Розділ 5. Соціальні та психологічні фактори ризику

Безпека життєдіяльності


5.1. Людина як біологічний та соціальний суб’єкт


Значення терміна «людина» багатогранне, про що свідчить понятійний апарат наук, які вивчають людину. Так, філософію цікавить людина з точки зору її становища у світі, передусім як суб’єкта пізнання і творчості. Економічна наука припускає, що людина здатна на раціональний вибір. Історики проявляють інтерес до того, як під впливом культурно-історичних факторів змінюється людська істота. Соціологія досліджує людину насамперед як особистість, як елемент соціального життя, розкриває механізми її становлення під впливом соціальних факторів, а також шляхи та канали зворотного впливу особистості на соціальний стан. Для релігії найважливішим є питання про природу людини, її походження і призначення, виникнення життя на Землі, зв’язок із Космосом, місце у Всесвіті. Психологія аналізує людину як цілісність психічних процесів, властивостей та відносин: темпераменту, характеру, здібностей, вольових властивостей тощо, тобто психологія шукає стабільні характеристики психіки, які забезпечують незмінність людської природи, і виходить з того, що мотиви людської поведінки здебільшого ірраціональні й незбагненні [37, с. 58].

Людина як частина природи є біологічним суб’єктом. За своєю тілесною будовою й фізіологічними функціями людина належить до тваринного світу. Характерно, що з погляду біології принципової різниці між людиною і тваринним світом немає. Подібність людини і тварини визначається:

1) складом речовини, будовою та поведінкою організмів;

2) у людини є рудиментарні органи[11], які виконували важливі функції у тварин і збереглись у людини, хоча і не потрібні їй.

Людина — багатоструктурний, багатофункціональний об’єкт — організм, який складається з декількох рівнів ієрархічної організації: атомно-молекулярного, клітинного, тканинного, органного, системного — сукупності органів, що виконують певну функцію, апаратів — сукупності систем. Під ієрархією слід розуміти співзалежність, верховенство певних систем, від діяльності яких залежить безпека всього організму. Вирізняють п’ять ієрархічних систем, взаємодія яких забезпечує безпечну життєдіяльність людини (табл. 5.1.) [73, с. 156].

Ще однією важливою системою є атомно-молекулярна, яка активно впливає на функції структур вищих рівнів. Кожний із них впливає на певні процеси, функції в організмі, на синтез складних біологічно активних молекул. Життєво найважливішими молекулами є амінокислоти, білки, жири, вуглеводи, рибонуклеїнові (РНК), дезоксирибонуклеїнові кислоти (ДНК), ферменти. Вони — основа життєдіяльності людини, тому що визначають процеси на кожному рівні і передусім — клітинному. Властивості ДНК можуть змінюватися при дії на неї хімічно активних речовин, що руйнують її будову. Як правило, це мутагени, канцерогени, тератогени, ксенобіотики. Саме вони, змінюючи структуру ДНК, викликають негативні зміни в клітинах.

Від стану клітин залежить функціонування всіх систем організму, наприклад швидкість старіння, спроможність до самовідновлення. Від того, чим ми харчуємося, якою є якість продуктів, які речовини потрапляють усередину організму з водою, повітрям, їжею, залежить як здоров’я, так і тривалість життя. Відомо, що клітини можуть ділитися не більше 50 разів, після чого їхня генетична інформація вичерпується і клітина, а значить тканина, орган, апарат і весь організм, умирає. Це закон Хайфлика—Оловникова — американського та російського біологів, які встановили цю закономірність на початку 70-х років ХХ століття. При кожному діленні клітини (а його часто викликають сторонні речовини) подвійна спіраль ДНК розплітається, випрямляється, і ці розплетені частини знищують спеціальні ферменти. Що коротшою стає молекула ДНК, то коротшає й життя. Ось чому клітини треба берегти змолоду — обмежити вживання алкоголю, ксенобіотиків, вести активний, інтелектуальний спосіб життя — саме це продовжує вік людини. Такий спосіб життя характерний для довгожителів [59, с. 158].

Таблиця 5.1. Ієрархічність систем організму людини та їх основні функції 
№ з/пСистемаБудова системиФункціїШкідливі фактори
1Нейрогуморальна*Система нейро­нів, залоз внутрішньої секреціїКонтроль, регуляція всіх функцій організмуФізичні (шум, електрострум), хімічні (лікарські препарати), біологічні (мікроби, токсини)
2Життєво-забезпечувальнаДихальна, кровоносна, травна, ви­дільна системиЗабезпечення організму життє­во важливими ре­човинами та видалення шлаківХімічні (речовини 1-го та 2-го класів небезпечності), біологічні
3ВиконавчаОпорно-рухова будоваЗабезпечення безпеки організмуГіпокінезія, по­стійні надмірні перевантаження
4РепродуктивнаСтатеві залози, органиВідтворення, репродукція людиниХімічні, біологіч ні, фізико-хімічні, соціальні

*Нейрогуморальна регуляція — спільний регулюючий, координуючий та інтегруючий вплив нервової системи і гуморальних чинників (що містяться в крові, лімфі і тканинній рідині біологічно активних речовин — метаболітів, гормонів, медіаторів та ін.) на фізіологічні процеси в організмі тварин і людини.

Таким чином, стан організму, його активність, життєдіяльність залежать від якості молекулярно-клітинного рівня, який визначає властивості, якості всіх систем організму людини. У свою чергу, довкілля впливає на всі системи організму, на його функціональні властивості. Погіршення умов життя в навколишньому середовищі обов’язково призводить до збільшення вірогідності появи небезпеки в життєдіяльності людини [73, с. 156].

Людина як біологічний вид має:

— характерні тілесні ознаки (пряма хода, руки, пристосовані до праці, тощо);

— високорозвинений мозок, здатний відображати світ у поняттях і перетворювати його відповідно до своїх по­треб, інтересів, ідеалів;

— свідомість як здатність до пізнання сутності як зовнішнього світу, так і своєї особистісної природи;

— мислення та мову, що з’явилися в результаті трудової суспільної діяльності [38, с. 59].

Найхарактернішою ознакою людини є свідомість. Свідомість не лише в плані осмислення життєвої ситуації й пізнання навколишньої дійсності — такий рівень свідомості властивий навіть тваринному світу, а з погляду здатності розмірковувати над зовнішніми обставинами, над своїми зв’язками з ними й з іншими людьми, заглиблюватися в себе, щоб досягти злагоди з собою, з метою усвідомлення сенсу власного буття у світі [38, с. 59].

Зміст та характер людського життя визначаються способом людської діяльності, головними чинниками якої є засоби виробництва та спілкування. Якщо тварина живе в природі, то людина — в соціумі. Соціум — це особливий спосіб життя особливих істот — людей. Таким чином, ми підходимо до людини з трьома різними вимірюваннями її суті: біологічним, психічним і соціальним.

Під психічним розуміють внутрішній духовний світ людини — її воля, переживання, пам’ять, характер, темперамент тощо.

Соціальне і біологічне існують у нерозривній єдності. Біологічне, природне, можна спрощено назвати системою, «що живе», а соціальне — «як живе». Але і «що живе», і «як живе» злилися в одне ціле, в соціальну істоту, ім’я якій Людина. Природне функціонування її організму, соціально зумовлене, залежить від тих об’єктивних умов, у яких вона живе і які нею ж створені шляхом перетворення навколишнього середовища.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Безпека життєдіяльності» автора Коцан Ігор на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 5. Соціальні та психологічні фактори ризику“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи