Логістичний процес на сучасних підприємствах реалізується на основі правилу "7R": потрібний товар (right product) потрібної якості (right quality) у потрібній кількості (right quantity) повинен бути доставлений у потрібний час (right time) і у потрібне місце (right place) потрібному споживачу (right customer) з необхідним рівнем витрат (right cost). Однак поза уваги залишається той факт, що до логістики відносяться також і процеси планування виробництва та управління виробничими операціями, потоками матеріалів, усередині виробничого підприємства. В організаційному відношенні частина логістичної системи, до якої відноситься управління внутрівиробничими потоковими процесами, створює виробничу логістику, яка є інтегрованою сукупністю елементів у загальній структурі діючої логістичної системи.
Матеріальні та супутні їм фінансові й інформаційні потоки на своєму шляху від первинного джерела сировини до кінцевого споживача проходять ряд виробничих ланок. Управління потоками на цьому етапі має свою специфіку і отримало назву виробнича логістика. Метою логістики виробничих процесів є упорядкування руху матеріальних потоків на стадії виробництва продукції. Головним об'єктом уваги при цьому залишається процес оптимізації руху матеріального потоку на стадії виробництва.
Для системи виробничої логістики на перший план виходить організація управління матеріальними потоками як усередині, так і між виробничими підрозділами (цехами, ділянками). Завдання виробничої логістики стосуються керування матеріальними потоками усередині тих підприємств, які створюють матеріальні блага або матеріальні послуги та реалізують допоміжні виробничі функції, як зберігання, фасування, укладання тощо. Однак головним завданням виробничої логістики є забезпечення безперебійного виробництва продукції необхідної якості у встановлений термін і забезпечення безперервного руху предметів праці та безперервна зайнятість робочих місць при одночасній мінімізації запасів товарів та витрат на виробництво. Очевидно, що для цього потрібно забезпечити синхронізацію процесу виробництва і логістичних операцій у взаємозалежних виробничих і обслуговуючих та допоміжних підрозділах.
Призначення виробничої логістики обумовлює реалізацію наступних завдань:
- оперативне планування та управління виробництвом для скорочення часу технологічного процесу, забезпечуючи одночасно оптимальність розмірів партій відповідно до отриманих замовлень;
- узгодження план-графіків виробничих завдань цехам та ін. виробничим підрозділам зі службами постачання і збуту;
- дотримання технологічної дисципліни з метою економії часу та витрат на виправлення браку через забезпечення постачання якісних матеріалів т комплектуючих;
- інтеграція внутрішньовиробничих транспортних та вантажно-пакувальних процесів і засобів виробництва та переведення виконання даних операцій на новий технологічний рівень за рахунок впровадження автоматизації;
- мінімізація витрат на транспортно-складські та пакувальні процеси на виробництві;
- поглиблення спеціалізації виробничих підрозділів підприємства;
- мінімізація зв'язаних у незавершеному виробництві оборотних коштів підприємства, оптимізація виробничих запасів;
- встановлення нормативів незавершеного виробництва і контроль за їхнім дотриманням;
- максимальне використання виробничих потужностей підприємства;
- мінімізація витрат ручної праці, підвищення рівня механізації та автоматизації праці;
- мінімізація тривалості оборотного циклу;
- мінімізація витрат зберігання готових упакованих виробів для збуту;
- участь у розробці та реалізації виробничих інновацій;
- контроль собівартості виробництва готової продукції.
Отже, система виробничої логістики на підприємстві застосовується як засіб ефективного просування матеріального потоку по робочих місцям та упорядкування відповідних робочих процесів у просторі та часі.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Виробничий менеджмент» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4.3. Логістика виробничих процесів“ на сторінці 1. Приємного читання.