Василя Окіса неприємно вразила вістка про призначення його командиром каральної експедиції проти більшовиків, що засіли в панському саду, неподалік місця постою 35-го австрійського полку. Адже він щойно вранці повернувся з довготривалої відпустки і ще як слід не роздивився та й із дороги не відпочив, а його вже кидають до бою.
Про більшовиків він чув, що це страшні й дикі люди, відтак поводитися з ними треба «коротко»… Тож здивувався старшина, коли командир наказав кожному більшовикові дати 25 «відливаних» — тобто 25 буків, та ще й із кожного взяти по 50 карбованців штрафу і прогнати їх. Хіба в бою про таке йдеться? В бою йдеться про інше…
Надвечір за карною експедицією заїхали вози пана, в саду якого засіли більшовики. В похід вирушили, як сонце вже сідало на спочинок.
Сад був чималенький — не менше як 15 десятин. Не сад, а цілий ліс.
Василь Окіс вислав розвідку, а сам із лавою помалу посувався вперед.
Невдовзі розвідка доповіла, що на віддалі якої версти більшовики розпалили багаття, а їхні коні пасуться в саду. Приспішили ходу, щоб швидше накрити розбійників… Ось розстрільня звузилась і півколом зблизилась до ватри.
Підкрадалися з хвилюванням. Не в одного жовніра перехопило дихання.
Уже було чітко видно постаті більшовиків.
Від них долинав веселий гамір — видно було, що нападу вони не сподівалися. «Зараз ми заберемо їх до полону без пролиття крові», — подумав Василь і, ступивши ще кілька кроків, закричав:
— Руки вгору!!!
Постаті від несподіванки здригнулись. У ніч полетіли зойки.
Більшовики задерев’яніли…
Окіс почав приглядатися до полонених. Він страшенно здивувався, коли побачив, що це були звичайнісінькі подільські дядьки і дівчата. Безборонні й залякані. Вони наполохано дивилися на «австріяків», дивилися як на розбишак. «За що і нащо ви страхаєте невинних людей поночі?» — таке питання, здавалося, висіло в повітрі.
Соромно стало старшині австро-угорської армії, галичанинові Василеві Окісу, що налякав селян.
І став він вибачатися. Казав, що це помилка, що він схибив, прийнявши їх за більшовиків.
Раптом із-за спин жовнірів вискочив панський слуга, який і вів до саду каральний загін, і почав схвильовано пояснювати, що це і є ті більшовики, бо саме вони завели в панський сад коні й пасуть їх, «а се їм невільно».
— Експедиція вислана саме на них, а не на інших, — казав слуга.
Окіс розгубився — не знав, що й робити. Нарешті запитав дядьків, чи справді вони більшовики.
Один із затриманих пояснив, що у місцевих селян своєї паші немає, а в панському саду — трава велика.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Багряні жнива Української революції» автора Коваль Р.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „19. Подільські «більшовики»“ на сторінці 1. Приємного читання.