Розділ «§12. Українська греко-католицька церква»

Релігієзнавство


Соціально-політичні та історичні причини виникнення уніатства в Україні.


Із історії відомо, що християнство вже в І ст. швидко поширюється за межі Іудеї і глибоко вкорінюється, насамперед в столиці імперії — Римі, в містах Східного і Північного Середземномор'я. Найбільш життєдіяльною і сильною за перші три століття існування стала римська громада. Вона витримала численні нападки й переслідування, але в жорстоких випробуваннях тільки міцніла духовно і кількісно, приваблюючи до нового віровчення не тільки простолюдинів, а й заможних і навіть представників знаті, чому значною мірою сприяв занепад величезної і колись могутньої імперії. Тому на час розпаду Римської імперії у 395 р. християнські громади становили тут досить значну суспільну силу. Пізніше християнство стало домінуючою релігією на заході колишньої держави, що утворилася всупереч світській владі і, підтримана народом, стала сильнішою за неї.

Доля ж християнської громади на сході, у Візантії, складається дещо по-іншому. Розпад Римської імперії на Східну і Західну, який призвів до цілковитого занепаду останньої в 476 р., започаткував утвердження Східної Римської імперії, котра під назвою "Візантія" проіснувала ще близько тисячі років. За міцніючої державної влади не могло бути й мови про той шлях визначення, що його пройшла римська громада. Східні громади християн, їхні церкви та ієрархи отримали офіційне визнання й підтримку візантійських імператорів, щоправда, при цьому вони поступилися самостійністю й змушені були визнати владу своїх благодійників. Так на основі єдиного віровчення і догматики, основні положення якого були закріплені в рішеннях Нікейсь-кого собору 325 р., виникло два центри християнства з різними генезисами, способами існування, політичними статусами

Римська церква, очолювана своїм найвищим ієрархом — папою римським, завжди намагалася поставити себе над правителями окремих держав, не визнаючи главенства над собою світської влади. Східна ж церква, як правило, в умовах єдиної держави, довільно поділена монархами та урядами, не маючи єдиного пастиря і єдиного центру, століттями існувала в тіні царського трону, що був запорукою її панівного, привілейованого становища у суспільстві.

Ці відмінності православ'я й католицизму, відмінності насамперед політичного характеру, вплинули на розв'язання дилеми, що стояла перед Київським князем Володимиром: вибирати церкву, яка зобов'яже князя визнати духовну, водночас, відчутну політичну залежність її від ієрарха (папи римського), чи церкву, яка сформувалася під опікою кесаря, має досвід служіння главі держави, а свою перспективу вбачає в розширенні Його впливу й могутності. І князь віддав перевагу другій, тобто східній, православній церкві, яка і започаткувала свою історію на руській землі в 988 р. Важливою обставиною для вибору київським князем саме православ'я було й те, що богослужіння проводилося національною мовою, тоді як католицизм мовою Бога визнавав лише латинь.

Остаточне розмежування східного і західного напрямів християнства — розкол на католиків та православних — було зумовлене, передусім, політичними реаліями й закономірностями і сталося в 1054 р.

Одним із основних у догматичному розходженні православних і католиків було питання про співвідношення осіб трійці, або так зване питання про "філіокве" (лат. "і від сина"). Йдеться про внесене західною церквою доповнення до символу віри: святий дух походить не тільки від "Бога-отця" (як вчили східні теологи), а й "від сина". Ця поправка богословською мовою означала не що інше як те, що "дух" (влада) походить і від "сина — Ісуса Христа", а насправді — від його намісника, що ним проголошено папу римського. "Філіокве" — це догматичні претензії папства на безмежну релігійну владу над світом.

Дане положення стало своєрідним богословським обгрунтуванням експансіоністської політики Ватикану. Для її проведення папський престол використовував різні методи, одним із яких і була унія — "ідея єдності християнської релігії, об'єднання церкви католицької та православної шляхом церковного союзу". Вона реалізовувалась там, де папі римському не вдавалося насадити свою владу через пряме окатоличення населення земель, у яких він був зацікавлений.

У світі проблематики нас насамперед цікавить уніатська політика папства щодо народів слов'янського Сходу — російського, українського та білоруського. Перші спроби окатоличення Русі, як про це свідчать літописи, римські папи здійснили ше в період князювання Володимира Святославовича (978—1015 рр.). Існуючі в той час два християнських центри — греко-православний, очолюваний вселенським патріархом у Константинополі, і католицький, на чолі з папою римським, — мріяли обернути багату і сильну Київську державу у свою віру й підкорити собі. Щоправда, відомі невдалі спроби католицьких місіонерів проникнути на Русь, наприклад у 962 р., ще до офіційного запровадження християнства на Русі. Німецький імператор Отгон І, який мріяв про підпорядкування слов'янських країн своїй владі, направив у Київ монаха Адальберта з титулом "єпископа Руського", проте княгиня Ольга не прийняла його. Вороже зустрінутий у Києві, місіонер змушений був рятуватися втечею. Причини безумовного провалу його місії католицький церковний історик Я.Левиць-кий вбачає в тому, що латинський обряд був маловідомий і не мав за собою історичного підґрунтя на українській землі, тому було вирішено прийняти християнство з Греції. Сучасні уніатські богослови також визнають, що Русь — Україна прийняла християнство у формі східного обряду від Візантії.


Еволюція та становлення греко-католицької церкви на Галичині.


У 988 р., уже після того, як князь Володимир прийняв християнство візантійської православної церкви і готував хрещення Русі за цим обрядом, папа римський, під приводом передачі князю мощей з Риму, знову направив послів з дорученням схилити його до католицизму. Однак послам і цього разу не вдалося виконати свою місію.

Серед частини правого крила римської курії поширене таке розуміння процесу християнізації Русі: Русь хрестили католицькі місіонери, російські єпископи постійно добивалися і добились-таки милістю папства унії з Римом. Однак цю концепцію унії, впроваджену на Україні, важко узгодити з логікою історії. Адже відомо, що не російські єпископи прагнули до об'єднання з католицизмом, а, навпаки, папська курія протягом століть настійно докладала зусиль до того, щоб "привернути схід", тобто прибрати до себе православ'я. Уже після поділу церков у 1054 р. один з його головних винуватців кардинал Гумберт зразу ж виїхав із Константинополя до Києва, аби навернути князівський двір на користь Риму. Це була перша спроба нав'язати унію, але вона була безуспішна.

Уже тоді Русь, яка межувала з державами, що зазнавали впливу з боку Риму, привертала пильну увагу римської курії. Відокремившись від православного сходу, Рим прагнув поширити свою владу на всі християнські народи і підкорити їх своїй владі. У 1204 р. папа Інокентій III через своїх послів запропонував галицько-волинському князеві Роману Мстиславовичу прийняти католицтво, обіцяючи за допомогою "меча Петрового" затвердити князя королем усієї Русі. Князь відхилив пропозицію союзу (унії), але його передчасна смерть уможливила спроби насильницького насадження цієї, за словами уніатського церковного історика М.Чубатого, "першої церковної унії". Галич захопив угорський король Андрій II і почав примушувати населення де прийняття-католицької віри, "щоб взятих таким чином у лещата галичан, тримати у вірності своєму королю та в покорі й присязі римській церкві" (Правда про унію. Документи і матеріали. — Львів, 1968, с.20), — так писав він у листі до папи римського. Андрій II, вимагаючи в 1214 р. у Інокентія III королівську корону Галичини для свого п'ятирічного сина, запевняв папу, що цього прагнуть вельможі та народ підкореної ним країни, які ніби бажають поєднатися з Римською церквою. Однак згаданий ними уніатський автор називає цю унію "історичною ефемеридою", укладеною лише з політичних мотивів, всупереч волі народу, який рішуче виступив проти насилля. У 1219 р. біля стін Галича з'явився князь Мстислав, до якого потягнулось змучене пограбуванням та знущанням населення, а із загарбниками втекло "багато бояр-угрофілів і владика Артемій; таким чином унія втратила усіх своїх прибічників" (Чубатий М. Західна Україна і Рим у XII ст. — Львів, 1917, с.16—17).

Інокентій IV у ролі знаряддя поширення католицизму на території Русі прагнув використати Тевтонський орден, заснований у кінці XII ст. Згідно з договором між цим орденом та Швецією, який був укладений під керівництвом римської курії, обидві сторони одночасно розв'язали війну проти Пшшчно-Західної Русі. Але князь Новгородський Олександр Невський розгромив шведів на Неві у 1240 р., а 1242 р. в Льодовому побоїщі завдав поразки тевтонсько-литовським хрестоносцям. Після цих подій папа Інокентій IV зав'язав з Руссю мирні стосунки і прислав у 1248 р. своїх легатів до Олександра Невського з пропозицією підкоритися Римській церкві. Князь відповів рішучою відмовою і припинив зв'язки з папським престолом.

У цей час по Русі котилася руйнівна хвиля монголо-татарської навали. У грудні 1240 р. хан Батий з великим військом перейшов Дніпро і взяв в облогу Київ. Кияни більше тижня билися за своє місто, але врешті-решт воно було взяте і зруйноване. Після Києва орди Батия посунули, піддаючи розоренню міста і села Галицько-Волинського князівства, на захід, розгромили армію союзних військ у Чехії, одержали перемогу над військом угорського короля Бели IV і вийшли до берегів Адріатики. Однак, маючи з тилу розорену, але нескорену Русь, завойовники були змушені у 1242 р. повернутись.

Монголо-татарська загроза примусила Інокентія IV включити питання про захист від загарбників у порядок денний Першого

Ліонського Собору Римської церкви, скликаного 24 липня 1245 р. За кілька тижнів до початку собору папа відправив в Орду посольство на чолі з досвідченим дипломатом Джованні Паоло дель Карпіні. Йому доручалося передати великому ханові пропозицію: прийняти католицьку віру та встановити мирні стосунки з католицькими державами Західної Європи. Але перед цим посольство мало зустрітися з князями і представниками церковної ієрархії на Русі і переконати їх у необхідності єднання з Римською церквою. У лютому 1246 р. князь Данило Романович вступив у переговори з папою Інокентієм IV про організацію хрестового походу проти монтоло-татарських полчищ разом з європейськими державами, за умови підпорядкування місцевих єпархій римській юрисдикції.

Тяжке становище, в якому перебувала Галицько-Волинська Русь, коли на неї з одного боку тиснули татари, а з другого — польсько-угорські феодали, привело князя Данила Романовича до думки прийняти пропозицію папи римського про спільні дії. Папа Інокентій IV, скориставшись цим, буллою від 27 серпня 1247 р. поспішив проголосити єднання галицьких князів з римською церквою. Легатом і архієпископом на Русь був призначений Альберт Суєрбер, але йому так і не вдалося виконати свою місію. Данило, переконавшись у підступних намірах папи римського, припинив відносини з римською курією.

Близько 1254 р. папа вдруге пропонує Данилові королівську корону і скіпетр, обіцяючи організувати хрестовий похід проти монголо-татарського ярма. Данило Галицький королівську корону прийняв і коронувався в Дорогичині (на Західному Бузі) в 1254 р. Але, переконавшись у тому, що чекати допомоги з Риму марно, знову припинив відносини з папою. Отже, перші спроби унії української церкви з римською виявилися невдалими.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Релігієзнавство» автора Лубський В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „§12. Українська греко-католицька церква“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ І. Релігієзнавство як наука

  • Розділ II. Основні теорії походження релігії

  • Перші спроби наукового пояснення походження релігії

  • Наукові теорії походження релігії

  • Історичний характер релігії

  • Поява релігії

  • Чому виникла релігія

  • Первісні вірування

  • Форми первісних вірувань

  • Розділ III. Філософія релігії

  • Етична філософія релігії

  • Розділ IV. Психологія релігії

  • Розділ V. Соціологія релігії

  • 3. Методи соціології релігії

  • 4. Виникнення та розвиток соціології релігії

  • Розділ VI. Футурологія релігії

  • Розділ VII. Характеристика релігій світу

  • Типи релігій.

  • Родоплемінні релігії.

  • Розділ VIII. Релігії народів Малої Азії і Східного Середземномор'я

  • Розділ IX. Іудаїзм

  • Реформований іудаїзм

  • Іудейські обряди і свята

  • Розділ X. Релігії ІНДІЇ

  • §2. Брахманізм

  • §3. Індуїзм

  • Розділ XI. Релігії Китаю

  • §2. Даосизм

  • §3. Синтоїзм

  • §4. Зороастризм

  • §5. Джайнізм

  • §6. Сикхізм

  • §7. Брахманізм

  • Розділ XII. Релігія античного світу

  • Розділ XIII. Світові релігії

  • Розділ XIV. Загальна характеристика священних книг іудаїзму, буддизму, індуїзму і зороастризму

  • Розділ XV. Християнство

  • §5. Дохристиянські вірування українського народу

  • §6. Головні дохристиянські боги

  • §7. Початок християнства на Україні

  • §8. Хрещення Русі. Сучасні Українські церкви

  • §9. Митрополія Київська і всієї Русі

  • §10. Українська православна церква

  • §11. Українська автокефальна православна церква

  • §12. Українська греко-католицька церква
  • §13. Католицизм

  • §14. Протестантизм

  • §15. Хрест — священний знак християн

  • §16. Християнські релігійні свята і обряди

  • §17. Біблія — священна книга християн

  • §18. Біблія та її структура

  • §19. Матеріал, мова та переклади Біблії

  • §20. Літературні жанри в Біблії

  • Розділ XVI. Іслам

  • §2. Мусульманське віровчення та звичаї

  • §3. Головні течії ісламу

  • §4. Імаміти

  • §5. Зейдіти

  • §6. Ісмаїліти

  • §7. Кармати

  • §8. Хаттабіти

  • §9. Аліди

  • §10. Кадаріти

  • §11" Мутазіліти (Мусталіти)

  • §12. Рафадіти

  • §13. Друзи

  • §14. Асасіни

  • §15. "Брати чистоти"

  • §16. Бекташи

  • §17. Хуруфіти

  • §18. Бабіти

  • §19. Бехаїзм

  • §20. Махдізм

  • §21. Головні положення шиїтського віровчення і культу (обряди, церемонії, паломництво)

  • §22. Коран як історико-літературний пам'ятник

  • Розділ XVII. Нетрадиційні релігії

  • "Крішна" або Рух Харе Крішна

  • Церква Сайентологи

  • Слова, найбільш поширені в культовій практиці

  • Література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи