Розділ 14. Автотранспортне страхування
14.1. Сутність та необхідність автотранспортного страхування
Досвід розвинутих країн світу засвічує, що автотранспортне страхування займає одне з провідних місць серед майнових видів страхування. Це пояснюється необхідністю мінімізації ризиків, пов'язаних з експлуатацією транспортних засобів.
В цілому автотранспортне страхування необхідно розглядати як комплекс страхових послуг, спрямованих на захист майнових та особистих інтересів як самих власників автотранспортних засобів, так і третіх осіб (вигодонабувачів), які є безпосередніми учасниками дорожнього руху.
Об'єктом автотранспортного страхування виступає майновий інтерес фізичної чи юридичної особи, пов'язаний з експлуатацією автотранспортних засобів на випадок втрати вартості майна, а також життя, здоров'я, працездатності страхувальника або застрахованих осіб у разі настання страхового випадку.
Страхові послуги у сфері автотранспортного страхання можуть бути представленні наступними видами страхування:
o страхування "авто-каско";
o страхування цивільної відповідальності;
o страхування від усіх ризиків;
o страхування від нещасних випадків при ДТП;
o страхування вантажів, які транспортуються автомобільними транспортними засобами.
Серед видів автотранспортного страхування найбільшим попитом у страхувальників користується комплекс страхових послуг зі страхування "авто-каско". До їх числа входять: страхування від дорожньо-транспортної пригоди (ДТП); страхування від протиправних дій третіх осіб (ПДТО); страхування від стихійних лих та викрадення. Цей вид страхування поширюється на всі автотранспортні, водні та наземні види транспортних засобів.
Страхові послуги зі страхування "авто-каско" можуть надаватися комплексно або частково. За комплексним страхуванням "авто-каско" власник автотранспортного засобу отримує страховий захист від збитків унаслідок пошкодження застрахованого об'єкта у випадку аварії, зіткнення з будь яким іншим предметом, пожежі, самозагорання, стихійного лиха, вибуху, протиправних дій третіх осіб тощо, але за вилученням збитків експлуатаційного характеру. За часткового страхування "авто-каско" страховий захист надається у випадку пожежі, вибуху двигуна, викрадення, пошкодження транспортного засобу під час викрадення та стихійного лиха.
Різноманітність форм та видів автотранспортного страхування зумовлює необхідність висвітлення наявного асортименту страхових послуг, які є об'єктом купівлі-продажу на страховому ринку України.
14.2. Добровільне страхування автомобільних транспортних засобів (авто-каско)
14.3. Обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів
Зважаючи на недостатній рівень відповідальності учасників дорожнього руху, і як наслідок, зростання кількості дорожньо-транспортних пригод зумовлює необхідність вжиття заходів щодо мінімізації ризиків, пов'язаних з наслідками потрапляння у ДТП. У цьому контексті, Верховною Радою України прийнято Закон України № 5090-VI від 5 липня 2012 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".
Даний Закон спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Відповідно до вище названого Закону, страхувальниками ОСЦПВВНТЗ є: юридичні особи та дієздатні громадяни, що уклали із страховиками договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю, майну третіх осіб під час експлуатації наземного транспортного засобу.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхові послуги» автора Дема Д.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ IV. ТРАНСПОРТНЕ СТРАХУВАНЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.