Раціональне харчування висуває певні вимоги до режиму харчування та умов приймання їжі. Правильний режим харчування забезпечує:
> апетит;
^ достатнє подрібнення їжі при жуванні;
> оптимальне травлення та засвоєння їжі. Режим харчування передбачає дотримання:
♦ певного часу, тривалості та кратності вживання їжі, рекомендованих інтервалів між прийманням їжі;
♦ послідовності вживання страв та приймання їжі;
♦ розподілу добового раціону протягом дня (маси, енергетичної цінності, якісного складу страв за прийомами їжі);
♦ інтервалів між прийманням їжі, роботою, сном.
Приймання їжі у певний час виробляє умовні рефлекси, забезпечує ритмічність процесів секреції й оптимальне виділення травних соків. Тривале пережовування сприяє ефективному перетравленню і засвоєнню їжі.
Для підтримання здорового апетиту та оптимальної секреції доцільне 3-4 разове харчування з інтервалами між прийомами 4-6 годин та за 2 години до роботи, що пов'язано з тривалістю розщеплення і засвоєнням харчових речовин. Вечеряти рекомендується за 2-3 години до сну.
їжа має розподілятися за прийомами відповідно до біоритмів людини, режиму та характеру трудової та іншої діяльності.
Для дітей і школярів підхід строго індивідуальний і залежно від біоритмів рекомендується 4-х разове харчування: сніданок 25 % усього добового раціону, 2-й сніданок 15 %, обід - 35 %, вечеря - 25 %.
Для дорослих рекомендуються три режими:
o переважно ранкове харчове навантаження - 50 % усього добового раціону і по 25 % на обід і вечерю;
o рівномірне харчове навантаження протягом дня - по 33 %;
o переважно вечірнє харчове навантаження - 50 % усього добового раціону (але не пізніше 18-19 години) та по 25 % на сніданок і обід.
Для людей не схильних до повноти кращим режимом прийому їжі вважається третій варіант, а для інших перший.
Тривалість споживання страв, яка забезпечує добре пережовування та травлення їжі, повинна складати для сніданку та вечері - 20 -30 хв, обіду 40 - 50 хв, 2-й сніданку та полуденку - 15 - 20 хв.
У сучасному суспільстві існує гостра проблема у харчуванні -: це звичка "перекусити", схопити на ходу і з'їсти в сухом'ятку що-небудь. Дослідження свідчать, що повне засвоєння їжі відбувається приблизно за 3-4 години. Процес травлення передбачає кілька етапів, що включають у роботу різні ферменти і шлункові соки в міру потреби. Коли одна група ферментів закінчує свої функції, роботу починає інша, і так далі до моменту, поки не відбудеться повне засвоєння. Однак, якщо перекушувати в проміжках між основними прийомами їжі, у роботу включаються ті ферменти, чия черга ще не підійшла, а ефективність роботи ферментів, що ще не закінчили процеси травлення, знижується. В результаті їжа залишається неперетравленою приблизно 72 години, на цей час затримується її засвоєння.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Основи фізіології та гігієни харчування» автора Зубар Н.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „10.5. Фізіолого-гігієнічні вимоги до режиму харчування та умов приймання їжі“ на сторінці 1. Приємного читання.