Термінологічний словник
Запаси - активи, які утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності; перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва; утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.
Виробничі запаси - засоби, що знаходяться на складах споживачів, виробництва, призначені для виробничого споживання, але що ще не вступили у виробничий процес.
Малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП)- це запаси, які використовуються підприємством протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року, зокрема: інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг тощо.
Сільськогосподарська продукція - це сільськогосподарські харчові продукти тваринного та рослинного походження, призначені для споживання людиною у сирому або переробленому стані як інгредієнти для їжі. До них відносяться товари, які вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних та орендованих потужностях (площах).
Поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.
10.1. Завдання, об'єкти, джерела, методичні прийоми і напрямки проведення контролю матеріальних запасів і поточних біологічних активів тваринництва.
10.2. Організація контролю стану складського господарства й дотримання умов зберігання цінностей
Передумови організації дієвого внутрішньогосподарського контролю за збереженням запасів підприємства зображено на рис. 10.2.
Зберігання матеріальних цінностей на підприємствах відбувається в умовах складського господарства, що, як правило включає центральний склад і склади у виробничих підрозділах, які забезпечують поточні потреби останніх. Організація складського господарства повинна передбачати збереження матеріальних цінностей від псування, крадіжок, а також належне їх приймання та відпуск. З цією метою, а також для полегшення приймання та відпуску запасів складські приміщення пристосовують до зберігання цінностей певного виду.
Контролерам слід звернути увагу на наявність і правильність оформлення прикріплених до місць зберігання матеріальних ярликів (ф. № М-16), які слугують паспортами для матеріальних цінностей, а також облаштованість складів протипожежними засобами, наявність вимірювальних приладів, необхідного інвентарю. З вагарями (комірниками) повинні проводитись інструктажі щодо порядку визначення ваги вантажів та ведення книги вагаря. Необхідними також є періодичні інструктажі матеріально-відповідальних осіб щодо порядку ведення кількісного обліку, складання матеріальних звітів, оформлення документів на одержання та видачу матеріальних цінностей.
Рис. 10.2. Передумови організації внутрішньогосподарського контролю за збереженням запасів
В обов'язковому порядку перевіряють наявність укладених договорів (письмових угод) про повну матеріальну відповідальність працівників, які займають такі посади або виконують роботи:
- завідуючі складами, камерами схову, складами та їх заступники;
- старші контролери і контролери технічного контролю;
- завідуючі підприємствами громадського харчування і їх заступники, завідуючі виробництвом, начальники цехів (дільниць) і їх заступники, старші адміністратори та адміністратори залів підприємств громадського харчування, завідуючі заготівельними пунктами, сепараторними відділеннями; завідуючі господарством і коменданти будівель, що здійснюють зберігання матеріальних цінностей;
- агенти з постачання, експедитори з перевезення вантажів;
- роботи з приймання на зберігання, обробка, зберігання, відпуску матеріальних цінностей на складах, базах, автозаправних станціях, холодильниках, харчоблоках, сховищах, заготівельних пунктах, товарних дільницях, камерах схову, складів і гардеробах з видачі (приймання) матеріальних цінностей особам, які знаходяться в лікувально-профілактичних і санаторно-курортних закладах, пансіонатах, кемпінгах, будинках відпочинку, готелях, гуртожитках, кімнатах відпочинку на транспорті, дитячих закладах, спортивно-оздоровчих і туристичних організаціях, літніх таборах, а також пасажирам всіх видів транспорту;
- роботи з приймання від населення предметів культурно-побутового призначення та інших матеріальних цінностей на зберігання в ремонт і для виконання інших операцій, які пов'язані з виготовленням, відновленням або поліпшенням якості цих предметів, їх зберіганню та виконанню інших операцій з ними, з видачі напрокат населенню предметів культурно-побутового призначення;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Внутрішньогосподарський контроль» автора Гуцаленко Л.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ 10. Організація контролю матеріальних запасів і поточних біологічних активів тваринництва“ на сторінці 1. Приємного читання.