Відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі (ст. 402-409) становить самостійну категорію справ, які відрізняються від справ позовного провадження. Втраченим судовим провадженням, яке може бути відновлено, вважають як усі, так і частину документів конкретної цивільної справи позовного чи окремого провадження, яке було закінчено ухваленням рішення або постановленням ухвали про його закриття. Отже, сторони, їхні представники для вирішення справи повинні б мати як доказ відповідне рішення або ухвалу.
Право звернутися із заявою про відновлення судового провадження у справі мають особи, які брали участь у справі. Відновлення втраченого судового провадження може відбутися також за ініціативою суду.
Заява за підсудністю подається до суду, який ухвалив рішення по суті справи або постановив ухвалу про закриття провадження у справі.
У заяві про відновлення втраченого судового провадження зазначають обставини, вказані у ч. 1 коментованої статті. Зокрема, в обов'язковому порядку потрібно вказати, для якої мети потрібне поновлення втраченого судового провадження.
Ч. 2 встановлює, що до заяви додаються документи (наприклад, рішення, ухвала, судові повістки або повідомлення, інші документи, які вказують на наявність судової справи і збереглися у заявника). Такі документи додаються, і суд зобов'язаний їх прийняти навіть у випадку, якщо подаються копії цих документів, не засвідчені у встановленому порядку.
Адвокати мають зберігати свої адвокатські досьє, в яких знаходяться ухвали, рішення та інші документи цивільної справи, яку веде адвокат. Коментована стаття вказує на доцільність такого
Недотримання вимог, встановлених щодо змісту заяви, викликає певні правові наслідки. Коментована стаття в цьому випадку не відсилає до ст. 121 ЦПК, а безпосередньо встановлює підстави для залишення заяви без руху. Якщо у заяві не зазначено мету відновлення провадження або відомості, потрібні для його відновлення, суд постановляє ухвалу про залишення без руху і надає строк для усунення недоліків.
Суд може відмовити у відкритті провадження у справі, якщо мета звернення до суду, зазначена заявником, не пов'язана із захистом його прав та інтересів. Якщо провадження було відкрито, то суд у цьому випадку залишає заяву без розгляду.
Судове провадження, втрачене до закінчення судового розгляду, не підлягає відновленню. Заявник у цьому разі може пред'явити новий позов. У разі відкриття провадження у новій справі обов'язково зазначається, що справа відкривається у зв'язку з втратою незакінченого провадження.
Відновлення втраченого судового провадження провадиться за загальними правилами ЦПК України, встановленими для розгляду справ позовного провадження, з урахуванням особливостей, передбачених розділом IX ЦПК (див. також п. 21 постанови ПВСУ "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції").
Суд під час розгляду справи може використовувати як докази ту частину провадження, що збереглася, а також документи, які були видані зі справи фізичним і юридичним особам до втрати по ній провадження, копії цих документів, інші довідки, папери, відомості, що стосуються справи, виконавчого провадження. Особи, яким відомі обставини щодо втраченої справи, можуть бути допитані судом як свідки, якщо вони були присутні під час вчинення процесуальних дій, а також представників та інших осіб, які брали участь у справі, також осіб, які входили до складу суду, що розглядав справу, з якої втрачено провадження, та осіб, які виконували судове рішення. Вважаю, що в цьому випадку можуть бути допитані як свідки особи, які були присутні при виконанні рішення, а також інші особи, які здійснювали реєстрацію справи, передачу її в архів тощо.
За результатами розгляду заяви суд постановляє рішення про відновлення втраченого судового провадження у цивільній справі повністю або в частині. У рішенні слід зазначити, на підставі яких конкретно даних, поданих суду, суд вважає встановленим зміст відновленого судового рішення; наводить висновки суду про доведеність того, які докази досліджувались судом і які процесуальні дії вчинялися з утраченого провадження.
Якщо на підставі зібраних і перевірених матеріалів суд дійде висновку, що таких матеріалів недостатньо для точного відновлення втраченого судового провадження, то постановляє ухвалу про закриття розгляду справи про відновлення провадження і роз'яснює особам, які беруть участь у справі, про їхнє право на повторне звернення з такою самою заявою за наявності потрібних документів.
Процесуальне значення відмови у задоволенні заяви про відновлення втраченого судового провадження полягає в наданні права відповідним особам знову звернутись з тим самим позовом до суду. Фраза " за наявності потрібних документів" по суті є зайвою. На вирішення заяви про відновлення судового провадження не впливає строк його зберігання, за винятком звернення з такою заявою з метою виконання рішення, якщо строк пред'явлення виконавчого листа для виконання закінчився і судом не поновлений.
Відновлюючи втрачене судове провадження, суд не дає оцінки законності та обґрунтованості рішенню суду.
Особливістю справ про відновлення втраченого судового провадження є положення, за яким заявник звільняється від сплати судових витрат. У разі подання свідомо неправдивої заяви судові витрати покладаються на заявника. Неправдиві відомості у заяві, які є наслідком помилки заявника, не викликають правових наслідків стягнення з нього судових витрат.
РОЗДІЛ XVIII. ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВАХ ЗА УЧАСТЮ ІНОЗЕМНИХ ОСІБ
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адвокат: цивільні справи» автора Зейкан Л.Т. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ XVII. ВІДНОВЛЕННЯ ВТРАЧЕНОГО СУДОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.