— Про кого це ти думаєш?

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Там, де козам роги правлять» автора Паукшта Евгеніуш на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „XXII. Важке змагання“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи