10.1. Сутність та види страхування технічних ризиків
Підприємницька діяльність суб'єктів господарювання часто супроводжується наявністю технічних ризиків. Джерелом таких небезпек є експлуатація технічних засобів та проведення будівельно-монтажних робіт внаслідок яких може статися раптовий вихід з ладу машин, обладнання, порушитись технологічний процес внаслідок механічних поломок, помилок під час проектування, монтажу, пожежі, вибуху. Різноманітність варіантів прояву ризиків спричиняє ймовірність нанесення збитків, отже постає необхідність мінімізації таких небезпек за рахунок страхування.
Міжнародна практика страхування технічних ризиків передбачає наступні види страхових послуг, а саме:
o страхування будівельного підприємця від усіх ризиків;
o страхування всіх монтажних ризиків;
o страхування будівельних машин та обладнання;
o страхування промислових машин і технологічного обладнання від поломок;
o страхування електронного обладнання;
o страхування від псування заморожених продуктів;
- страхування завершених продуктів цивільного будівництва;
o страхування ризику втрати прибутку внаслідок поломок промислових машин і технологічного обладнання.
Специфіка страхування технічних ризиків полягає у необхідності формування відповідної законодавчої бази, підготовки та перепідготовки фахівців з оцінювання наявних та потенційних ризиків, здійснювати належний контроль з боку представників страхової компанії за виробничим процесом.
Договори страхування технічних ризиків, як правило, укладаються на великі страхові суми, що вимагає від страховиків формування відповідних статутних фондів, технічних резервів, а також розвитку перестрахових послуг як на внутрішньому, так і на зовнішньому страхових ринках.
У навчальній літературі страхування технічних ризиків розглядається як комплексне поняття, яке охоплює види страхування, пов'язанні з відшкодуванням втрат страхувальника у зв'язку з виконанням будівельно-монтажних робіт та експлуатацією техніки46.
Ринок страхових послуг із страхування технічних ризиків інтенсивно розвивається в Англії, Німеччині, США, Японії та інших високо індустріальних країнах світу. Інтеграційні зусилля страховиків різних країн, що представляють інтереси замовників, архітекторів, проектувальників, будівельників, виробників технологічного обладнання сприяли створенню Міжнародної асоціації страховиків технічних ризиків (ІМІА). Така координація дій страховиків дозволяє охопити страховим захистом значну кількість технічних ризиків та забезпечувати необхідний супровід за договорами страхування.
В Україні страхування технічних ризиків вважається одним із "наймолодших" видів страхових послуг. Починаючи з 90-х років XX століття вітчизняні страхові компанії надавали послуги щодо страхування будівельного підприємця від усіх ризиків, страхування всіх монтажних ризиків, страхування машин від поломок, а також страхування електронного обладнання.
Страхування технічних ризиків може здійснюватись як у добровільній, так і у обов'язковій формах. Згідно ст. 7 Закону України "Про страхування" обов'язкова форма поширюється на страхування будівельно-монтажних робіт забудовника, але механізм його здійснення поки що не врегульований. Цей вид та інші перелічені види страхування технічних ризиків здійснюються у добровільній формі.
10.2. Страхування будівельно-монтажних ризиків
10.3. Страхування машин і обладнання
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхові послуги» автора Дема Д.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 10. Страхування технічних ризиків“ на сторінці 1. Приємного читання.