Розділ 4. Страхування життя і пенсій
4.1. Загальна характеристика особистого страхування
Ключовою прерогативою соціально орієнтованої моделі розвитку держави є формування сприятливих умов для збалансування державних та недержавних форм соціального захисту громадян. Досвід зарубіжних країн світу з високими соціальними стандартами життя засвідчує про всебічний та багатовекторний розвиток ринку страхових послуг у сфері особистих інтересів, пов'язаних зі зміцненням добробуту громадян як на короткострокову, так і на довгострокову перспективу. В умовах посилення соціально-економічної, фінансової та демографічної нестабільності все актуальніше постає питання про формування дієздатного інструментарію, спрямованого на подолання негативного впливу ризиків і відшкодування пов'язаних з ними збитками.
Страхування забезпечує раціональне формування та використання фінансових ресурсів для здійснення соціальних програм. Сформовані страхові резерви виступають важливим довгостроковим джерелом інвестицій у найліквідніші об'єкти національної економіки, які з часом капіталізуються на фінансування освіти, охорони здоров'я, пенсійне забезпечення та інші соціальні заходи.
У теорії та практиці надання страхових послуг всі немайнові види страхування прийнято об'єднувати в особисте страхування. Відповідно до ст. 4. Закону України "Про страхування", предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону і пов'язані: з життям, здоров'ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням.
Договір особистого страхування має публічний характер, тобто укладається переважно у добровільній формі з усіма бажаючими, які потребують страхового захисту. Особисте страхування не забезпечує відшкодування матеріального збитку, а дозволяє одержати страхову суму з відповідним інвестиційним доходом у разі настання страхового випадку, передбаченого договором особистого страхування. До таких страхових випадків належать: смерть застрахованого або членів його родини, втрата ним здоров'я або працездатності, а також дожиття застрахованого до визначеної дати, одержання додаткової пенсії з часу передбаченого договором пенсійного страхування.
У своїй сукупності галузь особистого страхування поділяється на три підгалузі:
1. Страхування життя.
2. Страхування від нещасних випадків.
3. Медичне страхування.
Страхування життя у свою чергу поділяється на такі види страхових послуг:
o страхування на випадок смерті - здійснюється на випадок смерті або втрати здоров'я (працездатності) застрахованого в результаті обумовлених у договорі подій;
o страхування на дожиття проводиться з метою капіталізації страхових внесків застрахованого протягом дії договору страхування;
o змішане страхування життя розглядається як комплексне страхування життя, в якому поєднуються різноманітні ризики щодо життя, здоров'я, працездатності, а також нагромадження капіталу застрахованого;
o пенсійне страхування проводиться у формі накопичувального страхування для забезпечення додаткового доходу протягом визначеного строку чи довічно, після виходу на пенсію чи досягнення певного віку.
Страхування від нещасних випадків поділяється на такі види страхових послуг:
o індивідуальне страхування;
o колективне страхування;
o страхування дітей;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхові послуги» автора Дема Д.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ ІІ. СТРАХОВІ ПОСЛУГИ З ОСОБИСТИХ ВИДІВ СТРАХУВАННЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.