Тюрма НКВС на вулиці Полтв’яній була не гірша і не краща від інших подібних споруд не лише у Львові, але і в цілому Союзі. У тісних камерах, розрахованих на трьох-чотирьох ув’язнених, тулилися у страшній тісняві до двадцяти чоловік різношерстої публіки, хоча тут також панувало деяке розділення «за інтересами». «Контрреволюціонери», «економічні диверсанти», «бандерівці» мали свої окремі камери, навіть декілька. Михайло Засмужний потрапив у камеру, де сиділи, чекаючи своєї долі, колишні військові Червоної армії, в основному вихідці з цих місць. Правда, слово «потрапив» не до кінця відображає той спосіб, за допомогою якого у камері появився новий в’язень. Його просто заштовхнули туди, для вірності надавши прискорення за допомогою копняка.
Видно, такий прийом був звичний для мешканців камери, тому не послідувало ніякої реакції з їхнього боку, і тільки коли за спиною Михайла гримнув засов, від групи відділився зарослий чоловік у вицвілій гімнастерці без ременя і погонів.
Михайло привітався.
– І тобі не хворіти, – відповів невідомий. – Ласкаво просимо до компанії «дезертирів» і «поліцаїв»! То ти хто?
Засмужний знизав плечима.
– Та, мабуть, «дезертир», – непевно сказав він.
– Сам звідки? – поцікавився, як виявилося пізніше, староста камери.
– З Магерова.
Староста похитав головою.
– Ні, немає тут твоїх земляків. Давно з волі?
– Та як сказати! Місяць.
В’язні оживилися.
– І що нового на волі?
– Перемога, – просто сказав Засмужний.
– Знаємо, – відповів співрозмовник. – На честь цієї події вчора нас забули нагодувати.
– Так, – згодився Михайло. – Весело тут у вас.
– О, ти ще навіть не знаєш, як тут у нас весело! Що ж, запрошуємо до нашої компанії!
– А де мені сідати? – поцікавився новоприбулий.
– За правилами: біля параші. Але не переживай: через день-другий ти звільниш своє місце. Тут тюрма пересильна, довго ніхто не затримується.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Настане день, закінчиться війна...» автора Лущик П.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Пересильна тюрма“ на сторінці 1. Приємного читання.