Для встановлення головних функціональних характеристик ПТК необхідно враховувати такі показники:
- ступінь відповідності природних властивостей ландшафту технології природокористування;
- природно-ресурсний потенціал території;
- соціально-економічні потреби в даному виді природокористування;
- екологічну ситуацію і вірогідність ії погіршення при виконанні ландшафтом заданих функцій.
Пояснення до рис. 15: Ступінь сприятливості ПТК для різних господарських функцій
Рис. 16. Фрагмент картосхеми функціональної оцінки ландшафтів Кіровоградського планувального регіону (див. пояснення до рис. 15)
Основними чинниками, що покладаються в основу функціональної оцінки ПТК, можна вважати такі:
- Для промислового і цивільного будівництва - ухили і ступінь розчленування поверхні, характер порід, що її складають, гідрогеологічні й кліматичні умови. При цьому в процесі містобудівної оцінки необхідно враховувати просадочність і низьку несучу здатність лесових порід.
- Для сільського господарства - ступінь ерозійного розчленування території, ухили поверхні, кліматичні умови, наявність родючих ґрунтів, забезпеченість водними ресурсами, а також наявність природних кормових угідь.
- Для розвитку масового відпочинку населення - пейзажна розмаїтість, кліматичні умови, транспортна доступність, наявність відкритих водних просторів, характер лісової рослинності, рельєфу і заболоченості. Як правило, найбільшого рекреаційного навантаження зазнають приміські зелені зони.
- Для лісогосподарських функцій - кліматичні й ґрунтово-рослинні умови, а також деякі показники рельєфу, що впливають на складність механізованих лісоексплуатаційних робіт.
- Для розвитку мережі територій, що особливо охороняються, - унікальність ПТК на загальному фоні ландшафтної структури і ступінь їхньої антропогенної перетвореності.
Ступінь сприятливості ПТК для того або іншого виду природокористування оцінюється в балах; шляхом накладання окремих бальних оцінок виводиться інтегрована оцінка ландшафтних місцевостей і потім ландшафтних районів.
Таким чином, проведення функціональної оцінки ПТК та її результат - оцінна карта, складена на основі ландшафтної, безпосередньо підводять до такого важливого етапу геоекологічного обґрунтування проектно-планувальних розробок, як проведення ландшафтно-функціонального зонування території й у кінцевому підсумку - до остаточних проектних пропозицій з її раціональної планувальної організації.
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування» автора О.П.Гавриленко на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.4.1. Основні характеристики функціональної оцінки ПТК“ на сторінці 1. Приємного читання.