Після двотижневої відсутності в Радолишках повернувся доктор Павлицький, і відразу назавтра його покликали до маєтку в Раєвщизні панів Скірюйнів, де наймитові січкарня поранила руку.
Тоді він і зауважив відсутність хірургічної валізки. Доктор переконував, що тоді, уночі привіз валізку, служниця переконувала, а стара Марцися й узагалі божилася, що не привіз. Будинок обшукали від льоху до горища — усе марно, і Павлицькому довелося їхати, узявши інструменти, які були в нього в кабінеті. Та повертаючись із Раєвщизни, він заїхав до Людвикова, аби розпитати тамтешнього шофера.
Той добре пам’ятав, що пан доктор виніс із хати валізку й поклав до авто, пригадував, що дорогою назад інструментів не виймали ані в містечку, ані в Людвикові, ані на станції. Пригадав також, що коли панича виносили з хати, біля автомобіля крутився знахар.
— Якщо хто й узяв, то це він, — заявив шофер.
— Авжеж, — лікар ляснув себе долонею по лобі. — І як це я відразу про таке не подумав! Звичайно! Усе зрозуміло, адже він казав, що спробував би прооперувати цю дівчину, якби мав такі інструменти. Ну, тепер пташка попалася! А ви не знаєте, оця Марися, що тоді розбилася з паном інженером, жива чи ні?
Шофер не знав, але в Радолишках про це говорили геть усі, тож доктор Павлицький був щиро здивований, почувши, що дівчина жива і, мабуть, видужає. Одні приписували цю заслугу знахареві із млина, інші — вівчареві з Пічок, та всі із задоволенням, притаманним у таких випадках простим людям, підкреслювали, що таємне знахарське знання допомогло там, де медицина виявилася безсилою.
Незалежно від роздратування, яке ці повідомлення викликали в доктора, вони переконали його в слушності підозр. Адже він тоді оглядав цю дівчину й констатував безсумнівний перелом основи черепа. Навіть якби він був хірургом, то не взявся би за таку складну операцію, уважаючи її безглуздою. Звісно, він не виключав якоїсь неймовірної можливості, за якої (один шанс із тисячі!) операція могла виявитися вдалою. Натомість Павлицький абсолютно відкидав імовірність, за якої без трепанації й усунення уламків кістки поранена могла прожити бодай кілька годин. Тим більше доктор не уявляв, як можна було провести вдалу операцію без якісних хірургічних інструментів.
Тобто усе вказувало, що саме його інструменти вкрав знахар Антоній Косиба.
Такі самі аргументи він і висунув наступного ранку в поліційному відділку сержантові Зьомеку, вимагаючи розпочати слідство, провести обшук і заарештувати знахаря, звинувативши останнього в крадіжці та незаконній лікарській практиці.
Сержант Зьомек уважно вислухав звинувачення й відповів:
— Я зобов’язаний записати до протоколу ваше звернення. Гадаю, ви праві, я й сам так думаю. Украсти валізку з інструментами міг тільки Косиба. Звісно, у нього немає права на лікарську практику, і за це його слід притягнути до відповідальності. Та якщо ви самі кажете, що без ваших інструментів він би тут нічого не вдіяв, а з їхньою допомогою врятував людське життя, урятував, хоча йому й не можна цього робити, то чи ви через це хочете знищити людину?..
Лікар насупився.
— Пане коменданте! Я не знаю, чи ви як працівник поліції покликані засуджувати за злочини. Як громадянин я знаю, що це належить до компетенції суду. Ми не можемо встановити, діяв злочинець із добрими, а чи з негідними намірами. Тому, подаючи заяву, я маю право сподіватися, що ви розпочнете відповідну процедуру. Я вимагаю проведення обшуку й арешту злодія.
Поліцейський кивнув головою.
— Гаразд, пане докторе, я зроблю те, що велить мій службовий обов’язок.
— Оскільки я постраждалий, то чи можу я бути присутнім при обшуку?
— Звичайно, — сухо відказав Зьомек.
— А коли ви збираєтеся це зробити?
Зьомек глянув на годинника.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Знахар» автора Тадеуш Доленга-Мостович на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ XIV“ на сторінці 1. Приємного читання.