Неповторні культурно-історичні пам'ятки в Японії можна знайти скрізь. Столиця Токіо і мегаполіс Осака вважаються центрами туризму.
Найбільш відомим є храмовий комплекс Тодайдзі, в якому знаходиться бронзова статуя будди Дайніті, або Дайбуцу. Її висота 16,2 метра, а вага 452 тонни. Відлита вона в 749 році. Секрет технічного процесу виготовлення Великого Будди не відомий і до сьогодні. Щоб її створити було потрібно 437 тонн бронзи, близько 150 кілограмів золота, 7 тонн воску, 70 кілограмів ртуті і декілька тисяч тонн деревного вугілля. Будда сидить в головному залі храму Дайбуцуден в класичній позі лотоса, що означає спокій, заглиблення в себе. Лотос - символ "душевної цнотливості, непорочності і чистоти". Його трон складається з 56 пелюсток лотоса, висота кожного з яких більше трьох метрів. Його рука протягнута, долоня відкрита і на ній могли б поміститися декілька танцюючих пар. За його спиною розташовано ще 16 будд людського зросту, по боках 2 бодісатва -обов'язкових супутників будди.
Через рік після створення Великого Будди був споруджений храм, в якому і помістили статую. У XII столітті храм згорів, постраждав тоді і будда. Згодом храм знову горів, потім був відновлений і знову зруйнований. У 1913 році закінчилася остання реставрація, після якої храм майже не відрізнявся від свого первинного вигляду. Тодайдзі є однією з найстаріших дерев'яних споруд в світі. Висота її 57 метрів, довжина - 50. Старовинні вхідні двері дуже масивні. Храм Тодайдзі діє і до сьогодні.
Нара прославилася сімома великими буддистськими храмами, серед яких особливе місце займає Кофудзі, - "Храм, що породжує щастя". Навколо цього храму і стало рости місто, побудоване за китайським зразком правильного квадрата. Хокуендо - найстародавніша будівля храму. Усередині нього поміщена статуя Міроку-босацу, учня Будди. Його фігура виконана з дванадцяти частин камфорного дерева різних розмірів. Раніше до скульптури були прикріплені браслети і інші прикраси, на що указують невеликі дірочки, знайдені на ній. Обличчя Міроку вражає своїм спокоєм і натхненністю. Все його виконання дуже вишукане і точне.
Храм Тоседайдзі жодного разу не горів і зберігся з 759 року в своєму первинному вигляді. У його головному залі встановлена статуя Будди, богині Каннон і Будди-цілителя Якуси Нерай. Створення останньої фігури відноситься до 7 століття. Вона вражає своєю витонченістю і виразністю.
Храм Хорюдзі - "Храм процвітання закону". Комплекс складається з 53 споруд, його площа близько 90 тисяч квадратних кілометрів. Збудований на основі китайських законів храмової архітектури: фасадом обернений на південь, а споруди розміщені по осі північ-південь. Від Тюмон - внутрішніх воріт - розходяться в обидві сторони криті галереї - кайро. Вони примикають до стін Залу проповідей. Це комплекс сай-ін - Західний храм. То-ін - Східний храм. В його центрі - восьмикутна споруда - Юмедоно - Зала мрій. Внутрішні ворота, криті галереї і п'ятиярусна пагода
- дерев'яні будови. Пагода висотою 33 метри - це поєднання первісної могутності з м'якою грацією контурів і окремих деталей. що злегка зменшуються догори від ярусу до ярусу даху, ніби додають споруді спокійного ритму, позбавляють її силует активності.
Крім 265 статуй будд в Хорюдзі більш ніж 1,5 тисячі творів живопису і декоративного мистецтва минулих століть. Багато скульптур 7 століття, серед них трійця Мак'ямуна, відлита з бронзи майстром Торі. Ця робота відмінно збереглася і знаходиться в головному залі.
Одним з найбільш поширених символів Кіото є Кінкакудзі - Золотий павільйон. Золотим павільйоном або храмом Рокуондзі є "ажурна архітектурна споруда". Він був побудований в 1397 р., але згорів в 1950 році. Недаремно в Японії поширена приказка: "Пожежа, землетрус і повінь
- три біди народу". Знову храм був відновлений вже через п'ять років, в 1955 році. Вдало знайдене планування Золотого павільйону надають йому потрібної легкості. Кінкакудзі вважається одним з кращих зразків японської національної архітектури. Це звання дісталося йому завдяки ідеальним пропорціям і гармонійним формам. Храм Рокуодзі стоїть на березі невеликого озера. Якщо спостерігати з веранди першого поверху, створюється враження ніби будинок пливе по озеру (частина його основи насправді знаходиться у воді). Храм оточують вічнозелені хвойні рослини криптометрії і сосна, якій декілька поколінь садівників надають форму корабля, що пливе по хвилях.
Срібний павільйон - Гінкакудзі. Він був задуманий в унісон до Золотого, але, його дах так і не був покритий срібними пластинами. Гінкакудзі
- це двох'ярусна споруда, побудована в 1483 році для сьогуна Асикага Есимаса. Стіни цієї прозорої будівлі розсуваються і його приміщення стає продовженням саду і ставка.
Павільйони Рокуодзі і Гинкакудзі є свідченням того, що сьогуни -володарі країни, оточували себе незвичайною розкішшю і вишуканістю. Імператорський палац
Місто Токіо виросло навколо місця, де зараз знаходиться Імператорський палац. З початку 17 ст. до проведення реформ в 1868 р., відомих як Реставрація Мейдзі, на цій території розташовувався найбільший феодальний замок Японії - Едо-дзе. Після реформ 1868 року в замок переїхала імператорська сім'я, яка проживає там і понині. Землі Палацу, площею 115 га, оточені ровом, через який перекинуті мости. Найбільш відомий з них - кам'яний міст Нідзюбасі, є парадним входом на територію палацу.
Синтоїстське святилище Мейдзі
Святилище Мейдзі було побудоване після смерті імператора Мейдзі і його дружини, імператриці Секен. Час правління цієї імператорської сім'ї припав на важкі роки становлення країни після ліквідації в 1868 році середньовічної системи військового правління. Ці зміни народ Японії багато в чому пов'язував із зусиллями імператора Мейдзі. На території в
72 гектари посаджено понад 160 тис. дерев, більшість з яких були даровані людьми зі всіх куточків країни. З 1 по 3 січня для традиційних перших відвідин храму в Новому році, що наступив, в Мейдзі дзингу сходяться мільйони жителів Токіо і його околиць. Буддійський храм Хаседера
Буддійський храм богині милосердя Каннон був зведений в 736 р. У основній будові храму знаходиться відома позолочена скульптура одинад-цятиликої богині Каннон. Її висота - 9,3 м, це найвища дерев'яна скульптура в Японії. У скарбниці храму виставлені характерні 33 різьблених зображення цієї богині. Поряд знаходиться сховище сутр; стверджують, що обертання сутр приносить такий же ефект, як і їх прочитання. На території храму знаходяться маленькі святилища, присвячені окремим буддистським божествам, таким як Аміда, Дайкоку, Бентан.
Статуя Великого Будди
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Країнознавство» автора Мальська М.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Історико-культурні туристичні ресурси“ на сторінці 1. Приємного читання.