Лешек не помилився. Коли він, напівпритомний, виїздив з дому, то справді забув листи на письмовому столі біля ще не заадресованих конвертів. Після його від’їзду в Людвикові запанував справжній хаос. Економка, пані Михалевська, від надміру переживань сама спазматично розридалася, а пізніше, коли сяк-так заспокоїлася, розповіла про перебіг розмови з Лешеком так плутано, що минуло чимало часу, доки вдалося збагнути, що власне сталося й чому.
Встановлення справжнього перебігу подій було заслугою пана Чинського, по якого, звісно, відразу ж послали на фабрику. Він не обмежився розпитуваннями економки. Від слуг довідався, що Лешек викликав садівника, а від того — що йому було наказано позрізати всі найкращі квіти в оранжереї.
Зрозуміло, що пан Чинський не забув також перевірити, за писанням яких листів застала Лешека Михалеся. При цьому він виявив таку обережність, що попри досить енергійні домагання рідних, нікого не впустив до кімнати сина. Тому й зміг їх сам зосереджено прочитати.
Зосередженість, проте, аж ніяк не виключала того, що під час читання руки пана Чинського почали тремтіти, а на чолі виступили краплини поту. Зміст листів укупі зі свідченнями економки, не залишав жодних сумнівів, і чітко пояснював причини Лешекової апатії, а тоді його від’їзд.
Отож, коли повернулася пані Чинська, і коли пан Станіслав попрохав її пройти до кабінету, він уже міг стисло описати нещодавні події й пояснити ситуацію.
— Сьогодні вранці Лешек покликав садівника й наказав йому зрізати майже всі квіти в оранжереї. Заявив, що сам їх забере й не пояснив, куди. Потім сів писати листи. Перш ніж я тобі їх дам прочитати, люба Елю, мушу тебе запевнити, що це вже неактуальне, і небезпека минула.
— Яка небезпека? — діловито запитала пані Чинська.
— Наміри Лешека вчинити самогубство.
Пані Елеонора зблідла.
— Нісенітниці! — нахмурилася вона.
— Читай! — відповів їй чоловік, простягаючи списані аркуші паперу.
Вона читала швидко, і лише прискорене дихання свідчило, що це для неї величезне переживання. Закінчивши, вона сиділа мовчазна, заплющивши очі. Обличчя раптово постаріло.
— Де він? — тихо запитала пані Чинська.
— Послухай далі. Отож, листи залишилися тут, бо до кімнати ввійшла Михалевська. Лешек запитав у неї, на якому кладовищі поховали цю дівчину, про яку він так розпачливо пише у своїх листах. Звичайно, Михалевська була здивована й пояснила йому, що дівчина жива. Сказала йому також, де її можна знайти. Можеш собі уявити, як уплинула на нього ця звістка. У нього стався нервовий зрив чи щось таке. Потім, сам не свій, побіг до стайні запрягати коні. Ледве встигли йому принести шубу й шапку. Поїхав у бік Радолишок, звичайно, до цього нещасного млина, де, як відомо, живе ця Марися.
— Ти послав когось за ним?
Пан Чинський знизав плечима.
— Це не мало би сенсу. Зрештою, з ним кучер. Очікуючи твого повернення, я не прийняв жодного рішення. Проте я міркував над цією ситуацією й дійшов певних висновків. Якщо дозволиш…
— Я тебе слухаю.
— Отож, ми передусім довідалися, що Лешекові почуття до цієї дівчини були не минущим вподобанням, а глибоким коханням.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Знахар» автора Тадеуш Доленга-Мостович на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ XVII“ на сторінці 1. Приємного читання.