Розділ «2.2. Попит та пропозиція на товари і послуги»

Виробничий менеджмент

Головними процесами ринкового середовища є виробництво товарів і послуг підприємствами, споживання цих товарів і послуг регулювання пропозиції та попиту.

Основою споживання являються потреби споживачів. Коли купівельна спроможність (ціни і бюджет) дає можливість задовольнити потреби і вони проявляються на ринках, це свідчить про наявність попиту.

Попит - це бажання і можливість покупця (покупців) придбати певний товар за умов, що склалися на ринку.

Величина (або обсяг) попиту визначається саме тією максимальною кількістю даного товару, яку може придбати даний покупець (покупці) за даною ціною, що має назву ціна попиту.

Між ціною на товар і обсягом попиту існує об'єктивний істотний причинно-наслідковий зв'язок, який отримав назву закону попиту. Закон попиту стверджує: за інших однакових умов обсяг попиту на товар знижується при зростанні ціни. Діє даний закон внаслідок двох ефектів: ефекту доходу й ефекту заміщення.

Ефект доходу - адаптація попиту до зміни реального доходу. Реальний доход - це номінальний доход з поправкою на зміну рівня цін, а номінальний - це грошовий доход індивіда, який зазнає впливу зміни цін. При цьому, якщо ціна знижується - реальний доход збільшується.

Ефект заміщення - адаптація попиту до зміни відносних цін. Зміна відносних цін - падіння ціни одного товару щодо постійної ціни іншого товару.

Графік попиту представлений на рис. 2.1.

Графік індивідуального попиту

Рис. 2.1. Графік індивідуального попиту

Кожна точка на графіку попиту показує, з одного боку, скільки одиниць товару споживач згоден купити за даною ціною, з іншого - яку максимальну суму грошей він згоден заплатити за чергову одиницю товару (ціна попиту).

Ціна попиту - це максимальна ціна, яку згоден заплатити покупець за конкретний обсяг товару. Дана ціна характеризує два суттєвих моменти:

- ціна встановлена на максимальному рівні, тому, якщо ціна на ринку буде вищою, споживач відмовляється від придбання даного товару;

- ціна встановлюється окремо для кожного конкретного обсягу.

На рис. 2.2 обсяг Ол споживач згоден придбати за ціною, що не перевищує рівня р1. Отже, для обсягу О1 це і є ціна попиту. Відповідно, для обсягу О2 ціною попиту є р2, для обсягу Оз - р3.

Головні фактори, які впливають на вибір покупця:

- ціна даного товару (р);

- ціни товарів, які замінюють даний у споживанні, або товарів-субститутів (р1рі);

- ціни товарів, які доповнюють дане благо у споживанні, або компліментарних благ (р^);

- доход споживача, який виділяється ним для купівлі даного товару (І);

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Виробничий менеджмент» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.2. Попит та пропозиція на товари і послуги“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи