Розділ «"Крішна" або Рух Харе Крішна»

Релігієзнавство

Це один із численних східних культів, що поширилися на Заході останнім часом. Слід вказати на такі причини зацікавлення орієнтальною містикою, як піклування про здоров'я, бажання засвоїти і використати рекомендації щодо дихання, фізичних вправ, методів психологічного контролю і психотерапевтичних процедур, пошуки надійних духовних і моральних цінностей, відповідей на питання про смисл людського існування також зумовлюють інтерес до нетрадиційних східних трактувань. Щоб показати невипадковість звернення до релігійного досвіду Сходу, можна стисло розповісти про дзен-буддизм, привабливий для західного обивателя як суміш елементів аскези (помірності, аскетизму), мистецтва, поезії, чайної церемонії і своєрідної філософії. Це специфічне релігійно-містичне вчення виникло в результаті трансформації буддизму на терені середньовічного Китаю. Прибічники дзен-буддизму мало цікавляться теоретичними філософськими питаннями. Головне для них — медитація, що розглядається як розумова дія, яка приводить психіку людини в стан глибокої зосередженості, що знімає емоційні стани, уповільнює реакцію, позбавляє того, хто мєдитує, негативних переживань. Прибічники цього культу повинні засвоїти своєрідну техніку медитації, що складається з кількох стадій. Першочергова роль відведена тут духовному лідеру, який разом з учнями живе в комуні і контролює суворе дотримання регламентації життя, проводить медитативні сеанси. Члени общини разом харчуються, спілкуються, тут проголошено рівність статей, утверджується цінність сім'ї, але на першому місці стоять общинні інтереси на противагу індивідуалізму, егоїзму, роз'єднаності членів суспільства. Дзен-буддисти не мають метою перебудову існуючого суспільства, але прагнуть шляхом масового впровадження містичного медитування змінити свідомість людей. Дзен-буддизм — приклад відходу особи від світу, невизнання соціальних перетворень, а тому, незважаючи на пасивну критику буржуазного суспільства, є явищем, вигідним для пануючого класу цього суспільства.

Аналіз Руху Харе Крішна можна розпочати з показу його цілковитої незвичайності для західної культури з погляду не тільки ідеології, а й зовнішніх проявів. Наприкінці 60-х років на вулицях американських міст з'явилися групи людей в екзотичному одязі, що співали ритуальні пісні й пританцьовували під звуки флейти, цимбал і бубнів. Чоловіки з виголеними головами, з косичкою ззаду, одягнуті в дхоті, жінки — в довгастих хустках і сарі. Це були прихильники Міжнародного товариства свідомості Крішни Рух Харе Крішна, заснованого в 1966 році у Нью-Йорку вихідцем з Індії Абхай Ширан Де (1896—1977). Він народився в Калькутті, вивчав у місцевому університеті англійську мову, філософію й економіку. Потім працював у хімічній фірмі, займався торгівлею. У 1954 р. він залишив дружину і п'ятьох дітей, став монахом і присвятив себе служінню Крішни. Під чернечим ім'ям Бхактиведанта Свамі Прабхупада в 1966 р. прибув до США, маючи сім долларів і власний переклад "священного писання крішнаїтів". 1977 року він помер дуже багатою людиною. Очевидно, його вчення впало на підготовлений фунт. І передусім внаслідок соціальних причин ідеологія крішнаїзму дістала серед західної молоді поширення: це — невпевненість у завтрашньому дні, пошук альтернатив буржуазним соціальним теоріям і офіційним релігійним вченням.

Протиставивши свої погляди західним цінностям і способу життя, Бхактиведанта Свамі Прабхупада здобув дуже багато прихильників серед молодих американців середнього класу, які становлять в общинах крішнаїтів більшість. Доцільно розглянути ідеологію крішнаїзму, щоб пояснити його популярність.

Віровчення і культ Руху Харе Крішна грунтуються на індуїзмі і буддизмі. Рядовий крішнаїт, як правило, далекий від філософсько-релігійних ідей індуїзму, від нього вимагають лише не вживати наркотиків, алкоголю і тютюну, бути вегетаріанцем і промовляти антри (молитви) і гімни. Крішнаїтська свідомість ніби існує всередині кожної людини, її треба збудити. Нечисленні прихильники крішнаїзму в нашій країні часто не дотримуються зовнішніх ознак і атрибутики крішнаїтів, їх приваблює становище однієї з найстаріших релігійно-філософських систем індуїзму. Опираються крішнаїти на "Бхагавадгіту" ("Пісня бога"), яка є частиною давньоіндійського епосу "Махабхарата" і вважається складеною з висловлювань Крішни на філософські теми. В ній стверджується, що все існуюче — лише видимість, в тому числі і наслідки праці людини, які належать Крішні. Людина повинна виконувати свій обов'язок, але бути байдужою до його кінцевого результату, тоді вона перебуватиме в єдності з волею Крішни. Це рятує послідовника віри від сансари і приводить до злиття з божеством. Спеціальне поклоніння Крішні ввів гуру Чайтанья у XV— XVI ст., який твердив, що треба багаторазово повторювати ім'я бога і тоді він дасть спасіння. Було запроваджено мантру, що складалася з повторення в різному порядку трьох слів: "харе", "крішна", "рама". Цю мантру крішнаїт повинен щоденно повторити як мінімум 1728 разів, на що потрібно близько шести з половиною годин. Багаторазове повторення мантри ніби приводить людину до екстазу, що вважається звільненням від тіла і поринанням у чистий дух. Посвячений повинен постійно виговорювати, співати, вібрувати священне ім'я Бога. Свій дім він повинен перетворити в дім Крішни, мати в ньому його зображення, освячене духовним учителем, постійно молитися йому всією сім'єю. Послідовник учення "свідомості Крішни" повинен відмовитися від усіх світських інтересів, суспільних обов'язків. Половину свого прибутку він повинен віддавати служінню Крішні і його підданим. Категорично забороняється їсти і спати більше, ніж необхідно. Прагнення до накопичення, навіть розмова про матеріальні предмети, світські інтереси, спілкування з людьми, які не цікавляться "свідомістю Крішни", сприймаються як серйозне порушення відданого служіння Насправді керівники секти ніколи не відмовляються від володіння мерзенним металом. Щодо Міжнародного товариства свідомості Крішни, то воно є одним з найбільш багатих центрів нетрадиційних культів. Виручка від продажу книг і перекладів Прабху-пади, журналу "Назад до божественності" становить щорічно понад 20 млн. доларів. Великий прибуток приносять рядові крішнаї-ти, які цілими днями жебрачать на вулицях міст.

Число членів товариства швидко зростає. У 1973 р. воно становило близько трьох тис, а в 1982 р. — вже 12 тис. віруючих, що проживають у релігійних общинах, не рахуючи великої кількості парафіян, що мешкають поза комуною, але щоденно беруть участь у її заходах. Рух Харе Крішна має дієтичні магазини і ресторани, велику кількість процвітаючих підприємств, на яких працюють члени товариства. На шести сільськогосподарських фермах, площею від 100 до 1500 акрів також експлуатується праця рядових крішнаїтів. Товариство має будівлі в Лос-Анджелесі, 14-поверховий "храм" у центрі Нью-Йорка.

Значну фінансову підтримку крішнаїтам подає великий капітал, зацікавлений у пропаганді релігійної ідеології серед широких мас. Багаті пожертвування надходять і від всіляких богошукачів і містиків, розчарованих у традиційних віруваннях. Приміром Харісон, в минулому учасник ансамблю "Бітлз", подарував Товариству Крішни свій маєток поблизу Лондона і вніс 100 тис. доларів на спорудження палацу в США.

З метою збереження і зміцнення Міжнародного товариства свідомості Крішни престарілий Прабхупада встановив адміністративну Раду з гуру, які управляють крішнаїтами в різних регіонах світу. Всі керівники — американці або європейці, серед них — жодного уродженця Індії. Головою американських крішнаїтів став колишній докторант — історик Колумбійського університету Кіртананда Свамі.

В крішнаїтських ашрамах (общинах) панує специфічний деспотизм, не тільки фізичний (зовнішній), але й духовний (внутрішній). Віруючий зобов'язаний без роздумів підкорятися духовному наставникові. Вільного часу протягом лоби у нього немає ані хвилини, він постійно зайнятий декламацією мантр, випрошуванням пожертвувань для общини, різними господарськими справами. Щоб у людини не виникало сторонніх думок, що відвертають від спілкування з богом, її ні на хвилину не залишають саму. Просту вегетаріанську їжу дають двічі на день, для сну відводиться не більш як 4—5 годин на добу. Головна турбота громадськості, рідних і друзів новообернених крішнаїтів стосується фізичного і психічного стану. За час перебування в ашрамах вони стають цілком невпізнанними: апатичними, покірними, байдужими до всього на світі. Часто поселенці аш-рамів насильно ізолюються від своїх родин, потай переміщуються з одного храму в другий, щоб родичі не могли виявити їхнє місцеперебування. Відомо чимало випадків приховання малолітніх дітей від батьків, які, розлучившись, вийшли з "товариства". Слід підкреслити, що культ Крішни зумовлений специфікою духовного життя суспільства капіталістичних країн, являючи собою антигуманний засіб духовної компенсації соціально-економічного відчуження.

Наступний розділ:

Церква Сайентологи


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Релігієзнавство» автора Лубський В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „"Крішна" або Рух Харе Крішна“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ І. Релігієзнавство як наука

  • Розділ II. Основні теорії походження релігії

  • Перші спроби наукового пояснення походження релігії

  • Наукові теорії походження релігії

  • Історичний характер релігії

  • Поява релігії

  • Чому виникла релігія

  • Первісні вірування

  • Форми первісних вірувань

  • Розділ III. Філософія релігії

  • Етична філософія релігії

  • Розділ IV. Психологія релігії

  • Розділ V. Соціологія релігії

  • 3. Методи соціології релігії

  • 4. Виникнення та розвиток соціології релігії

  • Розділ VI. Футурологія релігії

  • Розділ VII. Характеристика релігій світу

  • Типи релігій.

  • Родоплемінні релігії.

  • Розділ VIII. Релігії народів Малої Азії і Східного Середземномор'я

  • Розділ IX. Іудаїзм

  • Реформований іудаїзм

  • Іудейські обряди і свята

  • Розділ X. Релігії ІНДІЇ

  • §2. Брахманізм

  • §3. Індуїзм

  • Розділ XI. Релігії Китаю

  • §2. Даосизм

  • §3. Синтоїзм

  • §4. Зороастризм

  • §5. Джайнізм

  • §6. Сикхізм

  • §7. Брахманізм

  • Розділ XII. Релігія античного світу

  • Розділ XIII. Світові релігії

  • Розділ XIV. Загальна характеристика священних книг іудаїзму, буддизму, індуїзму і зороастризму

  • Розділ XV. Християнство

  • §5. Дохристиянські вірування українського народу

  • §6. Головні дохристиянські боги

  • §7. Початок християнства на Україні

  • §8. Хрещення Русі. Сучасні Українські церкви

  • §9. Митрополія Київська і всієї Русі

  • §10. Українська православна церква

  • §11. Українська автокефальна православна церква

  • §12. Українська греко-католицька церква

  • §13. Католицизм

  • §14. Протестантизм

  • §15. Хрест — священний знак християн

  • §16. Християнські релігійні свята і обряди

  • §17. Біблія — священна книга християн

  • §18. Біблія та її структура

  • §19. Матеріал, мова та переклади Біблії

  • §20. Літературні жанри в Біблії

  • Розділ XVI. Іслам

  • §2. Мусульманське віровчення та звичаї

  • §3. Головні течії ісламу

  • §4. Імаміти

  • §5. Зейдіти

  • §6. Ісмаїліти

  • §7. Кармати

  • §8. Хаттабіти

  • §9. Аліди

  • §10. Кадаріти

  • §11" Мутазіліти (Мусталіти)

  • §12. Рафадіти

  • §13. Друзи

  • §14. Асасіни

  • §15. "Брати чистоти"

  • §16. Бекташи

  • §17. Хуруфіти

  • §18. Бабіти

  • §19. Бехаїзм

  • §20. Махдізм

  • §21. Головні положення шиїтського віровчення і культу (обряди, церемонії, паломництво)

  • §22. Коран як історико-літературний пам'ятник

  • Розділ XVII. Нетрадиційні релігії

  • "Крішна" або Рух Харе Крішна
  • Церква Сайентологи

  • Слова, найбільш поширені в культовій практиці

  • Література

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи