Розділ 4. Соціально-політичні небезпеки

Безпека життєдіяльності


4.1. Соціально-політичні фактори небезпеки


Життя людини невід’ємне від соціально-політичних процесів, які відбуваються в суспільстві. Рівень соціально-політичної небезпеки є важливим фактором, який визначає якість життя особистості.

Соціальні небезпеки, які є досить поширеним явищем (як-от усі протиправні (незаконні) форми насилля, вживання речовин, що порушують психічну і фізіологічну рівновагу людини (алкоголь, наркотики тощо), шахрайство, шарлатан­ство, самогубство тощо), часто загрожують життю і здоров’ю людей. Позаяк носіями соціальних небезпек є люди, що створюють певні соціальні групи, то й поширення соціальних небезпек зумовлене особливостями поведінки цих людей.

Соціальні небезпеки класифікують за такими ознаками:

— за походженням:

1) небезпеки, що пов’язані з психічним впливом на людину (шантаж, шахрайство, крадіжки тощо);

2) небезпеки, пов’язані з фізичним насильством (розбій, бандитизм, тероризм, зґвалтування, утримання заручників);

3) небезпеки, пов’язані з впливом речовин, що руйнують організм людини (наркоманія, алкоголізм, паління);

4) небезпеки, пов’язані з хворобами (СНІД, венеричні захворювання);

5) небезпеки самогубства;

6) небезпеки, викликані низьким духовним та культурним рівнем;

7) небезпеки, викликані незадовільним матеріальним станом та умовами проживання (страйки, повстання, революції);

— за масштабністю подій:

1) локальні;

2) регіональні;

3) глобальні;

— за статево-віковими ознаками виділяють соціальні небезпеки, що характерні для дітей, молоді, жінок, людей похилого віку.

Нині дедалі більшого значення набуває поділ суспіль­ства за рівнем та джерелом багатства, наявністю чи відсутністю приватної власності. Надто різкий поділ на бідних та багатих, поширення процесів збіднення та збагачення тягнуть за собою виникнення нездорових деформованих відносин (злочинність, самогубство, наркоманія, проституція тощо), які стали загрозливими для суспільства. Цей факт ще раз підтверджує положення, що саме соціальне життя поро­джує зіткнення інтересів соціальних спільнот, створює структурне напруження та викликає джерела небезпек.

Найпоширенішими видами соціальних небезпек є: шантаж — у юридичній практиці розглядається як злочин, що полягає в загрозі розкриття, розголошення ганебних відомостей з метою отримати будь-які вигоди (зиск, користь); як загроза компрометуючого або наклепницького викриття з метою домагання чужого майна або певного роду поступок; шахрайство — злочин, що полягає в оволодінні державним, громадським або особистим майном (або в придбанні прав на майно) шляхом обману або зловживання довірою; бандитизм — це організація збройних банд з метою нападу на державні та громадські установи або на окремих осіб, а також участь у таких бандах і здійснення ними злочинів; розбій — злочин, що полягає в нападі з метою оволодіння державним, громадським або особистим майном із застосуванням насильства або загрози насильства, небезпечної для життя і здоров’я осіб, що зазнали нападу; зґвалтування — статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погроз із використанням безпорадного стану потерпілої; утримання заручників — суть злочину полягає в захопленні людей одними особами з метою примусу виконання іншими особами певних вимог; наркоманія — захворювання, яке проявляється в тому, що життєдіяльність організму підтримується на певному рівні тільки за умови приймання наркотичної речовини, і веде до глибоких нервово-психічних розладів; алкоголізм — це хронічне захворювання, що зумовлене систематичним вживанням спиртних напоїв, яке призводить до соціально-психологічної деградації, патології внутрішніх органів, обміну речовин, діяльності центральної і периферичної нервових систем.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Безпека життєдіяльності» автора Коцан Ігор на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 4. Соціально-політичні небезпеки“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи