Відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються в процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їхній власник повинен позбутися шляхом утилізації або видалення.
Відходи небезпечні - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.
Відходи як вторинна сировина - це відходи, для утилізації та переробки яких існують відповідні технології, виробничо-технологічні та економічні передумови.
Вплив людини на природу - це всі види діяльності людини і створених нею об'єктів, які пов'язані з використанням природи, взаємодіють з нею та викликають в ній ті чи інші зміни.
Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування -це оптимізація структурно-функціональної організації території, що базується на результатах її ландшафтного аналізу, функціональної типології та оцінки ПТК, їхньої класифікації залежно від можливості виконання ними різних соціально-економічних функцій.
Геоекологічні принципи проектування - це вказівки, які орієнтують проектувальників на дії, що забезпечують найбільш раціональне використання природних ресурсів, збереження та відновлення властивостей середовища, що оточує людину.
Геосистеми - це складні земні утворення, що займають певний простір, у межах якого окремі елементи (підсистеми) природи (або природи, населення та господарства) перебувають у системному зв'язку та як певна цілісність взаємодіють із сусідніми геосистемами і з космічним простором. Геосистеми інтегральні - це складні територіальні просторово-часові утворення, що включають у себе як природні, так і соціально-економічні елементи, які взаємодіють один з одним і в результаті цього виступають як єдине ціле.
Геотехсистеми - це комплекс з технічних і природних підсистем, об'єднаних людиною в інтересах виконання тих чи інших соціально-економічних завдань (функцій).
ГДВ - це максимальний об'єм речовин в одиницю часу, що не призводить до перевищення їхньої ГДК у середовищі, яке оточує джерело забруднення.
ГДК - це максимальна концентрація речовин, яка не впливає негативно на здоров'я людей теперішнього і майбутнього поколінь при впливі на організм людини впродовж усього її життя.
Державна система моніторингу довкілля - це система спостережень, збирання, оброблення, передачі, зберігання та аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін і розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття управлінських рішень про запобігання негативним змінам довкілля та дотримання вимог екологічної безпеки.
Джерела забруднення - це будь-які матеріальні об'єкти виробничої діяльності людини, що виділяють у природне середовище різні антропогенні забруднення.
Екологічна ємність території - це максимально можлива в конкретних умовах даного регіону біологічна продуктивність усіх його біогеоценозів, arpo-, урбоценозів з урахуванням оптимального складу представників рослинного і тваринного світу.
Експлуатаційні ліси - це природно-технічні геосистеми, основним завданням яких є заготівля деревини та іншої лісової продукції.
Експертиза еколого-географічна - це науково-практична діяльність, яка полягає в аналізі змісту проектних матеріалів та їхній оцінці з позицій вимог охорони природи та раціонального використання її ресурсів.
Забруднювачі - це будь-які забруднювальні речовини, фізичні, хімічні та біологічні агенти, що потрапляють у природне середовище і накопичуються в ньому в кількостях, які перевищують природні величини.
Заказники - це категорія природно-заповідних об'єктів, де охороняється лише частина природного комплексу, а також зберігаються та відтворюються окремі компоненти природи і підтримується загальна екологічна рівновага.
Заповідники біосферні міжнародного значення - це категорія природно-заповідних об'єктів, де виконується державний або глобальний екологічний моніторинг, прогнозується техногенний вплив на біосферу, здійснюються порівняльні багаторічні екологічні дослідження і міжнародне співробітництво щодо контролю, охорони та забезпечення генофонду біосфери.
Заповідники природні - це ландшафти, де зберігаються, охороняються, вивчаються усі компоненти екосистем і повністю заборонені всі види господарського використання природних ресурсів, кількість тварин не регулюється, біотехнічні заходи не проводяться, туризм обмежений або повністю заборонений.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування» автора О.П.Гавриленко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Словник термінів і понять“ на сторінці 1. Приємного читання.