Розділ 11. Страхування фінансово-кредитних ризиків

Страхові послуги


11.1. Економічний зміст страхування фінансово-кредитних ризиків


Посилення глобалізаційних тенденцій у світовій фінансовій системі посилює необхідність створення сприятливого інвестиційного середовища в Україні. Одним з основних умов творення такого середовища є надання певних гарантій безпеки потенційним інвесторам щодо можливості мінімізації інвестиційних ризиків. Використовуючи досвід країни з розгалуженими фінансово-економічними інституціями основним інструментом протидії існуючим ризикам виступає страхування.

Розвиток страхування фінансово-кредитних ризиків має досить давню історію. Так, ще у 70-х роках XIX століття професор Львівського університету Леон Білінський визначав його зміст як захист кредитора від негативних для нього наслідків кредитування. Німецький вчений Г. Генріх акцентував увагу на тому, що страхування кредитів переважно пов'язано з обслуговуванням торгових операцій, і тому окремими авторами називалося "страхуванням проти торгових збитків". Лише починаючи з XX століття, страхування кредитів визнане окремим видом страхування проти збитків від невиконання вимог.

В Україні послуги зі страхування фінансово-кредитних ризиків почали активно надаватися у зв'язку з лібералізацією національної економіки. Але у зв'язку з низькою платоспроможністю більшості страхових компаній, які спеціалізувалися на цьому виді страхування та неспроможністю їх відшкодувати банкам завданні збитки, страхування фінансово-кредитних ризиків було зведено до мінімуму.

За останні роки капіталізація вітчизняних страхових компаній значно зросла, що забезпечило можливість розвитку системи страхування фінансово-економічних ризиків. Під ризиком розуміють ймовірність настання збитків у суб'єктів господарювання у результаті: проведення будь-яких операцій у фінансово-кредитній та біржових сферах, здійснення операцій з фондовими цінностями; інвестування грошових та інших ресурсів у будь-яке виробництво, робіт чи надання послуг; повного або часткового невиконання дебіторами договірних зобов'язань, їх банкрутства та пов'язанні з цим втрат підприємств тощо; завдання страхувальнику збитків (як прямих, так і непрямих) у наслідок порушення учасником угоди (контрагентом) прав та законних інтересів страхувальника невиконанням (неналежним виконанням) фінансових зобов'язань перед останнім.

За своєю природою впливу на суб'єкти господарювання фінансові ризики розглядаються більш широко, ніж кредитні. Фінансові ризики визначаються як сукупність непередбачених подій, що виникають майже в усіх сферах бізнесу, але страхове покриття, як правило, розповсюджується у фінансово-кредитній та біржовій сферах; виробничій, інвестиційній та торговельній діяльності. Кредитний ризик пов'язаний з можливістю невиконання кредитором своїх боргових зобов'язань перед фінансовими інституціями.

Фінансові ризики у своїй сукупності поділяються на такі види: ризик зниження фінансової стійкості, ризик неплатоспроможності, кредитний інвестиційний, податковий, інфляційний, відсотковий, валютний ризики, а також ризик вкладання коштів у цінні папери.

До основних видів страхування фінансово-кредитних ризиків належать:

o страхування фінансових ризиків;

o страхування кредитів (товарних, грошових, під інвестиції та експортних);

o страхування депозитів;

o страхування фінансових гарантій;

o титульне страхування.

У подальших параграфах посібника розглянемо основні види страхування фінансово-кредитних ризиків.


11.2. Добровільне страхування фінансових ризиків


Страхування фінансових ризиків розглядається як універсальний інструмент захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб на випадок виникнення фінансових збитків у результаті невиконання однією з сторін зобов'язань за укладеними цивільно-правовими угодами.

Об'єктом страхування виступають майнові інтереси страхувальника, що не суперечать чинному законодавству України, пов'язані з ризиком виникнення збитків (у т.ч. неотримання (недоотримання) доходів, понесення додаткових витрат) при здійсненні ним підприємницької та іншої діяльності внаслідок настання страхового випадку, передбаченого договором страхування. До страхових ризиків відноситься:

o невиконання або неналежне виконання контрагентом страхувальника фінансових та інших зобов'язань за контрактом внаслідок настання незалежних від страхувальника подій (обставин), а саме: пожежі, вибуху, аварії, стихійного лиха, банкрутства контрагента страхувальника та інших подій, передбачених договором страхування, що мали місце під час дії договору страхування;

o недотримання контрагентом страхувальника передбачених контрактами строків поставки товару, продукції, сировини тощо внаслідок настання незалежних від страхувальника подій (обставин), а саме: пожежі, вибуху, аварії, стихійного лиха, банкрутства контрагента страхувальника та інших подій, передбачених договором страхування, що мали місце під час дії договору страхування;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхові послуги» автора Дема Д.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 11. Страхування фінансово-кредитних ризиків“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Вступ

  • ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ РОЗРОБКИ, ФОРМУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАХОВОЇ ПОСЛУГИ НА СТРАХОВОМУ РИНКУ УКРАЇНИ

  • Розділ 2. Послідовність розробки, формування та реалізації страхових послуг на страховому ринку України

  • Розділ 3. Порядок укладання та ведення страхової угоди

  • ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ ІІ. СТРАХОВІ ПОСЛУГИ З ОСОБИСТИХ ВИДІВ СТРАХУВАННЯ

  • Розділ 5. Страхування від нещасних випадків

  • Розділ 6. Медичне страхування

  • ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ III.СТРАХОВІ ПОСЛУГИ З МАЙНОВИХ ВИДІВ СТРАХУВАННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

  • Розділ 8. Страхування майна та відповідальності фізичних осіб

  • Розділ 9. Сільськогосподарське страхування

  • Розділ 10. Страхування технічних ризиків

  • Розділ 11. Страхування фінансово-кредитних ризиків
  • Розділ 12. Страхування відповідальності

  • Розділ 13. Страхування відповідальності за екологічне забруднення довкілля

  • ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ IV. ТРАНСПОРТНЕ СТРАХУВАНЯ

  • Розділ 15. Морське страхування

  • Розділ 16. Авіаційне страхування

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи